Вітрянка: симптоми, лікування і профілактика

У дитини підскочила температура, разболілася голова, вона скаржиться на втому і розбитість? Іноді вітрянка вона починається саме так. І лише через пару днів з’являється характерний для вітрянки висип

Вітрянка або вітряна віспа — гостре вірусне захворювання, «візитна картка» якого — це висип, який може покривати все тіло. Це захворювання з високим ступенем заразності, швидко поширюється, найчастіше передається повітряно-крапельним шляхом або при прямому контакті з висипом хворого. Джерелом інфекції при вітряній віспі може бути тільки людина, хвора на вітряну віспу чи оперізувальний герпес. Вхідними воротами для збудника є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів.

Джерелом інфекції при вітряній віспі людина стає в останні 24-48 годин інкубаційного періоду. Вона лишається заразною протягом 3-5 днів після припинення висипань на шкірі. Через третю особу захворювання не передається. Можливе внутрішньоутробне зараження на вітряну віспу в разі захворювання на неї вагітної.

Інкубаційний період при вітряній віспі становить 11-21 день. Максимум захворювань припадає на 15 день з моменту контакту.

Симптоми

Висипання при вітряній віспі частіше з’являються одразу, без передвісників. Рідше через 1-5 днів до появи висипу відзначаються  температура, в’ялість, неспокій, відсутність апетиту, іноді блювання, пронос.

Симптоми вітрянки зазвичай тривають близько 5-10 днів, хоча іноді діти хворіють і до 3-х тижнів.

Потім з’являється висип, розрізняють три його стадії:

 1. Висип у вигляді рожевих плям розміром 2-4 мм.
  2. Протягом доби такі плями перетворюються в пухирці, заповнені рідиною. Пізніше вони лопаються, їх вміст витікає.
  3. Через 1-3 дні ці пухирці підсихають, їх покривають скоринки темно-червоного або коричневого кольору, які відпадають на 2-3-му тижні.

Висипання з’являються хвилеподібно, тому на невеликій ділянці шкіри одночасно можна побачити всі три стадії висипань: і плями, і пухирці, і кірочки. Досить часто аналогічні висипання можна побачити й на слизових.

У дітей вітрянка може протікати в легкій формі: вони можуть бути веселими і активними, бігати-стрибати як зазвичай, і тільки по невеликій кількості висипань на тілі можна запідозрити вітрянку.

Якщо ви підозрюєте, що у вашої дитини вітрянка, краще відразу показати її лікарю.

У більшості дітей, які або перехворіли вітрянкою, або були раніше вакциновані від неї, виробляється імунітет до захворювання. Бувають випадки, коли можна захворіти на вітрянку і після вакцинації, але тоді хвороба буде протікати набагато легше (без висипу або мало висипу, невисока або нормальна температура тіла).

Ускладнення

Вітряна віспа зазвичай протікає легко, але можуть розвиватися важкі ускладнення аж до летального результату.

Які можуть бути ускладнення?

 • бактеріальні інфекції шкіри, м’яких тканин, кісток, суглобів або крові (сепсис)
 • зневоднення
 • пневмонія
 • запалення головного мозку (енцефаліт)
 • інфекційно-токсичний шок
 • синдром Рея (рідкісний, але дуже небезпечний, який загрожує життю стан, характеризується швидко прогресуючою енцефалопатією (через набряк головного мозку) і розвитком жирової інфільтрації печінки) — може розвинутися у дітей, які приймають аспірин під час захворювання.

Профілактика вітряної віспи

Кращий спосіб профілактики вітряної віспи — це вакцинація. Експерти з Центру по контролю і профілактиці захворювань (CDC) в США стверджують, що вакцина забезпечує повний захист від вірусу вітряної віспи 98% людей, які отримали обидві рекомендовані дози. І якщо раптом вакцина не вбереже від вітрянки, вона значно полегшить перебіг і тяжкість захворювання.
Вакцина проти вітряної віспи безпечна і ефективна, а можливі побічні ефекти від неї, як правило, незначні.

І будьте здорові!

Підготував

Лікар загальної практики- сімейної медицини

Педько П.І.

Поділитись:
Перейти до вмісту