Ремонт доріг: за чий кошт?

Занедбані автомобільні шляхи не влаштовують жителів нашої громади і це не дивно, адже  завдають значних збитків і створюють небезпеку руху  транспортним засобам. Чимало запитань із цього приводу надходить до місцевого керівництва від жителів громади.  Тому хочемо більш детально зупинитися на цій проблемі, щоб надати роз’яснення стосовно того – хто несе відповідальність та за чий рахунок має здійснюватися ремонт доріг.

Класифікація автомобільних доріг

Розглянемо, хто саме затверджує конкретні переліки доріг і визначає належність до доріг державного чи місцевого значення.

Управління автомобільними дорогами загального користування державного значення здійснює Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор). Діє Укравтодор на підставі Положення № 4392.

2 Положення про Державне агентство автомобільних доріг України, затверджене постановою КМУ від 10.09.2014 р. № 439.

Укравтодор має органи управління на місцях — Служби автомобільних доріг.

Дороги в структурі обласних державних адміністрацій (ОДА) — це сфера відповідальності профільних департаментів. Зауважимо: автомобільні дороги місцевого значення поділяють на обласні та районні (ст. 8 Закону № 2862).

Вулиці ж і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування та є комунальною власністю. Відповідно управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюють ОМС, у віданні яких вони перебувають (ст. 17 Закону № 2862). У нашому випадку ОМС  — Шполянська міська рада здійснює управління комунальними дорогами —  тобто дорогами, які знаходяться на балансі міської ради.

Як зазначає головний інженер ПП «БОР» Сергій Бондаренко, фінансування  утримання і ремонту доріг Шполянської громади надходить  з трьох різних джерел бюджетних коштів.

  1. Дорога Н-16 (Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань) державного значення — фінансується із державного бюджету України
  2. Дві дороги Т-2401, Т-2413, територіальні дороги фінансуються Службою автомобільних доріг у Черкаській області через Укравтодор (їх обслуговує підприємство «Автострада», яке отримало тендр по експлуатаційному утриманню)
  3. Дороги обласного значення (місцеві), протяжність яких складає по колишньому Шполянському районі близько 290 км, а Шполянській територіальній громаді близько 210 км фінансуються із обласного бюджету Служби автомобільних доріг місцевого значення у Черкаській області (САД)
  4. Вулична мережа автомобільних шляхів території Шполянської громади (комунальні дороги) фінансується із місцевого бюджету Шполянської міської ради ОТГ
  5. Частина автошляху протяжністю 6,1 км, який проходить через місто Шполу, пролягає вулицями: Терешківська, Мар’янівська, пров. Мар’янівський, Лебединська, Івана Піддубного, Соборна — належить до комунальної власності громади і може фінансуватись із міського бюджету.

Про стан доріг Шполянщини

Наразі автомобільні шляхи, що проходять через села — Сердегівка, Кримки, Межигірка мають пошкоджене покриття і потребують негайного ремонту. Питання не обійдене увагою і  розглядається  обласною Службою автомобільних доріг.  Вирішиться у разі виділення і надходження коштів із державного бюджету.

Ремонт автомобільної дороги з пошкодженим асфальтним покриттям Шпола-Васильків-Капустине-Катеринопіль також перебуває на розгляді САД у Черкаській області.

Дороги на яких розпочали ямковий ремонт

Підрядна організація ТОВ «Євробуд-Індустрі» почали працювати  на території громади, ремонтуватимуть автошляхи:

  • Шпола-Васильків-Іскрене-Ватутіне
  • Бурти-Надточаївка-Матусів
  • Кримки-Водяне-Ярославка
  • Шпола-Мокра Калигірка-Катеринопіль

Міська влада знає ситуацію стосовно стану доріг Шполянської громади,  систематично звертається до обласної Служби автомобільних доріг, інформує і клопоче про потреби ремонту шляхів.   Через воєнний стан фінансування обласного бюджету обмежене і повністю покрити обсяги витрат на ямковий ремонт, нажаль, не можливо. У САД зазначають, що ямкові ремонти звісно продовжуватимуть, але першочергово на складних аварійних ділянках.

Сподіваємося, що дана інформація була для вас корисна і ми змогли надати відповідь на більшість питань щодо утримання,  обслуговування і фінансування ремонтів доріг.

Поділитись:
Перейти до вмісту