Як дізнатись, коли оплатять лікарняні або декретну допомогу
Допомоги за лікарняними та декретні виплати продовжують фінансувати в умовах воєнного стану. Їх здійснює Фонд соціального страхування України – виплати нараховуються в повному обсязі попри недоотримання частки від ЄСВ відносно плану з початку повномасштабної війни.
Як дізнатись, коли оплатять лікарняні або декретну допомогу?
→ за тегом #фінансування_оперативно – публікуються відомості про направлені кошти (пройде ще декілька банківських днів, доки регіональні управління направлять виділені кошти на рахунки роботодавців);
→ за тегом #фінансування_страхувальників надається інформація про вже направлені на рахунки роботодавців кошти. Інформація надається у вигляді інфографіки в розрізі регіонів. Зазначені дати означають, що кошти для виплати допомог за заявами, прийнятими по цю дату, вже надійшли на рахунки роботодавців;
→ окремо можна слідкувати за різними видами виплат – для цього введено теги #фінансування_лікарняні і #фінансування_декретні.
Допомога за один день лікарняного зросла на 58,7 гривні
Попри воєнний стан допомога від Фонду соціального страхування України на час лікування продовжує зростати. За підсумками одинадцяти місяців 2022 року за кожен день перебування на лікарняному ФССУ у середньому виплачує допомогу у розмірі 431,42 гривні – це на 58,7 гривні більше, ніж за той же період минулого року.
Усі види допомог виплачуються Фондом соціального страхування України у повному обсязі.
Нагадаємо, дата фінансування лікарняних і декретних допомог прямо залежить від дати прийняття заяви-розрахунку, яку роботодавець подає до ФССУ за лікарняним працівника. Слідкувати за станом фінансування можна у телеграм-каналі: https://t.me/socialfund (орієнтуйтесь на дату прийняття заяви від вашого роботодавця).
Крім того, аби забезпечити виплати лікарняних попри чисельні складнощі проведення фінансування на тимчасово окуповані території, для українців, чиї роботодавці залишились в окупації, не виходять на зв’язок або не мають можливості гарантувати виплату працівникам отриманих від ФССУ коштів, фахівцями Фонду було напрацьовано механізм призначення виплат без залучення роботодавця. У таких випадках виплати призначаються застрахованій особі напряму – для цього необхідно звернутись у відділення Фонду за місцем обліку як ВПО або реєстрації.
Перелік усіх працюючих відділень Фонду, графік їх роботи та контакти за посиланням: https://bit.ly/3LaDkIw.
ФССУ призначив 24,2 мільйона гривень страхових виплат постраждалим внаслідок бойових дій і сім’ям загиблих
Поранення чи смерть внаслідок бойових дій під час виконання посадових обов’язків є страховим випадком – Фонд соціального страхування України гарантує виплати і медико-соціальні послуги для всіх українських працівників, які постраждали на роботі через російську агресію.
З початку повномасштабного вторгнення Фонд соціального страхування України вже призначив такі страхові виплати, пов’язані із травмами або смертю через бойові дії, на суму 24,2 мільйона гривень. Серед них одноразові допомоги сім’ям і утриманцям померлих внаслідок бойових дій, одноразові допомоги постраждалим працівникам, допомоги по тимчасовій втраті працездатності та щомісячні страхові виплати, які Фонд виплачуватиме потерпілим до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.
Нагадаємо, також потерпілі мають право на забезпечення медико-соціальними послугами за кошти Фонду – від санаторно-курортного лікування до оплати необхідного медичного чи постійного стороннього догляду, побутового обслуговування тощо.
Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування, після завершення якого призначаються страхові виплати.
Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.
ФССУ погасив заборгованість з лікарняних і декретних допомог
Сьогодні Фондом соціального страхування України було погашено заборгованість з виплати допомог по тимчасовій втраті працездатності і по вагітності та пологах. Виплати вчасно та в повному обсязі здійснюються на всій території України, де це можливо в умовах воєнного стану і бойових дій.
Зокрема, сьогодні задля погашення заборгованості ФССУ направив:
Направлені кошти надійдуть на рахунки роботодавців упродовж декількох банківських днів після завершення фінансових операцій. Інформація про надходження коштів у розрізі регіонів оновиться у телеграм-каналі https://t.me/socialfund за тегом #фінансування_страхувальників.
Водночас, у зв’язку з воєнним станом частково непрофінансованими залишаються окремі страхувальники на частині територій Донецької, Запорізької, Луганської, Харківської та Херсонської областей. Проведення фінансування для працівників таких роботодавців здійснюється напряму застрахованій особі в разі її звернення до Фонду. Також виплати проводяться після ручного опрацювання фахівцями Фонду – таке опрацювання необхідне для отримання підтвердження можливості роботодавця виплатити працівнику отримані від ФССУ кошти.
Нагадаємо, відповідно до законодавства фінансування допомог за лікарняними листками здійснюється протягом десяти робочих днів після прийняття Фондом заяви-розрахунку.
ФССУ оплатить допомогу за лікарняним, навіть якщо працівник захворів у перший робочий день
Фонд соціального страхування України гарантує страховий захист для всіх українських працівників. Навіть якщо ви захворіли у свій перший робочий день, ФССУ оплатить допомогу за лікарняним у повному обсязі.
Розрахунок суми такої допомоги буде відбуватись на підставі встановленого посадового окладу (тарифної ставки). Як і в загальних випадках, Фонд компенсує працівнику втрачений заробіток повністю або частково, залежно від сумарно набутого страхового стажу в усіх попередніх місцях роботи.
Якщо ж це перше місце роботи і працівник ще не має страхового стажу, розмір допомоги складе 50% посадового окладу (такий розмір допомоги виплачується для застрахованих осіб, які мають загальний стаж до 3-х років).
Допомога складе 60% середньої заробітної плати при стажі від 3 до 5 років, 70% – при стажі від 5 до 8 років і 100%, якщо стаж понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства.
Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності (за винятком потреби догляду за хворими рідними) оплатить роботодавець, а решту аж до одужання чи встановлення інвалідності – Фонд соціального страхування України.
Слідкувати за станом оплати лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі: https://t.me/socialfund
Нагадаємо, у загальних випадках при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
ФССУ завершив фінансування щомісячних страхових виплат – потерпілим направлено 900 млн грн упродовж грудня
Щомісяця потерпілі внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також члени їх родин вчасно отримують від Фонду соціального страхування України страхові виплати.
Сьогодні ФССУ завершив фінансування щомісячних страхових виплат у грудні – упродовж місяця Фондом направлено близько 900 мільйонів гривень для проведення виплат 170 тисячам українців.
Кошти направлено вчасно та в повному обсязі для всіх потерпілих і членів їх родин, зокрема, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях.
Водночас, банківські операції та безпосереднє перерахування на рахунки потерпілих можуть тривати декілька робочих днів. Станом на сьогодні перерахування коштів завершено для 121,5 тисячі потерпілих і їх сімей на суму понад 751 мільйон гривень.
Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній.
Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.
Щомісяця ФССУ виплачує понад 1 мільярд гривень лікарняних і декретних допомог
Виплати допомог за лікарняними і по вагітності та пологах не призупинялись Фондом соціального страхування України ні на день навіть з початком повномасштабного вторгнення. Зокрема, кошти за лікарняними отримують внутрішньо переміщені особи, евакуйовані за кордон працівники та українці, чиї роботодавці не можуть виконати стандартну процедуру призначення допомоги через бойові дії.
Щомісяця ФССУ виплачує понад один мільярд гривень допомог по тимчасовій втраті працездатності і по вагітності та пологах. З початку року українці вже отримали від Фонду 14,5 мільярда гривень таких виплат – гроші нараховані для 2,1 мільйона застрахованих осіб.
З них для 2 мільйонів осіб виплачено 10,3 мільярда гривень лікарняних. Декретні допомоги профінансовані для 96 тисяч українок на суму 4,2 мільярда гривень.
Слідкуйте за станом фінансування своїх лікарняних у телеграм-каналі: https://t.me/socialfund. Канал було створено та верифіковано Фондом соціального страхування України, аби надавати оперативну та докладну інформацію про всі напрями фінансування – це дозволяє ФССУ бути прозорим, а застрахованим особам слідкувати за ходом виплат.
З 01 грудня в Україні зріс прожитковий мінімум та пов’язані з ним страхові виплати
З 01 грудня 2022 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2 600 грн до 2 684 гривень.
Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також осіб, які мають право на виплати в разі втрати годувальника.
Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настане з 01 грудня цього року, розмір допомоги складе:
Раніше ці виплати становили 44 200 грн, 260 000 грн, 52 000 грн відповідно.
Внаслідок бойових дій постраждали 754 працівники, 220 з них загинули
З початку війни на підприємствах України зафіксовано 754 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+7 за останній тиждень).
З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 220 українців.
Найбільша кількість потерпілих серед працівників підприємств, зареєстрованих:
Висловлюємо співчуття близьким і рідним.
Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.
Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.
Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.
Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.
У разі всиновлення новонародженої дитини ФССУ виплатить декретну допомогу
Щороку Фонд соціального страхування України виплачує декретні допомоги для близько 100 тисяч застрахованих осіб. Деякі з них стали батьками для малюків, які, на жаль, залишились без рідних через війну або інші причини.
Як отримати допомогу від ФССУ в разі всиновлення дитини?
Як оплачувати лікарняні, які не змінили статус на «готово до сплати»
Електронний лікарняний має статус «закритий» з дня свого створення і змінює його на «готово до сплати» у день видачі – тобто через сім днів після дати закриття для лікарняних по тимчасовій непрацездатності і через сім днів після дати відкриття – для лікарняних по вагітності та пологах.
Однак сьогодні надходять звернення від роботодавців і працівників щодо відсутності зміни статусу – подекуди е-лікарняні залишаються закритими попри вичерпання строків.
У такому випадку потрібно орієнтуватись на дати – якщо після дати закриття (дати відкриття для лікарняних по вагітності та пологах), зазначеної в е-лікарняному, пройшло сім днів, на восьмий день з е-лікарняним уже можна починати працювати і подавати заяву на оплату до Фонду соціального страхування України, навіть якщо статус залишився «закритим».
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України