Через відмову районної влади у перевезенні, старшокласники з сіл району більше не вчитимуться в міжшкільному НВК

Шполянський міжшкільний навчально-виробничий комбінат працює за технологічним профілем із 1976 року. За 42 роки існування звідси випустились тисячі учнів, які освоївши певну професію змогли згодом працевлаштуватися.

В цьому році профільний заклад освіти перейшов у комунальну власність Шполянської міської громади згідно умов реформи з децентралізації.

Матеріально-технічна база міжшкільного комбінату почала відроджуватися, істотно покращилися умови навчання школярів. За короткий час був проведений  капітальний  ремонт навчального кабінету для водіїв. Це звичайно, лише перший крок у модернізації закладу, але суттєвий, так як за пару останніх десятиріч жодного такого ремонту за кошти районного бюджету не було.

У Шполянському МНВК протягом 2017/2018 навчального року навчалось 133 учні із 11 сільських шкіл, з них 75 учнів 11 класу та 58 учнів 10 класу, які виявили бажання продовжити навчання і в 2018/2019 році.

Дітям та їх батькам до вподоби, що за рахунок бюджету громади покриваються витрати навчального процесу,  які раніше оплачували батьки, приміром: придбання паливно-мастильних матеріалів для тракторів тощо.

Все здавалось добре, задоволені учні, батьки не лише громади а й всього району. Проте вже на четвертий день нового навчального року перевезення шкільним автобусом дітей з сіл раптово припинилось.

Цю несподівану негативну новину  були змушені повідомити директори сільських шкіл, учні яких навчаються у Шполянському МНВК.   Виявилось, що районний бюджет через нестачу коштів припинив виділяти гроші на  пальне для шкільних автобусів.

Відтепер аби діти продовжили навчання у профільному закладі, батьки повинні  щотижня оплачувати  вартість квитків на рейсовий автобус. А за безпеку життя під час подорожі на навчання і назад за дитячі життя ніхто не буде нести відповідальності. Мало того, рейсові автобуси в деяких селах району взагалі рідкісне явище.

Як  бути батькам? Як вирішити складну ситуацію? Цим питанням задаються не лише директори сільських шкіл, а й директор навчально-виробничого комбінату та міська влада громади.

Голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко, зазначає що відповідно Програми «Шкільний автобус» на 2015-2019 роки – шкільний автобус забезпечує регулярне перевезення за встановленим маршрутом і розкладом, з посадкою і висадкою учнів, педагогічних та інших працівників закладів Шполянського району та об’єднаних територіальних громад утворених на території Шполянського району, а джерелом фінансування Програми є делегування коштів із місцевих бюджетів до районного бюджету.

  • Чому припинили виділяти гроші із району на підвезення діток із сіл, які не входять до складу Шполянської ОТГ мені не відомо, – каже Сергій Володимирович. – Це питання якось замовчувалось. Дирекція міжшкільного комбінату і ми вражені цим поворотом подій. Навчальний рік розпочався, приміщення підготували, зробили ремонт. Ми навіть не беремо кошти із сільських рад на забезпечення навчального процесу (енергоносії тощо). Забезпечуємо паливно-мастильними матеріалами техніку, на якій навчаються всі діти всього району не лише нашої громади. Словом якнайширше намагаємось полегшити батькам фінансові витрати, – зауважує очільник міської громади.

Директор Шполянського міжшікільного навчально-виробничого комбінату, Ігор Крещенко вбачає в цьому завуальовані   дії районної  влади, які спрямовані на недопущення учнів сільських закладів загальної середньої освіти на навчання  в МНВК шляхом усної заборони директорам шкіл району не обирати в 2018-2019 навчальному році навчання за технологічним профілем, а також підвезення учнів лише 11 класів в МНВК за кошти батьків.

  • Вже три сільських школи, учні яких раніше здобували професію в МНВК  відмовились від  навчання в цьому році. Продовжують телефонувати і інші директори в з відмовою, через «шкільний автобус»! Складається враження, що хтось навмисне хоче зірвати освітній процес профільного навчального закладу, – ділиться думкою директор комбінату.

Переймаються навчанням учнів й сільські директори. Приміром із села Водяне, що на Шполянщині до Шполи навчатись виробничим професіям їздить 10 учнів.

Олексій Черяков, директор Водянського НВК зазначає, як важко такі новини повідомляти батькам і очікувати реакцію. Важко дивитись в очі дітям, які хочуть навчатись і не можуть зрозуміти причини чому це не можливо.

За його словами, наступного року районний відділ освіти планує замінити вивчення поглибленої базової трудової підготовки філологічними факультативами. В який бік це спрацює невідомо, лишається лише спостерігати.

  • Ми робили неофіційні прорахунки щодо коштів, які сплачуватимуть батьки нашого села за рейсовий автобус. Аби дитина дісталась до навчального комбінату у Шполу, сума квитка на проїзд коливається від 60 до 66 грн. в тиждень. За місяць   близько 240-260  грн. Звісно  такі гроші ніхто платити не буде, – каже директор. – Інша сторона – безпека учнів! Хто нестиме відповідальність за перевезення?   
  • Учні 11 класу Водянського НВК

    

Шполянський МНВК є найдешевшим закладом де можна здобути якісну трудову підготовку учням всього району і потім реалізувати свої знання і вміння у подальшому житті. Так вважає директор Лип’янської сільської школи Микола Гнатик.

  • Я можу зараз перерахувати багато учнів із нашого села, які завдяки міжшкільному комбінату знайшли свою майбутню професію. Для сільських дітей це дуже важливо. Наші всі діти кожен по-своєму розумні і кмітливі, але це не означає, що виключно всі повинні мати вищу освіту. Робітничі професії наразі високо цінуюються і потреби на них щороку все більше зростає, – констатує Микола Степанович.– Особисто мені соромно і прикро, що вперше за 37 років мого професійного стажу на посаді директора такий випадок стався вперше. Що відбувається і хто в цьому винен сказати не можу, але щемить душа зате, що перш за все страждають наші діти, наше майбутнє!

 

Шполянська міська рада закликає припинити економію коштів районного бюджету  на дітях району. Відділ освіти, у справах сім’ї, молоді та спорту Шполянської райдержадміністрації має виконувати рішення із внесеними змінами Шполянської районної ради про районну програму «Шкільний автобус» та не ставити під загрозу майбутнє дітей.

 

Поділитись:
Перейти до вмісту