Спекотна погода та періодичне відключення електроенергії внесли певні корективи в наше життя. Може виникати погіршення санітарно-епідемічної ситуації, пов’язаної з водопостачанням та харчуванням населення. Про це слід пам’ятати всім. Зберігається високою ймовірність виникнення випадків та спалахів інфекційних захворювань та отруєнь людей. З червня на Шполянщині відмічається зростання кількості хворих на кишкові інфекції.
Щоб уберегти себе, свої сім’ї та оточуючих від епідемічних ускладнень слід бути обачливими при споживанні води та харчових продуктів, виборі джерела водопостачання.
Вода може бути джерелом збудників вірусних гепатитів, ротавірусної інфекції, дизентерії, лептоспірозу, різних паразитарних та багатьох токсичних сполук, особливо нітратів. Безпечною в нашому регіоні є вода з джерел централізованого водопостачання КП «Комунальник» та сільських водогонів сіл Лебедин та Лип’янка, на яких забезпечений відомчий лабораторний контроль води, який дозволяє своєчасно виявити забруднення та усунути його причину. В поточному році за результатами моніторингових досліджень відхилень проб води від вимог державного стандарту за мікробіологічними та санітарно-гігієнічними показниками не реєструвалось. Проте, при виникненні перебоїв у постачанні води (відключенні електроенергії, аварійних ситуаціях) воду з водогону для пиття слід кип’ятити.
Більшість населення Шполянщини користується водою з криниць, лабораторний контроль за якою відсутній. При вибірковому дослідженні криничної води (з криниць вагітних) у 61% проб виявлено нітрати понад норму.
Пам’ятайте, що забруднена нітратами вода на вигляд чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак. Тому ніколи не використовуйте для харчових цілей, особливо для приготування дитячих сумішей, воду з невідомих Вам джерел (криниць, каптажів, свердловин).
В той час, коли кип’ятіння забрудненої мікробами води їх знищує, то токсичність забрудненої нітратами води, навпаки, збільшується на 40-80%. Нітрати, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, можуть спричинити гостре та хронічне отруєння організму. Особливо небезпечна така вода для вагітних та дітей до 3-х років. Блокується гемоглобін еритроцитів крові, внаслідок чого відбувається кисневе голодування тканин організму, що в окремих випадках може призвести до летальних наслідків.
Тому, вирушаючи в дорогу, чи в разі різних аварійних ситуацій на джерелах та системах водопостачання краще тимчасово для приготування їжі та пиття використовувати воду промислового виготовлення, яку слід придбати заздалегідь.
Будьте пильними! Збудники сальмонельозу, ботулізму, харчових токсикоінфекцій можуть бути не лише в сировині, а й в готових стравах і консервах з м’яса, особливо птиці, яєць, риби, молока, грибів, тощо при не дотриманні температурних режимів їх приготування, умов та термінів їх зберігання. Навіть при інтенсивному розмноженні сальмонел та збудників ботулізму у харчових продуктах, вони не змінюють ні смаку, ні запаху, ні їхнього зовнішнього вигляду.
В даний час, в зв’язку з періодичним відключенням електроенергії, порушується температурний режим зберігання продуктів, які швидко псуються, тому не слід створювати великий їх запас, а готові блюда, які зберігались в холодильнику, перед споживанням потрібно прокип’ятити чи прожарити.
Необхідно категорично виключити придбання виготовлених в невідомих домашніх умовах продуктів харчування, зокрема консервів з риби, грибів, в’яленої, копченої, соленої риби, тощо в місцях не передбаченої для торгівлі та в приватних осіб. В кожній оселі слід мати певний запас необхідних харчових продуктів, в тому числі консервованих, відомої вам якості. Слід пам’ятати, що безпеку консервованої продукції з риби, м’яса, птиці домашнього виготовлення забезпечить лише метод автоклавування при їх виготовленні.
Проводьте активну боротьбу з гризунами.
Для попередження забруднення харчових продуктів та води збудниками сальмонельозу та особливо небезпечних захворювань: лептоспірозу, туляремії, бруцельозу, туберкульозу важливо зберігати харчову продукцію у не доступних для мишовидних гризунів місцях. Гризуни є також резервуаром борелій – збудників хвороби Лайма, які передаються до людини через укуси кліщів, проте не виключений і аліментарний шлях зараження. Не слід забувати, що гризуни є джерелом та перенощиком збудника сказу.
Не проведення суцільних дератизацій територій населених пунктів та низький рівень охоплення дератизаційними роботами об’єктів району привело до значного збільшення кількості мишовидних гризунів. Зволікають проведенням дератизаційних робіт на прилеглих територіях і орендарі місцевих водоймищ.
Як результат, наш регіон вважається не благополучним по захворюваності на хворобу Лайма (в поточному році уже зареєстровано 7 випадків).
При будь-яких обставинах дотримуйтесь правил особистої гігієни. Часто мийте руки, в разі відсутності води, обробляйте їх вологими серветками, одеколоном, туалетною водою, горілкою чи іншими спиртними напоями. Бажано мати завжди при собі розпилювальний дезінфікуючий засіб, який знищує бактерії (включаючи туберкульозну паличку), віруси (збудники гепатитів, ВІЛ- інфекції, грипу), грибки та не потребує після використання змивання.
Використовуйте ці поради, вони допоможуть зберегти Вам здоров’я.
Завідувач Шполянського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко