Проведено громадське обговорення в с. Терешки

8 травня 2024 року в селі Терешки відбулося громадське обговорення проєкту рішення Шполянської міської ради ОТГ «Про перепрофілювання (зміну типу), зміну назви Терешківського ліцею Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади Черкаської області та затвердження Статуту в новій редакції». У заході взяли участь жителі села, співробітники старостату, педагогічні працівники, директор ліцею Руслан Поліщук, посадові особи Шполянської міської ради ОТГ, а саме: в.о. міського голови Олег Кошовий, заступник міського голови Ірина Каландирець, начальник відділу освіти Оксана Різник, начальник юридичного відділу Володимир Слободяник.
Майже рік тому прийнято проєкти рішень Шполянської міської ради ОТГ від 15.08.2023 № 41-14/ІХ «Про затвердження плану оптимізації мережі закладів освіти Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади на 2024-2025 роки» та від 15.09.2023 № 43-13/ІХ «Про перепрофілювання (зміну типу), зміну назви Терешківського ліцею Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади Черкаської області та затвердження Статуту у новій редакції» і розпочато процедуру їх громадського обговорення.
9 листопада 2023 року створена робоча група з питань оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО) розробила календарний план з оптимізації мережі ЗЗСО, що належать до комунальної власності Шполянської міської ТГ, на 2023-2027 р.
Чому ж виникла необхідність у перепрофілюванні Терешківського ліцею Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області у Терешківську гімназію Шполянської міської ради ОТГ?
Мережа ЗЗСО формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади. На цей час Терешківський ліцей не відповідає вимогам щодо наповнюваності класів, яка для нашої громади на 2023, 2024 рік розрахована на рівні 15,5 учнів. Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою в розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена виключно на заробітну плату педагогічних працівників. Тобто освітня субвенція до бюджету Шполянської громади надходить тільки на ті класи, де наповнюваність становить більше або 15,5 учнів. Усі інші класи з кількістю меншою за 15,5 учнів утримуються коштом власного бюджету громади. 
Вартість утримання 1 учня у Терешківському ліцеї становила у 2022 р. — 59491,51 грн., у 2023 році — 68436,85 грн. Потужність закладу — 200 місць, контингент станом на 01.09.2023 року становить 59 учнів.
Ураховуючи те, що державна освітня субвенція покриває ЛИШЕ заробітну плату педагогічного персоналу, громада коштом місцевого бюджету фінансує комунальні послуги та утримання технічного персоналу. Варто зауважити, що ОТГ витрачає значні кошти на опалення напівпорожніх приміщень ліцею, які громаді ефективніше спрямувати на проєкти розвитку чи енергоефективні заходи.
Перспективна кількість учнів, які будуть навчатися у 6-9 класах, а також низька народжуваність не дають змоги функціонування ліцею у с. Терешки.
У зв’язку з малою наповненістю класів комунальних закладів освіти є загроза втратити права громади на отримання освітньої субвенції з державного бюджету на оплату праці педагогічним працівникам закладів. У такому випадку бюджетне навантаження щодо оплати заробітної плати педагогам цих закладів буде покладене на місцевий бюджет, що призведе до мінімізації видатків на основні поточні потреби закладів (покращення матеріально-технічної бази тощо) і негативно вплине на забезпечення надання якісних освітніх послуг і забезпечення комфортного освітнього простору (середовища).
Ураховуючи демографічні показники, наявну мережу, наповнюваність 10-11 класів протягом трьох попередніх років, є доцільним пониження ступеня закладу освіти в зв’язку з малою кількістю наповнюваності учнів 10,11 класу.
Головне в закладі освіти — це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навички спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські навички, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності, бо тільки в конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.
До відома присутніх було доведено цю інформацію та отримано зворотній зв’язок.
Отже, відповідно до вимог законодавства трансформація та оптимізація мережі ЗЗСО у нашій громаді триває. План з оптимізації мережі ЗЗСО, що належать до комунальної власності Шполянської міської ТГ, затверджено на період до 2027 р.
Поділитись:
Перейти до вмісту