Кір – це небезпечне вірусне захворювання

На даний момент в Україні триває спалах кору, що є однією з найбільш заразних інфекційних хвороб у світі. Загалом із 28 грудня 2018 р. до 1 лютого 2019 р. на кір в Україні захворіло 15 095 людей — 6 364 дорослих та 8 731 дітей. Найвищі показники захворюваності — у Львівській (загалом 2 651 людина: 908 дорослі та 1 743 дітей), Вінницькій (1 383 людини: 588 дорослих та 795 дітей), Рівненській (1 389 людей: 457 дорослих та 932 дитини), Хмельницькій (1 058 людей: 583 дорослих та 475 дітей) областях та м. Київ (1 214 людей: 624 дорослих та 572 дитини).

Тільки з  початку 2019 року в Черкасах на кір захворіли 33 особи. Найбільший ріст захворюваності припав на кінець січня. За три дні в кінці цього місяця захворіла 21 людина, серед яких і діти, і дорослі. На кінець минулого тижня в інфекційній лікарні міста Черкас перебувало 8 дорослих і 4 дітей. Спалахи кору мають циклічний характер. Вони відбуваються кожні 5-6 років.

Загострення зазвичай проявляються в осінньо-зимово-весняний період (листопад-травень), коли організм схильний до переохолодження і гіповітамінозу. Однією з головних причин таких спалахів є низький рівень імунізації населення. Тому з вересня 2017 року за рішенням оперативного штабу  МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні  тривають посилені заходи з імунізації дітей.

Кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання. В основному кіром хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли кіром, та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції. Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів від хворої кіром людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі.

Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань.  Інкубаційний період кору становить від 6 до 21 дня, близько 7-14 днів (в середньому), після чого з’являються перші ознаки хвороби.

Кір починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з’являються нежить, кашель – звичайно сухий, болісний, або гавкаючий – при ларингіті. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки ока – кон’юнктивіт. Його прояви при кіру яскраво виражені: очі червоніють, з’являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з’являється гнійні виділення. На другий-третій день хвороби на піднебінні з’являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ – характерні для кіру малесенькі білусоваті цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика). І те, і інше можна побачити до появи висипу на тілі.

На 4-5 день хвороби з’являється висип – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня вона поширюється на тулубі, ще через день – на руках й ногах. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирців, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипи стан дитини різко погіршується – знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон’юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.

Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану. Висипка або зникає зовсім, або переміняється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному її появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища – вона поступово видужує.

Захворювання може призвести до  виникнення серйозних ускладнень .

 

Небезпечні ускладнення кору

Ускладнення від кору можуть торкнутися практично усіх систем організму. Зокрема центральну нервову систему, дихальну і систему шлунково-кишкового тракту.

 

Найбільш розповсюджені:

Первинна корова пневмонія. Характерна своїм важким перебігом. Висока температура при такій пневмонії у дітей тримається і дуже важко збивається. У дитини з’являється задишка, частий короткий кашель. Може з’явитися ціаноз.

Характерна для кору висип може бліднути і швидше проходити, що ускладнює діагностику. У легенях відбуваються інфільтративні зміни. Пізніше досить часто відбуваються фіброзні зміни в легенях, тобто на місці інфільтрату з’являється рубець, таким чином відбувається «загоєння» вогнищ запалення. Процес дуже довгий і неприємний. Лікування строго під наглядом лікаря у стаціонарі.

 

Круп – стеноз гортані.

У результаті запалення відбувається стійке звуження просвіту гортані, що може викликати задуху, якщо не надати вчасно допомогу. Важливо при перших ознакою стенозу їхати в лікарню, краще перебувати під наглядом лікарів.

 

Коровий енцефаліт.

Дуже важке і страшне ураження головного мозку. З’являється сонливість, адинамія. Найнебезпечніше що може викликати – сопор (представляє собою проміжний стан між оглушенням свідомості і комою), кома, смерть.

Залежно від рівня ураження головного мозку, будуть з’являтися нові симптоми. Можуть бути генералізовані судоми, галюцинації, коматозний стан. Лікування тільки у стаціонарних умовах.

Як бачите ускладнення дуже серйозні і можуть привести до летального результату.

Специфічного лікування від кору немає. На сьогодні в зоні ризику захворювання на кір перебувають діти, які не отримали щеплення , підлітки та дорослі що раніше не хворіли на кір і не щеплювались.

Єдиним способом захисту від захворювання є вакцинація.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем щеплень в Україні, в 12 місяців  проводять перше щеплення від кору, в 6 років планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору . Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс (Priorix) препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline (Бельгія). Пріорикс – якісна, безпечна, ефективна вакцина. Ця та інші вакцини, що входять до календаря щеплень за угодою з МОЗ, за кошти державного бюджету закуповує  Дитячий фонд ООН МОЗ України передає закуплені вакцини департаментам охорони здоров’я областей, а ті у свою чергу державним медичним закладам, щоб дитяче населення України могло отримувати необхідні щеплення безкоштовно.

Якщо майбутня мама занедужає кором, можливі викидень або передчасні пологи. Дитина може народитися з дефіцитом маси тіла і навіть з вадами розвитку. Вакцинацію або ревакцинацію проти корі потрібно проводити жінкам, що не мають протикірових антитіл, мінімум за місяць до зачаття, під час вагітності її проводити не можна. Якщо вагітна жінка, що не має імунітету проти корі, контактувала із хворим, у перебігу перших днів після контакту можливе проведення пасивної імунізації імуноглобуліном. Вакциною КПК не щеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Якщо дитина отримала одне щеплення то ефективність захисту від кору 85%, а якщо двічі 97%.

За світовими стандартами легкі застуди з температурою до 38°С не є такими протипоказаннями. До протипоказань вакцинації  відносять гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С; серйозну алергічну реакцію (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо). А також – “захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації, дитина отримує мед відвід від щеплень. Протипоказання на термін більший, ніж два тижні  може визначити тільки рай ЛКК комісія.

Наявність у дитини хронічних захворювань ( бр. Астма, цукровий діабет)не є проти показом до вакцинації. Такі діти мають щеплюватися в першу чергу, оскільки у них високий ризик розвитку ускладнень .

У  разі  виявлення  хворого  або  спалаху на кір в організованих колективах медичні працівники разом з лікарем-епідеміологом територіальної санітарно-епідеміологічної станції  розробляють  план  протиепідемічних заходів та проводять  епідрозслідування, яке передбачає:

– проведення санітарно-гігієнічних заходів;

– максимально  можливу ізоляцію групи  (класу)  від іншого колективу на 21 день;

– заборону приймання нещеплених осіб і осіб без  довідки  про
щеплення, про перенесене захворювання на кір на термін карантину;

– установлення щоденного медичного нагляду за особами,  які знаходились протягом 21 дня у контакті з хворим на кір;

– вакцинацію контактних осіб  у  віці від  12  місяців  до 30 років,  які не хворіли на кір, не щеплені проти кору (не мають документально підтверджених відомостей  про  щеплення) не пізніше 72 годин з моменту виявлення першого хворого. Діти  у  віці від 12 місяців  до 6 років підлягають щепленню вакциною КПК.

На даний момент в м. Шпола зареєстрований один випадок захворювання на Кір. Захворіла дитина молодшого шкільного віку, що раніше була не щеплена.

Станом на даний час, з урахуванням протиепідемічних заходів, організовано додаткову вакцинацію груп професійного ризику, куди віднесені: медичні працівники, вчителі, працівники МВС та ін.. Щеплення проводиться обов’язково із попереднім оглядом сімейного лікаря, з яким укладена декларація, та за згодою пацієнта в кабінеті щеплень.

В КНП «Шполянський ЦПМСД» наявна вакцина КПК «Пріорикс» виробництва Бельгія.

 

 

Шульга О.О.

Лікар загальної практики-сімейний лікар

 

Поділитись:
Перейти до вмісту