Вітаємо з Днем донора

Завдяки донорам і їхньому добровільному рішенню здати кров лікарі рятують мільйони життів у всьому світі.
У Всесвітній день донора ми звернулися до Вікторії Ватіної, завідуючої відділенням трансфузіології КНП «Лікарня імені братів М.С. і О.С. Коломійченків» Шполянської міської ради ОТГ, із запитаннями про донорство крові і власне роботу відділення.
Як довго Ви працюєте на посаді завідуючої трансфузіологічним відділенням?
З 1 січня 2024 року після виходу на заслужений відпочинок попередниці — Любові Володимирівни Іванової.
Які завдання виконує відділення?
Це забезпечення кров’ю та її компонентами місцевої лікарні, а також, у разі потреби, — обласних.
Розкажіть про роботу колективу.
Усі маніпуляції стосовно забору крові виконує високопрофесійний персонал, який має відповідні навички та досвід. Це медичні сестри Сніжана Сторчак та Людмила Вдовиця.
Перед забором крові завідуюча проводить обстеження донора, який включає: клінічний аналіз крові на рівень гемоглобіну, вимірювання артеріального тиску, оцінку загального самопочуття людини.
Що потрібно знати перед здачею крові?
До відома потенційних донорів доводиться інформація про те, кому заборонено здавати кров, а саме:
· людям з активними або минулими серйозними серцево-судинними захворюваннями;
· із захворюваннями центральної нервової системи;
· із хворобами сечостатевої системи;
· гематологічними, імунологічними, шлунково-кишковими та онкологічними захворюваннями;
· з патологічною схильністю до кровотеч;
· хворим на гепатити В і С;
· людям, що живуть із ВІЛ/СНІДом;
· з масою тіла до 50 кг.
Також не можна здавати кров після нових татуювань, мікроблейдингу і перманентного макіяжу впродовж 6 місяців. Після лікування антибактеріальними препаратами можна здавати кров не раніше, ніж через 14 днів.
Крім того, з’ясовується, чи були в людини масивні хірургічні втручання з переливанням крові. До відома жінок доводиться інформація про те, що під час менструації здавати кров заборонено.
Перед здачею крові не рекомендується:
· за 72 год не вживайте ліки;
· за 48 год до процедури відмовтеся від спиртних напоїв;
· за 24 год слід дотримуватися дієти донора, при якій потрібно ВИКЛЮЧИТИ з раціону молочні продукти, сало, смажене м’ясо, фастфуд, смажене насіння тощо. Основа цієї дієти — вуглеводи: каші, хліб, макарони, варена або печена картопля, фрукти та овочі, нежирні солодощі (печиво, сухарики).
Чи існують вікові обмеження для донорів?
Здавати кров можна з 18 до 65 років.
Як часто відбуваються процедури переливання крові у вашому відділенні?
У відділенні трансфузіології щоденно проводиться про 2-3 донації. Якщо виникає термінова потреба в крові, то викликають кадрових донорів, які на постійній основі безоплатно здають кров для потреб населення.
Як ви контролюєте якість крові?
Після забору крові від її загальної кількості береться 20 мл на обстеження (відправляють в Черкаську обласну станцію переливання крові), після якого видається довідка про якість крові. У цей період відібрана кров знаходиться в окремому холодильнику і не використовується. У відділенні є документи про якість на всю кров і її компоненти. Зберігається вона у належних умовах. Наявне все необхідне обладнання для забору й зберігання крові та її компонентів.
Чи траплялися непередбачувані ситуації при заборі крові?
Інколи донорам стає зле (запаморочення, втрата свідомості тощо), тоді медичний персонал, безперечно, надає невідкладну допомогу (забезпечення доступу свіжого повітря, вимірювання артеріального тиску, застосування відповідних ліків), людині дають випити солодкий чай, але критичних ситуацій у відділенні жодного разу не виникало.
Як ви співпрацюєте з іншими медичними установами у сфері переливання крові?
Відбувається дуже плідна співпраця з іншими лікувальними закладами нашого регіону. Забезпечується вона таким чином: лікарня, в якої виникла потреба в крові чи її компонентах, звертається до іншої, і якщо там є потрібна кров чи її компоненти, то вони надаються. Але лікарня, яка звернулася за такою допомогою, має забезпечити правильне транспортування крові чи її компонентів згідно з вимогами, надати необхідні документи й отримати кров та документи про її якість. Один раз на тиждень обов’язково відправляємо кров в обласний центр у госпіталі для потреб військових.
Розкажіть про забезпечення відділення обладнанням.
Відділення забезпечено і укомплектовано повністю всім, що потрібне для його повноцінного функціонування. є підписані холодильники й морозильні камери, запаювачі тощо.
Які документи потрібно мати при собі, щоб здати кров?
Аби здати кров, потенційний донор повинен мати при собі лише паспорт. Інформація про донора є конфіденційною, вона шифрується і ніде не розголошується.
Скільки наразі є донорів?
51 особа. До речі, людина, яка працює, у день донації може взяти вихідний (видається відповідна довідка), а також один додатковий вихідний день протягом року.
Куди потрібно звертатися, щоб здати кров?
м. Шпола, вул. Амосова, 10 — КНП «Лікарня імені братів М.С. і О.С. Коломійченків» Шполянської міської ради ОТГ.
Василь Уманець, директор КНП «Лікарня імені братів М.С. і О.С. Коломійченків» Шполянської міської ради ОТГ, говорить про високий професіоналізм та сумлінність медичного персоналу і завідуючої відділенням. Також він наголошує, що лікарня не може працювати без відділення трансфузіології, оскільки кров та її компоненти інколи терміново потрібні для того, щоб урятувати людські життя. Їх використовують у відділеннях хірургії, терапії та інших. Також керівник закладу зазначив, що нині збільшилася кількість хворих з хронічною анемією, які потребують тривалого лікування, зокрема переливання крові. В основному це пацієнти похилого віку. Директор із гордістю стверджує, що наше відділення трансфузіології одним із перших у регіоні почало забезпечувати кров’ю та її компонентами військові госпіталі. Нині таких заявок немає, тому кров готується відповідно до потреби в ній. Є запаси плазми крові.
Стати донорами багатьох нині спонукає кровопролитна війна з російськими загарбниками. Рятуючи життя поранених захисників, тисячі українців уперше віддали кров тим, хто втратив свою на полі бою.
Щиро вітаємо всіх працівників відділення трансфузіології (колишніх і нинішніх), усіх донорів нашої громади із Всесвітнім днем донора. Дякуємо вам за щоденну нелегку працю, за важливі рішення й червоні лінії, які допомагають рятувати життя!
Поділитись:
Перейти до вмісту