На жаль, знову почастішали випадки підпалів обабіч лісів, у лісосмугах, біля водойм. У вогні можуть загинути й постраждати звірі, плазуни, земноводні. Під час сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: вони згорають або задихаються. З листям згорають корисні комахи, знищується насіння і коріння рослин.
Крім того, «дбайливі господарі» розводять багаття у своїх дворах, спалюючи опале листя, бур’яни, гілля. Дим, який утворюється при горінні різноманітного сміття, є шкідливими для здоров’я людей, адже разом з ним у повітря виділяються чадний газ, окис азоту, пестициди та радіонукліди, що можуть стати причиною виникнення різноманітних захворювань.
Нагадуємо, що спалювання листя й трави в Україні є незаконним та передбачає адміністративну (штраф), а подекуди й кримінальну відповідальність. Так, у ст. 245 Кримінального кодексу України сказано:
Зауважимо, що під час дії воєнного стану в Україні спалювання сухостою може бути прирівняне до диверсії. У березні 2023 року Верховна Рада України внесла зміни до Кримінального кодексу, якими посилила відповідальність за злочини проти основ нацбезпеки в умовах воєнного стану. Таким чином, у ст. 113 «Диверсія» до переліку злочинів додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності.
Ще раз закликаємо бути розважливими і не створювати проблем собі та іншим у такий спосіб. Наполегливо радимо листя, подрібнені гілки, трав’янисті рештки квітково-декоративних рослин та скошених газонних трав вивозити на спеціальні полігони або зберігати вдома для приготування компосту (органічних добрив). Дбаймо про довкілля і своє здоров’я!