Чи рівноправна співпраця між Шполянською ОТГ та деякими селами району?

Реформи децентралізації в Україні передбачили передачу районної комунальної власності, що розташована на території ОТГ, у власність громади. Не став виключенням і  Шполянський район. 

Під час передачі медичного комунального закладу «Шполянський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги» до міської громади,  постало питання збереження його цілісності. Вивчивши рекомендації Міністерства охорони здоров’я України стосовно первинної ланки медицини, депутати районної ради прийняли рішення передати у комунальну власність громади Центр первинної медико-санітарної допомоги не змінюючи його структури, тобто з усіма ФАПами та амбулаторіями сіл району.

В районному бюджеті на 2018 рік  не закладено кошти на утримання закладу, а фінансування здійснюється Шполянською ОТГ. Загальна сума на забезпечення роботи закладу становить 19,4 млн. грн, з них 13,2 % (2 548,7 тис.грн) надає держава, 24,4% (4 726,4 тис.грн) кошти обласного бюджету, а 51 % (9 860,3 тис.грн) власні кошти Шполянської громади та 11,4% (2 204,3 тис.грн) делеговані кошти сільських рад. На сьогоднішній день сільські ради фактично перерахували третину від необхідних коштів, а саме 664,2 тис.грн.

Більшість  сільських рад району розуміючи важливість існування та утримання первинної медичної ланки відразу заключили договори на делегування коштів з міською радою та перерахували кошти до бюджету громади,  які будуть спрямовані на потреби медичного обслуговування жителів саме їхніх населених пунктів. Це села – Товмач, Сердегівка, Соболівка, Нечаєве, Надточаївка, Матусів, Маслове, Іскрене, Антонівка.

Але є населені пункти, які взагалі не заключили договори на делегування коштів з утримання медичних закладів (ФАПів і амбулаторій) в своїх населених пунктах  – Ярославка, Журавка і Кавунівка. Інакше кажучи ці села відмовилися забезпечувати села якісними медичними послугами, адже ФАПи і амбулаторії  не отримають необхідні медикаменти, пальне для машин, канцтовари, миючі засоби, придбання туберкуліну, безкоштовні ліки для пільгових категорій громадян (діти віком до 3-х років; учасники АТО тощо), а також дефіцит по заробітній платі медичним працівникам, виплату якої держава покриває лише на 83%. Шість сільських рад району – Васильків, Водяне, Лебедин, Лозуватка, Сигнаївка, ті в яких знаходяться амбулаторії, перерахували кошти до міського бюджету суттєво недоплативши.

В свою чергу міська рада з розумінням ставиться до того, що в деяких сільських радах невеликі бюджети і їм важко делегувати значні кошти. Але вважає, що утримання медичних закладів сіл району, які не входять до ОТГ, за рахунок міського бюджету є несправедливим по відношенню до жителів громади. Адже  кошти виділені на медицину – мають бути спрямовані на покращення якості надання медичних послуг саме в громаді. В 2018 році  запланована інформатизація закладу, облаштування кабінету долікарського огляду та оглядового кабінету  в Шполянській амбулаторії, якою, до речі, користуються всі жителі району.

Також на баланс міської ради перейшов заклад освіти Шполянський міжшкільний навчально-виробничий комбінат, де навчається 175 дітей, з яких 133 учня з сіл району. Міська рада з рівною повагою відноситься до майбутнього дітей громади і району в цілому, і тому щоб не вплинути негативно на навчальний процес, повністю утримує освітній заклад за рахунок власного бюджету, не вимагаючи делегування коштів на забезпечення навчального процесу від сіл. Необхідна сума затрат для надання належної освіти сільським учням становить понад 1 млн. грн. у рік.

Прикро, що під впливом своїх політичних інтересів, голови деяких сіл району забули про інтереси жителів своїх сіл, а насамперед про надання якісних медичних та освітніх послуг населенню. Враховуючи значні поступи міської ради до відповідальної співпраці, продовжують перекладати тягар фінансування своїх медичних закладів на бюджет новоствореної громади.

В наведеній таблиці можна побачити суми коштів, необхідних делегувати селам на фінансування медичного закладу «Шполянський ЦПМСД» в порівнянні з сумами, які витрачаються з бюджету громади за кожне село на утримання освітнього МНВК.

Дивує те, що при передачі нежитлового приміщення кінотеатру «Космос» до власності Шполянської ОТГ, найактивнішими супротивниками передачі стали села, які на теперішній день є найбільшими боржниками, та виявляли бажання стати співвласниками будівлі. То виходить коштів на фінансування медицини немає, а на утримання кінотеатру «Космос» є?

Закликаємо жителів громад вищезазначених сіл звернути увагу на проблему фінансування медицини у власних селах та взяти на громадський контроль дії сільських рад щодо делегування коштів на належне утримання ФАПів і сільських амбулаторій.

Поділитись:
Перейти до вмісту