Посилений соціальний захист дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах

        Наразі, затверджений Порядок взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю. Зокрема, визначено принципи роботи відповідних органів та закладів із дітьми, щодо яких виявлено випадки жорстокого поводження, безпосередньої загрози їхньому життю або здоров’ю. Останній був розроблений та прийнятий з метою посилення заходів із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

         Мова йдеться про постанову Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 р. N 800 “Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю”.

         Загалом, документом були розмежовані деякі понятття за темою. Так, до складних життєвих обставин, в яких перебуває дитина, належить – інвалідність, тяжка хвороба, безпритульність, перебування в конфлікті із законом, жорстоке поводження. А жорстоким поводженням із дитиною визнано будь-які форми рабства, використання дитини в жебрацтві, втягнення у злочинну діяльність, статеві зносини та розпусні дії стосовно дитини. Наведено перелік обставин, які можна розцінювати як загрозу життю або здоров’ю дитини, але він не є вичерпним.

      У випадках неналежного харчування чи залишенням дитини: у безпорадному стані (тобто хворої, з обмеженням життєдіяльності); більше ніж на півгодини на вулиці без відповідного одягу, виходячи з природно-кліматичних умов; під наглядом осіб із наявними ознаками алкогольного чи наркотичного сп’яніння тощо – документом передбачене обов’язкове проведення оцінювання рівня безпеки дитини.

           З метою захисту інтересів дітей передбачене функціонування міждисциплінарних команд, до складу яких уходять фахівці із захисту дітей. Відповідні суб’єкти під час виконання своїх професійних чи службових обов’язків мають виявляти дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема таких, що можуть загрожувати їхньому життю та здоров’ю, відповідно до інструкцій, затверджених спільним наказом Мінсоцполітики, МОЗ, МОН, МВС.

          А голови міських, сільських, селищних рад, у тому числі об’єднаних тергромад, а також старости сіл і селищ, в свою чергу, несуть персональну відповідальність за забезпечення виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, випадків жорстокого поводження з ними, виникнення безпосередньої загрози їхньому життю або здоров’ю, надання таким дітям допомоги в межах своїх повноважень і своєчасне інформування про них відповідних суб’єктів виявлення та/або організації соціального захисту дітей.

        Додатково, у новій редакції викладене Типове положення про комісію з питань захисту прав дитини, затверджене постановою КМУ від 24.09.08 р. N 866, а також унесено зміни до затвердженого цією постановою Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини. Зокрема, уточнено, що органами опіки та піклування є  виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об’єднаних тергромад, і вони мають опікуватись також дітьми, постраждалими внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Поділитись:
Перейти до вмісту