Минулого тижня газета «Шполянські вісті» опублікувала статтю «Коли «Доступні ліки» — стали недоступні» явно звинувачуючи Шполянську міську раду в недофінансуванні Урядової програми «Доступні ліки». Виклавши коментар завідуючої аптеки, яка пояснила брак ліків для жителів Шполянської громади браком коштів з місцевого бюджету, редакція нажаль не поцікавилась інформацією з офіційних джерел, які безпосередньо беруть участь в реалізації програми.
Нагадаємо, що Урядова програма «Доступні ліки» діє з 1 квітня 2017 року. Вона передбачає повне або часткове відшкодування вартості ліків, що включені до Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню з боку держави, — реімбурсацію. Мова йде про препарати для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми.
Роз`яснила ситуацію очільниця первинної ланки медицини всього Шполянського району – Наталія Качан, директор НКП «Шполянський центр первинної медико-санітарної допомоги», яке наразі обслуговує три об`єднані громади: Шполянську, Матусівську, Лип`янську та інші села району.
Якщо у 2018 році з відпуском необхідних препаратів проблем не виникало, то у І кварталі 2019 року ситуація значно змінилась — не всі змогли отримати необхідні медикаменти для лікування – в повному обсязі забезпечити програму коштів не вистачило на Шполянську міську ОТГ. Це пов`язано перш за все з тим, що на І квартал 2019 року обласна рада затвердила значно менші видатки, порівняно з 2018 роком, виділеної державної субвенції по Урядовій програмі «Доступні ліки» всупереч тому, що на території громади проживає найбільша кількість населення в районі (друга частина Шполянського району) та відповідно найбільша кількість хворих потребуючих ліків.
Для порівняння: в 2018 році субвенція на 1 квартал складала 194,147 тис. грн., що на 16% більше ніж цьогоріч.
Чим же завинили хворі жителі Шполянської громади, що не отримали необхідної фінансової підтримки програми «Доступні ліки», доповідає – Наталія Онищенко, начальник фінансового відділу Шполянської міської ради.
Станом на 1 березня 2019 року аптечними закладами відпущено лікарських засобів, що підлягають відшкодуванню на суму 300 тис. 209 грн, з них:
Тобто бачимо, що попит на ліки в Шполянській громаді найбільший та перевершив розмір наданої субвенції на 22,2 тис. грн. Нажаль згідно законодавства дофінансування програми не можливе з місцевого бюджету. Тож ми зверталися до розпорядника коштів вищого рівня, а саме Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА з проханням збільшити фінансування програми на Шполянську громаду. В результаті 6 березня надійшло додатково 30 тис. грн., з яких 22,2 тис. грн пішли на погашення заборгованості.
З 1 квітня урядова програма «Доступні ліки» переходить в адміністрування Національної служби здоров’я України (далі — НСЗУ). В основному зміниться принцип фінансування програми. Замість розподілу коштів по регіонах і подальших непрозорих розподілах профільними управліннями обласних адміністрацій, працюватиме єдиний надійний платник — НСЗУ. Після укладання прямих договорів з аптеками, НСЗУ напряму відшкодовуватиме їм вартість лікарських засобів.
Тож за прогнозами МОЗ вже з 1 квітня проблема отримання ліків за програмою «Доступні ліки» буде вирішена для жителів Шполянської ОТГ та інших громад країни, в яких склалася подібна ситуація.