Чи насправді «Доступні ліки» для жителів Шполянської громади стали недоступними?

Минулого тижня газета «Шполянські вісті» опублікувала статтю «Коли «Доступні ліки» — стали недоступні» явно звинувачуючи Шполянську міську раду в недофінансуванні Урядової  програми «Доступні ліки». Виклавши коментар завідуючої аптеки, яка пояснила брак  ліків для жителів Шполянської громади браком коштів з місцевого бюджету, редакція нажаль не поцікавилась інформацією з офіційних джерел, які безпосередньо беруть участь в реалізації програми.

Нагадаємо, що Урядова програма «Доступні ліки» діє  з 1 квітня 2017 року. Вона передбачає повне або часткове відшкодування вартості ліків, що включені до Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню з боку держави, — реімбурсацію. Мова йде про препарати для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми.

Роз`яснила  ситуацію очільниця первинної ланки медицини всього Шполянського району – Наталія Качан, директор НКП «Шполянський центр первинної медико-санітарної допомоги», яке наразі обслуговує три об`єднані громади: Шполянську, Матусівську, Лип`янську та інші села району.

  • За минулий 2018 рік у Шполянській ОТГ спостерігалось стрімке збільшення обсягів споживання лікарських препаратів жителями громади. Тому динаміка аптечних продажів лікарських засобів за програмою «Доступні ліки» була використана жителями громади на 90 %.

      Якщо у 2018 році  з відпуском необхідних препаратів проблем не виникало, то у І кварталі 2019 року ситуація значно змінилась — не всі  змогли отримати необхідні медикаменти для лікування – в повному обсязі забезпечити програму коштів не вистачило на Шполянську міську ОТГ. Це пов`язано перш за все з тим, що на  І квартал 2019 року обласна рада затвердила значно менші видатки, порівняно з 2018 роком, виділеної державної субвенції по Урядовій програмі «Доступні ліки» всупереч тому, що на території громади проживає найбільша кількість населення в районі (друга частина Шполянського району) та відповідно найбільша кількість хворих потребуючих ліків.  

Для порівняння: в 2018 році субвенція на 1 квартал складала 194,147 тис. грн., що на 16% більше ніж цьогоріч.

 

     Чим же завинили хворі жителі Шполянської громади, що не отримали необхідної фінансової підтримки програми «Доступні ліки», доповідає – Наталія Онищенко, начальник фінансового відділу Шполянської міської ради.

  • На 1 квартал 2019 року було розподіллено кошти на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету у сумі 394 тис. 775 грн наступним чином:
  • На села Шполянського району, що не ввійшли в ОТГ – 228 тис. 970 грн
  • На Шполянську міську ОТГ – 132 тис. 644 грн
  • Матусівську сільську ОТГ – 33 тис. 161 грн

    

   Станом на 1 березня 2019 року аптечними закладами відпущено лікарських засобів, що підлягають відшкодуванню на суму 300 тис. 209 грн, з них:

  • жителям Шполянської ОТГ – 154 тис. 835 грн
  • жителям Шполянського району – 129 тис. 587 грн
  • жителям Матусівської ОТГ – 15 тис. 785 грн

       Тобто бачимо, що попит на ліки в Шполянській громаді найбільший та перевершив розмір наданої субвенції на 22,2 тис. грн. Нажаль згідно законодавства дофінансування програми не можливе з місцевого бюджету. Тож ми зверталися до розпорядника коштів вищого рівня, а саме  Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА з проханням збільшити фінансування програми на Шполянську громаду. В результаті 6 березня надійшло додатково 30 тис. грн., з яких 22,2 тис. грн пішли на погашення заборгованості.

З 1 квітня урядова програма «Доступні ліки» переходить в адміністрування Національної служби здоров’я України (далі — НСЗУ). В основному зміниться принцип фінансування програми. Замість розподілу коштів по регіонах і подальших непрозорих розподілах профільними управліннями обласних адміністрацій, працюватиме єдиний надійний платник — НСЗУ. Після укладання прямих договорів з аптеками, НСЗУ напряму відшкодовуватиме їм вартість лікарських засобів.

Тож за прогнозами МОЗ вже з 1 квітня проблема отримання ліків за програмою «Доступні ліки» буде вирішена для жителів Шполянської ОТГ та інших громад країни, в яких склалася подібна ситуація.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поділитись:
Перейти до вмісту