Перейменування та його роль у формуванні соціокультурного простору громади
Днями відбулося засідання робочої групи щодо перейменування топонімічних та географічних об’єктів.
Керуюча справами виконавчого комітету Тетяна Герус поінформувала присутніх членів робочої групи про результати громадського обговорення, проведеного в с. Лебедин, у якому взяли участь 55 жителів, виявивши бажання перейменувати деякі вулиці населеного пункту прізвищами полеглих на російсько-українській війні земляків, а саме: вулиці Посьолкової на вулицю загиблого лебединця Барзюка Володимира, вулиці Кооперативної на вулицю полеглого воїна Копецького Івана, вулиці Залізнодорожної на вулицю захисника Онищенка Олександра. Згідно з чинним законодавством це питання буде розглядатися на черговому засіданні сесії Шполянської міської ради ОТГ, і маємо надію, що місцеві депутати підтримають волевиявлення мешканців с. Лебедин.
Відповідно до інформаційного звіту керуючої справами виконкому щодо перейменування назви населеного пункту Іскрене маємо такі результати: в громадському опитуванні взяли участь 314 жителів села, із яких проти перейменування висловилися 207 осіб, підтримали зміну в назві села однієї літери з ІскрЕне на ІскрИне 87 мешканців, 20 осіб утрималися від відповіді.
Прикро констатувати той факт, що частина місцевих жителів висловлювали свої думки в грубій, лайливій формі з погрозами на адресу членів робочої групи і посадових осіб міської ради, які, виконуючи рекомендації Національної комісії зі стандартів державної мови, організовували роботу щодо виправлення орфографічної помилки в назві населеного пункту, допущеної колись. Відповідне рішення вищевказана комісія ухвалила не лише щодо назви Іскрене, а й ще трьох сіл Черкащини — Гудзівка, Дзензелівка, Ганжалівка, у яких теж необхідно здійснити лише орфографічні правки.
Члени робочої групи щодо перейменування топонімічних та географічних об’єктів, ураховуючи побажання переважної більшості іскрян не перейменовувати свій населений пункт, згідно з чинним законодавством надсилають результати громадського обговорення на розгляд до Верховної Ради України, яка й прийме остаточне рішення.
Довідково. Національна комісія зі стандартів державної мови — це центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовує та координує Кабінет Міністрів України через міністра, який очолює центральний орган виконавчої влади у сфері освіти й науки. Комісія створена вперше в історії України у результаті імплементації Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» як інституція виконавчої гілки влади відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06 листопада 2019 року № 911 «Деякі питання Національної комісії зі стандартів державної мови». Комісія поєднує логіку інститутів виконавчої влади та наукових інституцій.