Бережімо природу разом!

На жаль, знову почастішали випадки підпалів обабіч лісів, у лісосмугах, біля водойм. У вогні можуть загинути й постраждати звірі, плазуни, земноводні. Під час сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: вони згорають або задихаються. З листям згорають корисні комахи, знищується насіння і коріння рослин.

Крім того, «дбайливі господарі» розводять багаття у своїх дворах, спалюючи опале листя, бур’яни, гілля. Дим, який утворюється при горінні різноманітного сміття, є шкідливими для здоров’я людей, адже разом з ним у повітря виділяються чадний газ, окис азоту, пестициди та радіонукліди, що можуть стати причиною виникнення різноманітних захворювань.

Нагадуємо, що спалювання листя й трави в Україні є незаконним та передбачає адміністративну (штраф), а подекуди й кримінальну відповідальність. Так, у ст. 245 Кримінального кодексу України сказано:

  1. Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, уздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом — караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
  2. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Зауважимо, що під час дії воєнного стану в Україні спалювання сухостою може бути прирівняне до диверсії. У березні 2023 року Верховна Рада України внесла зміни до Кримінального кодексу, якими посилила відповідальність за злочини проти основ нацбезпеки в умовах воєнного стану. Таким чином, у ст. 113 «Диверсія» до переліку злочинів додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності.

Ще раз закликаємо бути розважливими і не створювати проблем собі та іншим у такий спосіб. Наполегливо радимо листя, подрібнені гілки, трав’янисті рештки квітково-декоративних рослин та скошених газонних трав вивозити на спеціальні полігони або зберігати вдома для приготування компосту (органічних добрив). Дбаймо про довкілля і своє здоров’я!

Поділитись:
Перейти до вмісту