Вірусні гепатити та їх профілактика

Вірусні гепатити — це велика група захворювань, які викликаються вірусами, що здатні розмножуватися безпосередньо в клітинах печінки з  порушенням їх функцій. Виникає гостре та/або хронічне запалення печінки, яке деколи призводить до цирозу і, навіть, раку.

Сьогодні відомо вісім типів вірусу гепатиту, найбільш поширені з яких — A, B, C, D.  Загальні ознаки захворювання одинакові при всіх типах, проте вираженість симптоматики  залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребір’ї або відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. І, навпаки, може перебігати взагалі безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина навіть не підозрює про наявність у неї захворювання. Таким перебігом характеризується гепатит С, який, частіше, виявляють лише на стадії цирозу печінки.

Шляхи передачі та методи профілактики залежать від типу вірусу.

Вірусний гепатит А та Е — це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки.

Переважна більшість захворілих повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом. Однак, незначна частина людей, інфікованих вірусом гепатиту А, може померти від блискавичної форми гепатиту. Для профілактики гепатиту А є безпечна та ефективна вакцина.

Вірус гепатиту Е передається, головним чином, через забруднену воду, проте були виявлені і інші шляхи передачі: споживання недостатньо термічно оброблених м’ясних продуктів, виготовлених із м’яса інфікованих тварин; переливання інфікованих препаратів крові та передача від інфікованої вагітної жінки до  її плоду. Як правило, захворювання самовиліковується, але в деяких випадках може розвинутись гостра печінкова недостатність. За даними ВООЗ в  Китаї  розроблена  вакцина для профілактики  гепатиту Е, але вона поки не признана в Україні.

Гепатити B і C передаються шляхом проникнення вірусів в організм людини при порушенні цілісності шкірних покривів та слизових оболонок, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічних втручань, переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).

Захворювання можна запобігти за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини.

Вірус гепатиту С це «повільний вбивця», може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію, яка варіюється по тяжкості від легкої хвороби, яка триває кілька тижнів, до серйозної довічної хвороби. У значного числа осіб з хронічною інфекцією розвивається цироз або рак печінки.  Вакцини від гепатиту C не існує. На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися і про це повинні знати всі!  Хоча б раз за життя обстежитись потрібно всім.

Сьогодні всі сімейні лікарі КНП «Шполянський центр первинної медико-санітарної допомоги»  забезпечені швидкими тестами для виявлення маркерів вірусних гепатитів та мають можливість, при необхідності, провести пацієнтам відповідне обстеження та, у випадку виявлення позитивних результатів на маркери вірусних гепатитів В та С, скерувати  особу (за направленням сімейного лікаря)  до комунального підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня», яка надає послуги з консультування, призначення необхідного дообстеження та лікування пацієнтів за кошти державного бюджету.

Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно: використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише безпечну питну воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування.

Профілактику парентеральних вірусних гепатитів (В та С) забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи:

  • в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань;
  • під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу;
  • з метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту.

Попередження професійних заражень у лікувально-профілактичних закладах,  особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних, інших відділеннях та лабораторіях, де медичний персонал контактує з кров’ю, салонах краси, перукарнях, тощо досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму. Цей режим включає і щорічне обов’язкове обстеження на вірусні гепатити, чим, нажаль, певна кількість контингенту ризику, особливо працівники «краси», медичний персонал стоматологічних кабінетів, просто нехтують, не задумуючись про наслідки.

Оскільки сьогодні наявні  вакцини надійно захищають людину від захворювань на вірусні гепатити лише типів А і В, то основним методом профілактики всіх вірусних гепатитів залишається безпечний спосіб життя, уважне та обережне ставлення до свого здоров’я.

 

Завідувач Шполянського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» — Марія МИХАЙЛЕНКО

Поділитись:
Перейти до вмісту