До уваги пасічників та аграріїв України

Міністерство аграрної політики та продовольства У країни повідомляє що для забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом та підвищення ефективності ведення сільського господарства, шляхом залучення їх до запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення, на сьогодні є актуальним питання налагодження дієвого діалогу між пасічниками, агровиробниками виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Щодо правового регулювання бджільництва, з метою подальшого інформування органів місцевого самоврядування, пасічників та агровиробників.

Зокрема, відносини щодо розведення, використання та охорони бджіл, виробництва, заготівлі та переробки продуктів бджільництва, ефективного використання бджіл для запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення, інших видів запшповальної флори, створення умов для підвищення продуктивності бджіл і сільськогосподарських культур, забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом, регулюються та визначаються законами України «Про бджільництво», «Про захист рослин», «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та іншими нормативно – правовими актами.

Серед іншого, питання реєстрації пасік, видачі ветеринарно – санітарного паспорта пасіки, породного районування бджіл, ввезення на територію України та вивезення за її межі бджіл та продуктів бджільництва, попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, в тому числі пестицидами, попередження пасічників про використання засобів захисту рослин регулюються:

  1. Порядком реєстрації пасіки, Порядком видачі ветеринарно – санітарного Паспорта пасіки, Планом породного районування бджіл, Правилами ввезення на територію України та вивезення за ії межі бджіл та продуктів бджільництва, що затверджені наказом Міністерства аграрної політики України, Української академії аграрних наук від 20 вересня 2000 року № 184/82 « Про затвердження нормативно — правових актів з питань розвитку бджільництва», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 року № 736/4957 або е додатками до нього;
  2. Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженою наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 01.2001 № 9, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2001 року за№ 131/5322.
  3. Инструкцией по профилактике отравления пчел пестицидами Государственной ветеринарной инспекции Главного управления ветеринарии Государственого агропромышленного комитета СССР від 14 вересня 1989 року (далі інструкція). Зазначена Інструкція діє на території України відповідно до постанови Верховної Ради України « Про порядок тимчасової дії на території У країни окремих актів законодавства Союзу PCP» від 12 вересня 1991 року № 1545 -XII.

На сьогодні Мінагрополітики спільно з Держпродспоживслужбою із залученням проектів технічної допомоги ЄС, експертів галузі та представників громадських об’єднань працює над оновленням законодавства з питань бджільництва та застосування засобів захисту рослин, зокрема щодо:

  • оптимізація порядків отримання ветеринарно – санітарного паспорта пасіки та реєстрації;
  • оновлення законодавства щодо захисту рослин;
  • посилення відповідальності агровиробників за порушення законодавства з питань бджільництва та захисту рослин;
  • встановлення вимог до меду у відповідності до законодавства Європейського Союзу.

Ознайомитися з проектами відповідних нормативно – правових актів буде можливо після їх оприлюднення на сайті Мінагрополітики в розділі «Регуляторна політика». Для використання пасічниками, агровиробниками та органами місцевого самоврядування Методичні рекомендації, розроблені членами Всеукраїнського громадського об’єднання «Спілка пасічників України», що додаються.

Мінагрополітики сподіваються, що вказана вище інформація та додані Методичні рекомендації будуть корисними для підвищення рівня поінформованості всіх зацікавлених сторін щодо поточного стану та роботи міністерства з питань правового регулювання галузі бджільництва та використання засобів захисту рослин і сприятиме належному діалогу між ними.

Поділитись:
Перейти до вмісту