Депутати затвердили План трансформації мережі закладів освіти: як змінюватимуться школи громади

Найпоширеніша проблема в Україні, з якою зіткнулися органи місцевого самоврядування, є фінансування малокомплектних шкіл, що переважно розташовані в сільській місцевості. У них найвищий рівень витрат в перерахунку на одного учня, а якість наданих послуг, на жаль, нижча за якість у повнокомплектних школах. Тож цілком справедливо зазначити, що оптимізація мережі освітніх закладів громадам потрібна, оскільки це дозволить не лише підвищити якість навчання, а й заощадити бюджетні кошти.

Це питання виважено вивчається в міській раді як засновником закладів освіти громади. Відділом освіти Шполянської міської громади ініційовано  створення робочої групи, проведено засідання, обговорення. Визначались із опорними закладами, підвозом до шкіл учнів та вчителів, обирали зручні маршрути. Урахували безпеку дітей, а саме: зручні сховища, обладнані засобами пожежної безпеки і засобами невідкладної допомоги тощо, адже надійні укриття зі зручностями – запорука життя і здоров’я дітей.

Підсумком поетапної попередньої роботи стало затвердження депутатами на  52-й сесії міської ради ІХ скликання Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Шполянської міської територіальної громади на період до 2027 року та плану щодо створення профільного(академічного) ліцею.

Тепер про систему фінансування закладів освіти державою!

Готуючи План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Шполянської міської територіальної громади на період до 2027 року, у міській раді керувалися постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 року №245, згідно з якою  для  стимулювання підвищення ефективності шкільної мережі та якості освіти не фінансуватимуться  коштом державної освітньої субвенції заклади освіти (крім початкових шкіл) з кількістю учнів менш як 45 осіб (з 1 вересня 2025 року) та менш як 60 осіб (з 1 вересня 2026 року). Водночас до розрахунку освітньої субвенції кожної громади додано всіх дітей шкільного віку. Тобто громада отримуватиме кошти на навчання всіх дітей, але не зможе витрачати їх на маленькі школи.

Отже, у Міністерстві освіти і науки  пояснюють, що новація поширюється тільки на 5-11 класи. Початкову школу фінансуватимуть без змін. Загалом сьогодні у Шполянській громаді є 13 шкіл, у початкових класах яких навчається менше як 45 учнів.

Як пояснила начальник відділу освіти Оксана Різник,  припиняти навчальний процес у початкових школах ніхто не буде. Політика держави така, що початкова освіта має бути максимально наближена до дитини.  У статті 12 Закону України  «Про освіту» говориться, що клас відкривають, коли є 5 і більше дітей, в іншому випадку діти  навчаються за індивідуальною формою. У нашій громаді наймалокомплектніша  Буртівська початкова школа, у ній навчається  9 учнів у 1-4 класах,  і наразі вона функціонує.

У Терешківському ліцеї в 5-9 класах зараз навчається загалом 39 учнів, тому у 2024/2025 навчальному році заклад перепрофілюється у  гімназію із структурними підрозділами «Початкова школа» та «Дошкільний підрозділ».

Також у 2024/2025 навчальному році припиниться набір здобувачів освіти до 10 класу в Товмацькому та Топильнянському ліцеях, оскільки саме в цих закладах найменша кількість учнів у 9 класах.

Важливо знати, що для кожної громади освітня субвенція вираховується індивідуально за спеціальною формулою, в якій присутній коефіцієнт – рівень наповнюваності класів (РНК).

Оксана Різник також під час засідання сесії  зазначила, що у Шполянській громаді триває демографічна криза – з кожним наступним роком дітей народжується все менше. Частина жінок з дітьми через війну виїхали з країни, і, як говорить світова статистика, 75% родин, які рік і більше прожили за кордоном, не повертаються  додому. Тож головна причина поступового зникнення шкіл у сільській місцевості-  це зменшення кількості молодих сімей, низька народжуваність дітей, а також відсутність робочих місць.

Що чекає учнів? Поступово учні 5-9 класів малокомплектних шкіл, ураховуючи бажання батьків, будуть переведені в найближчий заклад загальної середньої освіти. У міській раді вже опрацьовують механізм збільшення автопарку шкільних автобусів, ураховуючи можливості залучення коштів державного та обласного бюджетів.

Що стосується вчителів, то їхню долю буде визначати громада і безпосередньо директор школи. Учителям запропонують влаштуватись на роботу в інших школах, якщо там буде відкрита вакансія. У такому випадку їм також мають забезпечити підвезення до найближчого місця роботи – безкоштовно шкільним автобусом або компенсувати кошти за проїзд.

Тож у перспективі на  1 вересня 2027 року планується в громаді один профільний (академічний) ліцей на базі Шполянського ліцею № 3, інші – переважно гімназії із структурним підрозділом «Початкова школа» чи зі структурними підрозділами «Початкова школа» та «Дошкільний підрозділ» та початкові школи на базі сільських закладів освіти залежно від контингенту учнів, вихованців.

Поділитись:
Перейти до вмісту