Повідомити про корупцію

Куди повідомити про корупцію

Внутрішні канали:

Уповноважена особа з питань виявлення та запобігання корупції

(20603, м. Шпола,вул. Лозуватська, 59, каб.36)

 

Електронною поштою:  shpolarada.zpk@gmail.com.

 

За номером телефона: (04741) 5-21-14

 

Розпорядок роботи:

пн – чт – 08:00 – 17:15

пт – 08:00 – 16:00

перерва на обід –  13:00 – 14:00

 

Регулярні канали

Національне агентство з питань запобігання корупції України

(01103, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28)

info@nazk.gov.ua, телефон: 044 2000696

 

Національне антикорупційне бюро України

(03035, м. Київ, вул. Василя Сурикова, 3)

info@nabu.gov.ua, телефони: 0800213200,  0442463411

 

Черкаська обласна прокуратура

(18001, м.Черкаси, бул. Шевченка, 286)

sekretariat@chk.gp.gov.ua, телефони: (0472) 31-38-98, (0472) 37-54-57

 

Викривачі корупції – база знань НАЗК

Важливі рекомендації, які має врахувати викривач

  • Зверніться за правовою допомогою якомога раніше.
  • Перед здійсненням повідомлення про корупцію зверніться за правовою допомогою до адвоката (бажано такого, що має практичний досвід захисту викривачів) або громадської організації, яка займається захистом викривачів. Це допоможе отримати адекватну правову оцінку ситуації та прийняти правильні рішення з ключових питань.
  • Обговоріть намір здійснити повідомлення про корупцію з близькими та рідними.
  • Здійснення повідомлення про корупцію може виявитися одним із найскладніших рішень у професійній кар’єрі та мати довгостроковий вплив на рівень доходів, соціальний статус та зв’язки, ставлення оточення не тільки до викривача, а й до його близьких осіб. Саме тому варто попередньо заручитися їхньою підтримкою.
  • Розробіть план викриття. Треба заздалегідь визначити мету повідомлення, кроки, які Ви плануєте здійснити, спробувати передбачити наслідки таких кроків, зокрема можливу реакцію роботодавця. Врахуйте норми законодавства, що регулюють порядок здійснення повідомлення про корупцію, встановлюють гарантії захисту викривача від негативних заходів впливу з боку роботодавця чи окремих працівників організації.
  • Прийміть рішення щодо здійснення повідомлення із зазначенням авторства чи анонімно (без зазначення авторства) та каналів здійснення повідомлення. Кожен із способів має свої переваги і недоліки. Наприклад, здійснення повідомлення про корупцію без зазначення авторства дає змогу мінімізувати ризики розкриття особи викривача, але ускладнює зворотний зв’язок із викривачем, перевірку інформації, викладеної в повідомленні про корупцію, отримання специфічної інформації. Також здійснення анонімного повідомлення ускладнює доказування того, що негативні заходи впливу застосовано до викривача саме у зв’язку із здійсненим повідомленням. Потрібно також мати на увазі, що специфічна інформація, повідомлена викривачем, із певною ймовірністю дає змогу його ідентифікувати роботодавцем чи особою, стосовно якої здійснено повідомлення.
  • З іншого боку, використання зовнішніх каналів повідомлення про корупцію, як от засоби масової інформації, може спричинити професійну та соціальну ізоляцію викривача, осуд чи навіть загрозу його безпеці, але збільшує імовірність успішного застосування визначених законом механізмів захисту його прав.
  • Працюйте у звичному режимі. Це дасть змогу уникнути зайвих підозр, мати доступ і збирати докази, що мають істотне значення для справи.
  • Будьте максимально об’єктивними. Повідомляйте факти та суттєву для справи інформацію, не зловживайте власною оцінкою обставин. Пам’ятайте, що основу повідомлення про корупцію мають становити факти, що можуть бути перевірені. Добре, коли такі факти підтверджені відповідними доказами. Пам’ятайте: перебільшення, необґрунтована оцінка фактів викликає сумнів у їх достовірності та підриває довіру до Вас як викривача.
  • Документуйте процес викриття. Записуйте хронологію та послідовність вжитих заходів, їх зміст. Ця інформація стане в пригоді.
  • Подбайте про докази. Збирайте та зберігайте докази до моменту написання повідомлення про корупцію. Цей процес має відбуватися максимально приховано та в такий спосіб, щоб доступ до доказів був у викривача незалежно від волевиявлення роботодавця чи інших осіб.
  • Вживайте заходів, пов’язаних із викриттям, максимально самостійно. Це означає використання для цього неробочого часу та власних засобів (комп’ютер, телефон, електронна поштова скринька, засоби копіювання тощо), що перебувають поза контролем роботодавця чи інших зацікавлених осіб.
  • Спробуйте знайти союзників серед колег. Союзники значно спростять процес викриття, оскільки їх наявність свідчить про достовірність повідомленої Вами інформації та значно знижує імовірність застосування заходів негативного впливу з боку керівництва. Пошук союзників потрібно здійснювати обережно, щоб у випадку невдачі мінімізувати ймовірність розкриття особи викривача.
  • Пам’ятайте про себе. Стрес, пов’язаний із процесом викриття, може негативно позначитися на Вашому здоров’ї, про яке важливо піклуватися.
  • Пам’ятайте: від Вашого здоров’я та емоційного стану також залежить досягнення поставленої мети. Саме тому важливо подбати про правильну фізичну активність, режим дня, відсутність шкідливих звичок, медичну, зокрема психологічну, допомогу.

ПАМ’ЯТКА щодо порядку отримання викривачем безоплатної вторинної правової допомоги

1. Викривач має право на безоплатну вторинну правову допомогу у зв’язку із захистом його прав.

2. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:

a) захист від обвинувачення;

b) здійснення представництва інтересів у судах, інших державних органах, органах

місцевого самоврядування, перед іншими особами;

c) складення документів процесуального характеру.

3. Звернення про надання одного з вказаних видів правових послуг подається викривачем до Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за місцем фактичного його проживання.

4. Разом із зверненням про надання безоплатної вторинної правової допомоги викривач повинен подати документи, що підтверджують здійснення ним повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».

5. Такими документами можуть бути, зокрема:

1) копія відповіді органу (закладу, установи, організації або юридичної особи) на

повідомлення (заяву, скаргу тощо) викривача;

2) копія листа органу або юридичної особи про результати попередньої перевірки за повідомленням викривача про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції»;

3) копія повідомлення Національному агентству з питань запобігання корупції про початок досудового розслідування за участю викривача;

4) копія повідомлення Національному агентству з питань запобігання корупції про участь викривача у справі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією;

5) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, до якого внесено відомості про заявника (викривача) у справі про корупційний злочин;

6) інші документи, видані уповноваженими органами, які підтверджують, що особа є викривачем у зв’язку із повідомленням нею інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».

Додаток:

  1. Шполянське бюро правової допомоги (телефони: 0 800 213 103; (04741) 2 02 76 ; м. Шпола, вул. Соборна,36Б (вхід з двору будівлі суду).

ПАМ’ЯТКА щодо забезпечення безпеки у разі загрози життю, майну та житлу викривача

 Підстава для вжиття заходів безпеки

  • ч. 1 ст. 20 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві»
  • дані, що свідчать про наявність реальної загрози життю, здоров’ю, житлу і майну викривача (наявність усних чи письмових погроз, виявлення в процесі проведення негласних слідчих (розшукових) дій чи оперативно-розшукових заходів інформації про підготовку посягання на викривача тощо).

Привід для вжиття заходів безпеки

  • ч. 2 ст. 20 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві»
  • заява викривача або його близької особи;
  • звернення керівника відповідного державного органу;
  • отримання оперативної та іншої інформації про наявність загрози життю, здоров’ю, житлу та майну зазначених осіб.

До організаційно-технічних заходів належать:

  • особиста охорона, охорона житла і майна
  • видача спеціальних засобів індивідуального захисту
  • сповіщення про небезпеку
  • використання технічних засобів контролю і прослуховування телефонних та інших переговорів, візуальне спостереження
  • заміна документів та зміна зовнішності
  • зміна місця роботи або навчання з компенсацією різниці в зарплаті відповідно до законодавства
  • переселення в інше місце проживання
  • поміщення до дошкільної виховної установи або установи органів соціального захисту населення

До правових заходів належать:

  • забезпечення конфіденційності відомостей про особу
  • закритий судовий розгляд

ПАМ’ЯТКА щодо каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень

ПАМ’ЯТКА

щодо каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» в установі

 

1. Викривач самостійно визначає, які канали (внутрішні, регулярні) використовувати для повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» (далі – повідомлення) в установі.

2. Внутрішні канали повідомлення – способи захищеного та анонімного повідомлення інформації, яка повідомляється викривачем керівнику або уповноваженому підрозділу (особі) органу або юридичної особи, у якій викривач працює, проходить службу чи навчання або на замовлення якої виконує роботу.

3. Внутрішні канали повідомлення:

1) спеціальна телефонна лінія –(04741) 5-21-14;

2) засіб електронного зв’язку –  shpolarada.zpk@gmail.com.

4) поштовою адресою Шполянської міської ради ОТГ (20603, м. Шпола, вул. Лозуватська, 59) з позначкою: «Про корупцію».

4) канал онлайн-зв’язку через офіційний вебсайт – посилання

4. Регулярні канали повідомлення – шляхи захищеного та анонімного повідомлення інформації викривачем органу, до компетенції якого належить розгляд та ухвалення рішень з питань, щодо яких здійснюється повідомлення.

5. Органи, в яких діють регулярні канали повідомлення про корупцію:

1) Національне агентство з питань запобігання корупції України

(01103, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28)

info@nazk.gov.ua, телефон: 044 2000696

2) Національне антикорупційне бюро України

(03035, м. Київ, вул. Василя Сурикова, 3)

info@nabu.gov.ua, телефони: 0800213200,  0442463411

3) Черкаська обласна прокуратура

(18001, м.Черкаси, бул. Шевченка, 286)

sekretariat@chk.gp.gov.ua, телефони: (0472) 31-38-98, (0472) 37-54-57

ПАМ’ЯТКА ВИКРИВАЧУ: ПРО ЩО ТА ЯКИЙ ОРГАН ПОВІДОМИТИ

Корупційні кримінальні правопорушення:

ст.  191, ст.  262, ст.  308, ст.  312,

ст.  313, ст.  320, ст.  357, ст.  410, ст.  210 КК

(у разі їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем),

ст.  210, ст.  354, ст.  364, ст.  364-1, ст.  365-2, ст.  368, ст.  368-2,

ст. 368-3, ст. 368-4, ст. 369, ст. 369-2 КК;

Кримінальні правопорушення, пов’язані з корупцією:

ст. 366-2, ст. 366-3, ст. 369-3 КК

Який орган повідомити

Державне бюро розслідувань

Національне антикорупційне бюро

Національна поліція України

Адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією:

ст.  172-4, ст.  172-5, ст.  172-6, ст.  172-7, ст.  172-8, ст.  172-8-1, ст.  172-9, ст.  172-9-1,

ст. 172-9-2, ст. 188-46 КУпАП

Який орган повідомити

Національне агентство з питань запобігання корупції

Національна поліція України

ПАМ’ЯТКА щодо правового статусу, прав та гарантій захисту викривача

Викривач – особа, яка повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання  корупції», вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її діяльністю, проходженням нею служби чи навчання.

 Важливо!

  • викривач – це фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка має переконання, що інформація є достовірною;
  • повідомлення викривача має містити інформацію про факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», тобто такі фактичні дані, що підтверджують можливе вчинення правопорушення та можуть бути перевірені (зокрема, це відомості про: обставини правопорушення, місце і час його вчинення, особу, яка його вчинила, тощо);
  • інформація стала відома викривачу у зв’язку з його трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням служби чи навчання, участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.

Викривач має такі права:

  • бути повідомленим про його права та обов’язки;
  • на отримання інформації про стан та результати розгляду;
  • подавати докази, давати пояснення, свідчення або відмовитися їх давати;
  • на безоплатну правову допомогу у зв’язку із захистом прав викривача;
  • на відшкодування витрат у зв’язку із захистом прав викривачів, витрат на адвоката та судовий збір;
  • на конфіденційність та анонімність;
  • на забезпечення безпеки щодо себе та близьких осіб, майна та житла у разі загрози життю і здоров’ю або на відмову від таких заходів;
  • на винагороду;
  • на отримання психологічної допомоги;
  • на звільнення від юридичної відповідальності у визначених випадках.

Викривач має такі гарантії:

  • захист трудових прав викривача (заборона звільнення чи примушення до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, інших негативних заходів впливу (переведення, атестація, зміна умов праці, відмова у призначенні на вищу посаду, зменшення заробітної плати тощо) або загрози таких заходів впливу у зв’язку з повідомленням про корупцію);
  • виплата заробітку за час вимушеного прогулу та грошових компенсацій за порушення його трудових прав.

 

Викривач може звернутися за захистом своїх прав до:

  • уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) з питань запобігання та виявлення корупції в установі (для забезпечення захисту від застосування негативних заходів впливу з боку керівника або роботодавця);
  • Національного агентства з питань запобігання корупції (для забезпечення правового та іншого захисту, перевірки дотримання законодавства з питань захисту викривачів, внесення приписів з вимогою про усунення порушень трудових та інших прав викривача і притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні їхніх прав, у зв’язку з такими повідомленнями);
  • правоохоронних органів (для захисту життя, житла, здоров’я та майна);
  • центрів безоплатної правової допомоги (для отримання безоплатної вторинної правової допомоги);
  • суду (для захисту своїх прав і свобод).

Поділитись:
Перейти до вмісту