Минулого року кожен другий дорослий українець не зробив необхідного щеплення від дифтерії і правця, та лише 70% дітей, і значно менше дорослих вакциновані від цих захворювань.
А тому МОЗ України розпочало кампанію “Вакциновані – значить захищені” і закликає кожного перевірити свої щеплення і за потреби пройти вакцинацію.
Імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцини – ревакцинація. До цих захворювань відносяться дифтерія і правець.
За 10 місяців 2018 року в Україні зареєстровано 9 випадків захворювання на дифтерію (серед них 3 дітей та 6 дорослих) та 17 випадків захворювання на правець (5 дітей та 12 дорослих). Єдиний надійний захист від цих хвороб – вакцинація. Вчасно зроблене щеплення допоможе сформувати імунітет та захистити від смертельно небезпечних захворювань.
Діти отримують щеплення в 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років і 16 років, а дорослі – кожні 10 років. Такий інтервал у дорослому віці зумовлений тим, що імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років.
Тож першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.
Правець – це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті дії токсину на нервову систему. Токсин виробляють бактерій Clostridium tetani після потрапляння в рану з ґрунту, де вони перебувають у вигляді спор (форма існування бактерій, що забезпечує їм високе виживання). Спори часто присутні у кишковому тракті тварин, звідки потрапляють у ґрунт. Можна інфікуватися збудником правця через рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Від людини до людини це захворювання не передається. Правець вражає нервову систему, провокує сильні сильні, дуже болючі судоми м’язів тіла. Симптоми захворювання можуть з’явитися з 3 по 21 день після зараження. За відсутності медичної допомоги імовірність смерті сягає 100%, але і при наданні своєчасної допомоги смертність настає в 10-70 % випадків.
Лише вакцинація рятує від дифтерії і правця – 99% людей, що мають щеплення – не хворіють.
Найперше, Вам необхідно звернутись до свого сімейного лікаря чи терапевта і разом з ним перевірити записи.
Відмітки про щеплення є у медичній карті та журналі реєстрації щеплень – там вказані дата щеплення, доза, назва і серія вакцин.
Якщо відміток про щеплення немає – це підстава пройти вакцинацію і захистити себе від хвороби.
Щеплення від дифтерії і правця – це загалом досить швидка і фактично безболісна процедура. Ось основні кроки:
Під час консультації ви можете поставити лікарю всі запитання, які вас цікавлять про вакцинацію: можливі реакції організму, процедуру щеплення чи про вакцини.
Скажіть лікарю, якщо:
Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція організму на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, а організм формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує, ви можете прийняти жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря.
В КНП «Шполянський ЦПМСД» є безкоштовна і якісна вакцина для профілактики дифтерії і правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.
Пам’ятайте, своєчасно зроблене щеплення допоможе сформувати імунітет від смертельно небезпечних захворювань!
Підготувала: Лікар ЗПСЛ Гуцул Н. В.