Сімейний патронат — це професійна комплексна послуга, що передбачає: тимчасовий догляд і виховання дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах та потребує захисту, в сім’ї патронатного вихователя, та одночасне надання фахівцями соціальної сфери інтенсивних підтримуючих послуг сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування.
ХТО ТАКІ ПАТРОНАТНІ ВИХОВАТЕЛІ
Патронатний вихователь — це спеціально підготовлений працівник, який на договірній основі з уповноваженим закладом здійснює догляд, виховання дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю, та несе відповідальність за їх життя та стан здоров’я під час перебування. Сім’я патронатного вихователя — це подружжя, в якому один із членів на професійній основі виконує обов’язки патронатного вихователя.
Патронатними вихователями можуть бути громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі; проживають на спільній житловій площі; мають позитивний досвід виховання дітей; одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю; пройшли курси спеціальної підготовки; відповідають іншим вимогам, визначеним у чинному законодавстві.
Основні завдання патронатних вихователів:
Цілі патронатних вихователів:
Які діти можуть бути влаштовані під патронат?
Що потрібно, щоб створити патронатну сім’ю?
Кандидати у патронатні батьки подають до Служби такі документи:
Яким чином фінансується послуга патронату над дитиною?
З 1 липня 2024 року розмір грошового забезпечення патронатному вихователю встановлено на рівні 3-х мінімальних заробітних плат на місяць (24 тис. грн.). Для вихователів, які є фізичними особами — підприємцями, грошове забезпечення становить 3,5 мінімальних заробітних плат (28 тис. грн.). До внесення змін грошове забезпечення надавалось у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (15 140 грн.).
У разі, якщо в сім’ю патронатного вихователя влаштовано дитину віком до одного року, дитину з інвалідністю, малолітню або неповнолітню вагітну, ВІЛ-інфіковану дитину або одночасно троє і більше дітей, розмір грошового забезпечення за надану послугу патронату над дитиною збільшується на 10 відсотків за кожну дитину.
Коли в сім’ї патронатного вихователя не перебувають діти, період між вибуттям однієї дитини до влаштуванням наступної оплачуватиметься патронатному вихователю в розмірі однієї мінімальної зарплати.
Робота помічника патронатного вихователя оплачуватиметься у розмірі мінімальної заробітної плати на місяць (8 тис. грн.).
За три місяці догляду за дитиною патронатному вихователю та його помічнику нараховуватиметься 7 днів оплачуваної відпустки з метою профілактики професійного вигорання, відновлення їх потенціалу та підвищення професійної компетентності. Їх можна використати після вибуття дітей після трьох місяців перебування в патронатній родині, а також можна накопичувати.
Також варто зазначити, що на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя виплачується соціальна допомога в розмірі, що становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць (для дітей з інвалідністю — 3,5 прожиткового мінімуму). Якщо дитині виплачується стипендія, розмір допомоги визначається як різниця між 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (для дітей з інвалідністю — 3,5 прожиткового мінімуму) та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.
Максимальний розмір допомоги становить:
на дітей віком до 6 років — 6407,50 грн (на дітей з інвалідністю віком до 6 років — 8970,50 грн.) на місяць;
на дітей віком від 6 до 18 років — 7990 грн. (на дітей з інвалідністю віком від 6 до 18 років — 11 186 грн.) на місяць.
Така допомога виплачується на кожну дитину, влаштовану в патронатну сім’ю.
За детальнішою інформацією звертайтеся в Службу у справах дітей Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади за адресою: м. Шпола, вул. Лозуватська, 60, або за тел.: 2-03-71.