Утримання Шполянської центральної районної лікарні – питання №1 Шполянського району

Сьогодні представники Шполянської міської громади взяли участь в нараді з питання утримання Шполянської центральної районної лікарні, що відбулась в Шполянській РДА.

На нараді заступник міського голови Сергій Заєць ще раз підтвердив позицію Шполянської міської ради – Шполянська ОТГ  обов`язково надаватиме субвенцію на утримання райлікарні у 2019 році. Згідно попередніх домовленостей з депутатським корпусом Шполянської міської ради, головою районної ради та головним лікарем ЦРЛ – співфінансування здійснюватиметься в декілька етапів протягом року. Вже в лютому депутати перенаправлять частину коштів з вільних залишків, а в згодом кошти від перевиконання бюджету.

Головний лікар повідомив, що потреба коштів Шполянської ЦРЛ на 2019 рік складає 48,188 млн. грн. З Державного бюджету передбачено медичну субвенцію в розмірі 29,078 млн. грн.  Цих коштів  вистачить на перше півріччя  – до 1 липня 2019 року.

Різницю, яку не додала держава у сумі 19,11 млн. грн. зобов`язані сплатити з коштів місцевих бюджетів, або ж діяльність лікарні через брак коштів може припинитися.

Шполянська районна рада виділила зі свого бюджету 3,7 млн. грн., а інші 15,41 млн. грн. попросила виділити з бюджетів сільських рад та рад трьох ОТГ – Шполянської, Лип`янської, Матусівської.

Фінансове управління Шполянської РДА розділило борг на кількість жителів району, таким чином кожне село або громада платитиме згідно кількості населення на її території.  На Шполянську ОТГ нараховано  суму 9,857 млн. грн., Матусівську ОТГ  1,78 млн. грн., Лип`янську ОТГ – 0,694 млн. грн. А на інші 16 сільські ради району – 3, 079 млн. грн.

Гарантоване Конституцією України право на безоплатну освіту і медичне обслуговування має забезпечуватись органами виконавчої влади. Для органів місцевого самоврядування такі повноваження є делегованими, тож Держава має фінансувати здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету.

На прохання до заступника Черкаської ОДА Костянтина Омаргалієва щодо збільшення сум медичної та освітньої субвенції, з його боку була надана рекомендація написати звернення голові Шполянської РДА Володимиру Потапенку, як представнику Президента України в районі. Шполянська міська рада обов`язково пристане до цієї пропозиції.

На 2019 рік державних коштів не вистачає навіть, щоб покрити видатки на заробітні плати педагогічним та медичним працівникам в повному обсязі. На дофінансування заробітних плат педагогам Шполянської ОТГ в бюджеті громади передбачено понад 8 млн. грн. На потреби ЦРЛ передбачаються видатки на суму 9,8 млн. грн (в сумі 17,8 млн. грн).

Розуміючи важливість потреб жителів нашої громади в  освітніх і медичних послугах звісно кошти виділятимуться. Але наразі дуже прикро, що Держава перетворює місцеві бюджети на «каси видачі заробітних плат».  Це кошти громади, які могли б бути спрямовані на розвиток – саме це передбачає реформа децентралізації: ремонти освітніх та медичних закладів, закупівлю обладнання, придбання житла для молодих спеціалістів галузей, розвиток інфраструктури тощо.

Поділитись:
Перейти до вмісту