1 січня виповнюється 115 років з дня народження Степана Бандери

1 січня виповнюється 115 років з дня народження Степана Бандери (1909-1959), ідеолога і теоретика українського націоналістичного руху XX ст.
50-річна біографія провідника українських націоналістів — це вражаюча історія віри, незламності й сили духу.
Численні переслідування, холодні тюрми, жахливі концтабори — усе було в його півстолітньому житті. Борець за незалежність України завжди був вірним своїм переконанням, не схиляв голову перед ворогами. На його прикладі виросло нове покоління захисників, які борються нині з московською ордою. Це покоління переможців.
До дня народження легендарного ОУНівця ми зібрали декілька цікавих фактів з його життя:
🔹Степан не відвідував школу, оскільки його дитинство випало на період Першої світової війни, коли школи не працювали.
Також хлопець був хворий на ревматизм суглобів, тож мав проблеми з пересуванням пішки. Необхідну освіту середнього рівня він отримав удома від батьків та вчителів, які інколи приходили позайматися з ним.
🔹У десятирічному віці Бандера став учнем Стрийської гімназії, де досяг певних успіхів у навчанні. Там же він давав лекції іншим гімназистам, починаючи з четвертого курсу.
Гімназистом Степан мріяв про вступ до молодіжної організації «Пласт», проте цьому перешкоджали проблеми зі здоров’ям. Реалізував він свою мрію лише з третьої спроби.
Хлопець удома готував себе до можливих тортур: розвивав терплячість, катуючи себе голками, ланцюгами, а також щодня обливався крижаною водою.
🔹За часів своєї молодості Степан Андрійович Бандера змінив не одне псевдо: його згадували як «Лиса», «Степаненка», «Малого», «Сірого» та навіть як «Бабу».
🔹Бандера дотримувався здорового способу життя: він не палив, не вживав алкоголю.
Був прихильником музичного мистецтва — сам співав у хорі, умів грати на мандоліні, на гітарі.
Полюбляв грати в шахи, а також займався різними видами спорту: бігом, плаванням. Ще полюбляв кататися на лижах.
🔹Документи свідчать про те, що він був досить низького зросту: у поліційній анкеті було зафіксовано 162 см.
🔹Завдяки активній громадській діяльності у 22 роки Бандера став головою пропагандистського відділу ОУН, у 23 — заступником Крайового Провідника. У 24 роки він вже сам очолив Провід.
🔹Бандера мав гарну сім’ю. Дружина Ярослава допомагала йому у різних видах громадської підпільної діяльності. Також він мав трьох дітей: двох дочок — Лесю та Наталку й сина Андрія.
Донька Наталка дізналася про активну діяльність батька лише у тринадцятирічному віці, прочитавши кілька статей у газетах та зіставивши деякі факти. Остаточно вона в цьому впевнилася після розповіді одного з друзів батька.
🔹Через полювання радянської влади не тільки за Степаном, а й за його родиною Бандери були вимушені постійно змінювати прізвище та місце проживання. До 1948 р. родина змінила 6 міст.
Бандера позитивно ставився до збройних виступів, але ніколи не очолював їх особисто. Сам він був радше політиком, ніж військовим, тож ухвалював різні політичні рішення.
🔹Степана Бандеру було вбито 15 жовтня 1959 року в Мюнхені. Атентат (вбивство політичного діяча за замовленням) було скоєно Богданом Сташинським, який вистрілив Бандері в обличчя розчином ціанистого калію.
🔹Діяч розумів, що він приречений. Раніше було скоєно кілька невдалих замахів радянськими спецслужбами, тож колеги його серйозно попереджали про небезпеку, та він відмовився від супроводу охорони.
🔹Поховано Степана Бандеру на кладовищі в Мюнхені. Кажуть, його труну було засипано українською землею та покроплено водою з Чорного моря.
🔹Йому надане звання почесного громадянина щонайменше у 18 містах.
🔹Іменем цього діяча названо безліч вулиць у різних містах, причому не тільки українських.
Згідно з Указом Президента України від 20.01.2010 р. йому посмертно присвоєно звання Героя України, проте постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02.04.2010 р. цей указ визнано незаконним та скасовано.
Могила лідера ОУН в Мюнхені неодноразово зазнавала осквернення (для радянських, а потім і російських спецслужб С. Бандера виявився страшним навіть будучи в могилі). Було ініційовано її перенесення на Батьківщину, проте цього так і не сталося.
Крім того, Степан Бандера, один із найзнаніших революціонерів України, є автором таких висловів:
🇺🇦Життя потрібно прожити так, щоб після смерті москалі боялися тебе ще кілька поколінь.
🇺🇦Коли поміж хлібом та свободою народ обирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб.
🇺🇦І прийде час, коли один скаже: СЛАВА УКРАЇНІ!, а мільйони відповідатимуть ГЕРОЯМ СЛАВА! (за матеріалами www.rozdil.lviv.ua/aphorisms/search/34/)
Тож СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!
Поділитись:
Перейти до вмісту