Кашлюк: кашель, що може стати смертельним

Кашлюк (коклюш) – це вкрай заразне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Джерелом інфекції є хвора людина. Кашлюк легко поширюється від людини до людини,  повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні.  Діти, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів.

Інкубаційний період  7-10 днів.

 Симптоми

Першими ознаками кашлюку є помірний жар, нежить, нападоподібний кашель, який може супроводжувати і інші захворювання дихальних шляхів. Тому для постановки діагнозу і правильного лікування треба звертатися до лікаря.

З       прогресуванням захворювання з’являються типові напади спазматичного або конвульсивного кашлю, який виникає раптово чи після коротких провісників (аури): відчуття першіння в горлі, тиску у грудях, занепокоєння. Напад складається із серії коротких кашльових поштовхів, що йдуть один за одним без вдиху. Потім йде глибокий судорожний вдих, який внаслідок спастичного звуження голосової щілини супроводжується свистячим звуком (реприз). Після цього напад продовжується у вигляді таких же кашльових поштовхів з наступним свистячим вдихом. Протягом нападу кашлю може бути декілька репризів. Чим тяжча форма коклюшу, тим довші напади кашлю і тим більшим числом репризів вони супроводжуються.

Особливо небезпечне захворювання для дітей молодше 2 років. Захворювання виникає дуже швидко, іноді навіть без інкубаційного періоду, буквально відразу починаються спазми в дихальних шляхах, що проявляється періодами тимчасового припинення дихальних рухів (апное).

УСКЛАДНЕННЯ

Найвищий ризик у немовлят (особливо <6 міс.), а також у пацієнтів з хронічними супутніми захворюваннями (особливо нервово-м’язовими).

  1. Пневмонія (вторинна бактеріальна інфекція), ателектаз, пневмоторакс.
  2. Неврологічні ускладнення (особливо у немовлят, рідко в дорослих): судоми, набряк мозку, внутрішньочерепний крововилив, субдуральний крововилив, гіпоксична енцефалопатія (тяжкі порушення свідомості, вогнищеві симптоми, вогнищеві або генералізовані судоми тривалістю >24 год); можуть залишитись стійкі залишкові явища (розумова відсталість, глухота, епілепсія).
  3. Інші: кила (грижа), випадіння прямої кишки, нетримання сечі, переломи ребер, надрив вуздечки язика, субкон’юнктивальні крововиливи.

ПРОГНОЗ

У новонароджених і немовлят тяжкий перебіг і високий ризик смерті (≈1 % у віці <2 міс., ≈0,5 % у віці 2–11 міс.), а також ускладнень. У старших дітей та дорослих — прогноз сприятливий, однак хвороба є дуже виснажливою і спричиняє значне погіршення загального стану.

Профілактика

Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації (АКДП). Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).

Перенесений кашлюк не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби.

 

Осовітня Катерина Олександрівна

Лікар ЗПСЛ   

 

Поділитись:
Перейти до вмісту