10 березня — День Державного Гімну України!

10 березня українці відзначають День Державного Гімну України, одного з головних символів Української держави поряд із синьо-жовтим прапором і гербом-тризубом.
Уперше геніальний твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського був публічно виконаний 10 березня 1865 року в місті Перемишль на четвертих роковинах смерті Тараса Шевченка. Дуже символічно, що авторами цієї національно-культурної композиції стали наддністрянець та наддніпрянець, це по-перше. По-друге, мудра й звитяжна особистість Тараса Шевченка вкотре об’єднала східну, західну, північну і південну частину в Єдину і Соборну Україну.
У буремному й кровопролитному ХХ ст. цей поетично-музичний твір став одним із знакових символів героїчної боротьби українського народу за свободу та незалежність. З відновленням української державності, Указом Президії Верховної Ради України «Про державний гімн України» від 15 січня 1992 року було затверджено цю композицію як Державний гімн.
Довгий час у переважної більшості громадян України гімн не викликав великої любові й зацікавленості, оскільки він здебільшого звучав на офіційних урядових заходах, церемоніях, спортивних змаганнях, інших публічних зібраннях тощо й асоціювався з владним корумпованим офіціозом.
Проте з початком Помаранчевої революції у 2004 році він став Піснею мільйонів, яка об’єднувала українців і вела їх до перемоги. Під час Революції Гідності, на зламі 2013-2014 років, Державний гімн остаточно й безповоротно став народним і національним, який співають не за обов’язком, а за покликом серця.
У жорстоких умовах повномасштабної російсько-української війни Державний гімн України – це передусім символ спротиву нескореної української нації: його слова промовляють маленькі діточки у дитячих садочках, співають учні у школах під час щоденного вшанування загиблих героїв, він лунає під склепінням метро, бомбосховищ й звичайних підвалів під час багатогодинних повітряних тривог, українські біженці його виконують на чужинецьких площах і вулицях, а воїни, захисники й захисниці України співають його під час перепочинку на фронті.
Українська нація, яка звитяжно захищає від ворога свободу і незалежність Батьківщини – непереможна! Державний гімн України є одним із чинників цієї перемоги, оскільки він єднає і гуртує у незламний моноліт громадянський спротив, уособлює тяглість і неперервність державотворення й соборності.
За інформацією,
Василь ЧЕРНЕЦЬ
доктор філософії, професор, директор НДІУ,
лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки
Юрій ФІГУРНИЙ
кандидат історичних наук, завідувач відділу української етнології НДІУ
Поділитись:
Перейти до вмісту