Діяльність органів служби зайнятості щодо детінізації трудових відносин відбувається за такими напрямками:
Використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення працівника права на:
-гарантований розмір заробітної плати;
-оплачувану відпустку та відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;
-оплату лікарняного;
-достроковий вихід на пенсію;
-скорочений робочий день;
-допомогу по безробіттю;
-соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань;
-зарахування виробничого стажу;
– гідного матеріального забезпечення щодо соціального страхування в старості (пенсійне забезпечення).
Переваги легальної зайнятості:
У рамках співпраці Черкаської обласної служби зайнятості з Головним управлінням Держпраці у Черкаській області, з 1 липня 2021 року розпочалося чергове інспектування роботодавців в межах реалізації Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік, що буде проходити в два етапи.
Такі заходи дають можливість оперативно виявити та забезпечити інспектування роботодавців, що мають найвищий ризик використання незадекларованої праці.
Криза COVID-19 в черговий раз підкреслила, наскільки незахищеними виявилися люди, які заради того, щоб отримувати більше грошей «зараз», працюють неофіційно, без трудового договору.
Втративши роботу, вони залишались сам на сам із проблемою, оскільки роботодавець не ніс перед ними жодної відповідальності.
ТОМУ, погоджуючись на неофіційну роботу:
А якщо Ви підприємець, який наймає на роботу людей без трудової угоди, то будьте готові до різних позапланових витрат. Зокрема:
– на навчання персоналу, тому що досвідчені фахівці зажадають офіційного оформлення та «білу зарплату»;
– на модернізацію свого виробництва або закупівлю товару для розширення асортименту, тому що вам буде складно отримати кредит в банку або залучити додаткові інвестиції;
– на погашення штрафу за порушення трудового законодавства, тому що рано чи пізно ви потрапите під перевірку Державної служби України з питань праці;
– на оплату податків, які держава або місцева влада змушені додатково призначати або підвищувати, щоб отримати в бюджет кошти на соціальні програми. Адже на зарплату з державного бюджету чекають лікарі, вчителі, рятувальники, пожежники та ін.
Тож вкотре закликаємо роботодавців та громадян зробити крок назустріч суспільству – легалізувати найману працю та відмовитись від «чорної» зарплати в «конвертах».