Обережно! Кір та краснуха!

Кір та краснуха — це дуже заразні та тяжкі вірусні захворювання. Зараження можливе лише від хворої людини повітряно-крапельним шляхом. Інфікуватися може будь-яка людина без імунітету: не вакцинована або яка не хворіла на ці недуги. Зазначимо, що вакциновані також можуть захворіти, проте перебіг хвороби більш легкий, без ускладнень. Дуже сприйнятливими до вірусів кору та краснухи є нещеплені діти, які знаходяться на очній формі навчання в загальноосвітніх навчальних  та інших дитячих закладах, наражаючи на небезпеку не лише себе, а й присутніх в колективі.

Першими ознаками кору та краснухи є підвищення температури та поява за кілька днів плямистих висипів на шкірі.

ЯК ВІДРІЗНИТИ КІР ВІД КРАСНУХИ: ОСНОВНІ СИМПТОМИ

Хворий на кір відчуває втому, може втратити апетит, характерний гострий початок: підвищення температури тіла (нерідко вище 39 °C), поява нежитю, кашлю, подразнення очей (почервоніння, світлобоязнь). Тобто початок захворювання за проявами дуже схожий на звичайну застуду.

Ці ознаки проявляються через 10-14 днів після контакту з вірусом та тривають 4-7 днів. Через 2-3 дні на внутрішній поверхні щік з’являються білуваті дрібні плямки, схожі на розсип манки, так звані плями Бельського Філатова-Копліка. Приблизно на 3-5-й день захворювання поетапно з’являється висип на шкірі: 1-й день — на обличчі, 2-й день — на тулубі, на 3-й день — на руках та ногах.

Висип при кору яскравий, рясний. При цьому спостерігається лихоманка впродовж 7-10 днів. Після зникнення плям на їх місці залишається пігментація (потемніння шкіри), яка через декілька тижнів самостійно зникає.

Краснуха зазвичай теж починається гостро: підвищується температура тіла (але переважно до 38 °C) та майже відразу з’являється плямистий блідо-рожевий (завбільшки від крапки до просяної зернини) висип у волосистій частині голови, який хворий не помічає. Потім висип проявляється на обличчі та протягом 15-20 годин  поширюється  по всьому тілу (рясніша на згині ліктів, стегнах та сідницях), пізніше  місцями зливається та безслідно зникає через 2-3 дні. Однією з основних ознак краснухи є збільшення потиличних, завушних та задньошийних лімфовузлів, можливий біль у суглобах.

Обидва захворювання, особливо кір, можуть призвести до серйозних наслідків, зокрема пневмонії, енцефаліту, невралгії, враження суглобів. Найвищі ризики розвитку важких ускладнень мають невакциновані діти молодшого віку та вагітні. Краснуха у вагітних може призвести до розвитку синдрому вродженої краснухи у новонароджених, а також спричинити катаракту, глухоту, вроджені вади серця та порушення інтелектуального розвитку.

Важкість перебігу кору та краснухи залежить від віку хворої людини, наявності чи відсутності щеплень проти цих захворювань, супутніх хронічних захворювань.

Специфічного лікування вірусів кору та краснухи не існує. План лікування містить препарати та заходи для полегшення стану (симптоматичне лікування).

Єдиним надійним способом профілактики кору, краснухи та уникнення ускладнень від них є вакцинація. Важливою складовою боротьби із кором та краснухою є активна та пасивна імунопрофілактика. Згідно з наказом МОЗ України, планова вакцинація дітей проти кору та краснухи проводиться двома дозами вакцини у віці 1 та 6 років (на даний момент в Україні доступна 3-компонентна вакцина проти кору, краснухи та епідемічного паротиту — КПК).

Діти та дорослі, які не отримали двох доз щеплень, але мали контакт із хворим на кір, мають протягом 72 годин після контакту отримати другу дозу вакцини.

При появі будь-якого висипу на шкірі слід невідкладно звернутися до лікаря.

Завідувач Шполянського відділення Звенигородського районного

відділу ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики

хвороб міністерства охорони здоров’я України»       Марія МИХАЙЛЕНКО

Поділитись: