15 лютого незалежна Україна офіційно вшановувала День пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів та День виводу військ з Афганістану. Цього дня виповнилося 30 років, як радянські війська офіційно звільнили територію окупованої ними країни. Афганіська війна тривала більше 9 років. Вона забрала життя понад 15 тисяч осіб. Україна втратила — 3360 своїх солдат, Афганістан — близько 2-х мільйонів чоловік. Левова частка смертей припала на мирне населення, а саме жінок, дітей і літніх людей.
Серед них є і жителі Шполянської громади, військовослужбовці, які на той час відбували строкову службу у лавах армії СРСР – Олександр Лущай, Олександр Козир, Михайло Кравченко, Сергій Олефірук, та Олександр Ждан-Пушкін. Вони більше ніколи не повернулися до рідної домівки, де їх з нетерпінням чекали батьки. Чекають і зараз…але тільки у вісні.
Шполянин, письменник Віктор Денисюк написав книгу, яка носить назву «Війна обпалена Афганом». Автор зібрав на її сторінка спогади очевидців військового конфлікту зі Шполянщини, передав враження воїнів-«афганців» і як вони оцінюють ті події. У видавництві книги посприяли й спонсорські кошти керівника соціальних проектів ПАТ Миронівський хлібопродукт Ірини Ванникової, які вона вручила голові Шполянської ОТГ Сергію Кравченку під час Новорічних заходів, п’яту частину з них (3000 грн) виділили на збірку про Афган.
Що стосується нашої теперішньої війни, то можна сказати роль «афганців» у подіях 2014 року колосальна. Не виняток, що колишня злочинна влада сподівався на силову підтримку «афганців» і у діях проти Майдану, а потім під час бойових дій на Сході. Але все сталося навпаки. Агресію проти України підтримала лише незначна частина луганських та донецьких колишніх «афганців». Значніша частина пішла боронити цілісність українських кордонів. У перший рік війни найбільше учасників «інтернаціональної операції» в Афганістані стали волонтерами. Вони як ніхто розуміли, що таке війна і підставили своє плече.
15 лютого під час проведення заходів присвячених Дню пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів та Дню виводу військ з Афганістану, представники Шполянської міської ради разом з усіма присутніми схилили голови в хвилині мовчання за загиблими та поклали квіти до пам’ятного знаку «Воїнам-інтернацірналістам» у парку Слави, а потому до пам’ятника загиблим шполянам в афганській війні, який розташований у парку воїнів-інтернаціоналістів на Мар’янівському масиві.