Фонд виплатив вже 342 мільйона гривень щомісячних страхових виплат у жовтні

Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України упродовж жовтня вже отримали 55 тисяч потерпілих на виробництві та членів їх родин.

Загалом у цьому місяці перераховано на банківські картки або доставлено листоношами вже понад 342 мільйона гривень щомісячних страхових виплат, фінансування триває.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Внаслідок бойових дій постраждали 662 працівники, 205 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 662 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+14 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 205 українців.

Найбільша кількість потерпілих серед працівників підприємств, зареєстрованих:

  • у Києві – 122 постраждалих, 37 з яких травмовані смертельно;
  • у Дніпропетровській області – 93 постраждалих, 31 смертельно;
  • Миколаївській області – 72 постраждалих, 26 смертельно;
  • на Донеччині – 61 постраждалий, 11 смертельно;
  • у Харківській області – 57 постраждалих, 14 смертельно;
  • Запорізькій області – 44 постраждалих, 9 смертельно;
  • Вінницькій області – 39 постраждалих, 12 смертельно;
  • Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;
  • Сумській області – 27 постраждалих, 12 смертельно;
  • Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;
  • а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Затримка у фінансуванні лікарняних буде скорочена

Від початку війни, у березні-вересні, Фонд соціального страхування України недоотримав понад 5 мільярдів гривень частки ЄСВ відносно планових показників. Водночас, виплати лікарняних, декретних і страхових виплат не призупинялись Фондом ні на день та продовжують фінансуватись у повному обсязі. Однак перевищення потреби у видатках на страхові виплати і допомоги над фактичними доходами, на жаль, призвело до затримки фінансування матеріального забезпечення на близько 57 робочих днів.

Після прийнятого Урядом рішення щодо виділення 352,8 мільйона гривень для часткового погашення заборгованості, після надходження коштів на рахунок Фонду затримка скоротиться на близько 5 днів.

Чому затримується виплата лікарняних і декретних?

  • Кошти, які в Україні йдуть на фінансування лікарняних і декретних допомог, є часткою від єдиного внеску (ЄСВ), який щомісяця сплачується роботодавцями за своїх працівників, а підприємцями, самозайнятими та фермерами за себе.
  • При цьому ЄСВ, сплачене за військовослужбовців, поліцейських, працівників ДСНС та ін., не йде до бюджету ФССУ та не направляється на лікарняні, адже для наших захисників передбачено інші норми соціального захисту – зокрема, Фонд не фінансує для них допомогу по тимчасовій втраті працездатності, натомість за ними на час хвороби зберігається грошове забезпечення.
  • Тож від суми зібраного ЄСВ (за виключенням ЄСВ, сплаченого за військових) до Фонду направляється 9,5727% – з цього складається бюджет ФССУ. Решта 90,4% ЄСВ, а також 100% ЄСВ, сплаченого за військових, йдуть до бюджетів Пенсійного фонду і Фонду на випадок безробіття.
  • У міру сплати ЄСВ роботодавцями, частина цих коштів надходить на рахунок Фонду – і одразу направляється на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат.

Чому планові показники доходів ФССУ від частки ЄСВ не виконуються?

  • Першочергова причина недоотримання Фондом коштів від частки ЄСВ – російська агресія. Економічний спад призвів до суттєвого зменшення розміру відрахувань ЄСВ за найманих працівників (натомість ЄСВ за військовослужбовців сьогодні складає 30% від загальної суми ЄСВ проти 5,4% у лютому, однак сплачений за них внесок не відраховується до бюджету ФССУ).
  • Планово, у березні-вересні на рахунок Фонду мало надійти 20,8 мільярда гривень частки від ЄСВ. Однак фактичні надходження склали лише 15,3 мільярда гривень.
  • Після першого місяця війни, у березні 2022 року Фонд отримав 2,1 млрд грн доходів. При цьому потреба у видатках на лікарняні, декретні і страхові виплати (без врахування адмінвидатків) за березень склала 3 млрд грн. У квітні: 2,1 млрд грн доходів проти 2,6 млрд грн потреби у видатках, у травні: 2 млрд грн доходів проти 2,5 млрд грн потреби у видатках. У червні та липні доходи зросли до 2,4 і 2,3 млрд грн відповідно, однак надходження все ще не покривають необхідні видатки через накопичену заборгованість.
  • Фонд соціального страхування України продовжує шукати шляхи стабілізації фінансового стану та робить все залежне, аби фінансувати лікарняні, декретні і страхові виплати якомога швидше.

Завантажити інфографіку у високій якості: https://drive.google.com/file/d/14xEqkjerm02PeGiJroH0W4Q_4FUYm29T/

ФССУ призначив 16,5 мільйона гривень страхових виплат постраждалим внаслідок бойових дій і сім’ям загиблих

Поранення чи смерть внаслідок бойових дій під час виконання посадових обов’язків є страховим випадком – Фонд соціального страхування України гарантує виплати і медико-соціальні послуги для всіх українських працівників, які постраждали на роботі через російську агресію.

З початку повномасштабного вторгнення Фонд соціального страхування України вже призначив такі страхові виплати, пов’язані із травмами або смертю через бойові дії, на суму 16,5 мільйона гривень. Серед них одноразові допомоги сім’ям і утриманцям померлих внаслідок бойових дій, одноразові допомоги постраждалим працівникам, допомоги по тимчасовій втраті працездатності та щомісячні страхові виплати, які Фонд виплачуватиме потерпілим до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.

Нагадаємо, також потерпілі мають право на забезпечення медико-соціальними послугами за кошти Фонду – від санаторно-курортного лікування до оплати необхідного медичного чи постійного стороннього догляду, побутового обслуговування тощо.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування, після завершення якого призначаються страхові виплати.

Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.

Внаслідок бойових дій постраждали 98 працівників галузі постачання електроенергії та газу

Усі українські працівники є застрахованими у Фонді соціального страхування України на випадок поранень або смерті під час виконання посадових обов’язків. У війну такий соціальний захист продовжує забезпечуватись ФССУ в повному обсязі та надається, зокрема, в разі отримання травм внаслідок бойових дій. Про це Сергій Акопян, начальник управління профілактики страхових випадків виконавчої дирекції Фонду, повідомив під час Дев’ятої міжнародної науково-практичної конференції «Охорона праці – 2022: євроінтеграція та інновації».

«Українські працівники отримують поранення внаслідок російської агресії щоденно з початку повномасштабного вторгнення. На жаль, небезпека життю та здоров’ю сьогодні суттєво виросла для працівників усіх сфер і в усіх містах України. Однак у найбільшій зоні ризику знаходяться співробітники таких галузей економіки, як транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність – за нашими даними, найбільше постраждалих працюють саме у цих сферах», – зазначив Сергій Акопян.

Водночас, за останні періоди зросла кількість постраждалих, які є працівниками галузі постачання електроенергії, газу, пари та кондиціонованого повітря. З початку війни Фондом зареєстровано серед них вже 98 потерпілих внаслідок бойових дій, 24 з них травмовані смертельно.

«Працівники Фонду продовжують працювати над розслідуванням нещасних випадків попри воєнну агресію, аби забезпечити проведення виплат потерпілим та їх родинам. Важливо, аби люди отримали належні страхові виплати якомога швидше, тож ми працюємо максимально оперативно», – говорить Сергій Акопян.

Фонд соціального страхування України призначає та виплачує для потерпілих внаслідок бойових дій та їх родин страхові виплати і медико-соціальну допомогу, зокрема, щомісячну компенсацію втраченого заробітку, одноразові допомоги, лікарняні тощо.

Нагадаємо, з початку війни на підприємствах України зафіксовано 662 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+14 за останній тиждень). З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 205 українців.

Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.

За лікарняними і декретними допомогами звернулись вже 1,8 мільйона українців

Близько 1,8 мільйона застрахованих українців звернулись до Фонду соціального страхування України за допомогами упродовж трьох кварталів 2022 року. ФССУ нарахував для них 12,9 мільйона гривень допомог – зокрема, допомог по тимчасовій втраті працездатності, у зв’язку із вагітністю та пологами, а також на поховання.

Фонд продовжує системно здійснювати фінансування для українських працівників попри умови воєнного стану. Виплати нараховуються в повному обсязі.

Порядок отримання матеріального забезпечення від Фонду:

  • Фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється на підставі заяви-розрахунку, яку роботодавець подає до Фонду за відповідним лікарняним.
  • Якщо ж роботодавець не має можливості опрацювати ваш лікарняний і подати його до Фонду на оплату через бойові дії, неможливість гарантувати виплату працівнику отриманих від Фонду коштів тощо, отримати виплати можна напряму. Для цього працівник має особисто або через законного представника звернутись у відділення ФССУ за місцем обліку як ВПО або реєстрації – наші фахівці нарахують допомогу без залучення роботодавця, а кошти надійдуть на вашу особисту банківську картку.
  • А в загальних випадках саме від дати отримання Фондом заяви від роботодавця (а не дати створення е-лікарняного) залежить час отримання допомоги.
  • Тож після того, як лікар створить вам медичний висновок про тимчасову непрацездатність (про це надійде повідомлення від E-health), і за ним автоматично сформується е-лікарняний, потрібно повідомити про це роботодавця будь-яким зручним обом способом – наприклад, телефоном.
  • Свідченням того, що електронний лікарняний успішно сформувався, є його наявність в особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі Пенсійного фонду. За потреби працівник може впевнитись у наявності е-лікарняного, авторизувавшись на вебпорталі за допомогою електронного підпису або BankId.
  • Також про створення е-лікарняного повідомить Пенсійний фонд за допомогою SMS – у повідомленні буде вказано номер е-лікарняного і період його дії. Однак таке SMS надійде лише, якщо застрахована особа попередньо зареєструвалась на порталі та у налаштуваннях надала згоду на дистанційне інформування.
  • Роботодавець (а також усі роботодавці за сумісництвом) будуть бачити ваш е-лікарняний в своїх кабінетах страхувальників з дня його відкриття.
  • Коли е-лікарняний змінить свій статус на «готово до сплати», роботодавець розпочне процедуру призначення за ним допомоги – спочатку електронний документ передадуть на розгляд Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства для прийняття рішення щодо надання матеріального забезпечення. Строк розгляду документів і прийняття такого рішення – 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття е-лікарняного, а для лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день з дати відкриття).
  • Далі бухгалтерія розрахує суму матеріального забезпечення, сформує за е-лікарняним заяву-розрахунок і передасть її до ФССУ на оплату. На цей етап відведено не більш ніж 5 робочих днів. Ми радимо подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.
  • Пам’ятайте, що саме дата отримання Фондом заяви-розрахунку вплине на час фінансування допомоги. Тож працівникам варто не втрачати зв’язок зі своїм роботодавцем і цікавитись станом подання заяви.
  • Після того, як заяву подано, слідкувати за оплатою лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.
  • Аби орієнтуватись у щоденній звітності Фонду потрібно знати точну дату, коли заяву-розрахунок за вашим лікарняним було прийнято на фінансування. Її можна уточнити безпосередньо в роботодавця, або у відділенні Фонду, де його зареєстровано. Контакти: https://docs.google.com/document/d/1WOc3xhgnrqRwYaoLd3AT1m1jKsY-rLrFSGaHv9z4Gn4 (необхідно назвати свій ідентифікаційний код).

Передбачено виділення 352,8 млн грн допомоги для погашення 12 % заборгованості по лікарняним

У зв’язку із спадом економічної активності та зупинкою підприємств внаслідок воєнної агресії російської федерації, Фондом соціального страхування України недоотримано понад 5 мільярдів гривень надходжень від єдиного внеску, що стало причиною виникнення заборгованості з виплати лікарняних та декретних допомог застрахованим громадянам, яка станом на 01.10.2022 склала 2,9 мільярда гривень.

На жаль, після початку війни, у березні-вересні надходження до бюджету Фонду щомісяця не досягали не лише планових показників, але й показників 2021 року.

Водночас рішенням Уряду внесено зміни до бюджету Фонду на 2022 рік, де, зокрема, передбачено виділення коштів з державного бюджету для погашення заборгованості з виплати застрахованим особам матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 352,8 мільйона гривень, що складає лише 12 % від розміру заборгованості, яка склалася.

Щойно кошти надійдуть на рахунок Фонду, вони будуть оперативно направлені на фінансування лікарняних, допомог по вагітності та пологах і на поховання, які містяться в заявах-розрахунках за близько 5 робочих днів із 57 днів, по яким накопичена заборгованість.

ФССУ зазначає, що внесені зміни не в повному обсязі враховують фактично наявні зміни в показниках дохідної і видаткової частин бюджету Фонду, а окремі з них потребують доопрацювання задля продовження забезпечення безперебійної робити системи загальнообов’язкового державного соціального страхування та погашення заборгованості з виплати лікарняних та декретних допомог застрахованим громадянам.

Поділитись:
Перейти до вмісту