Історія с. Надточаївка

Історія села Надточаївка

 

Село Надточаївка, Шполянського району приєднане до Шполянської міської об’єднаної територіальної громади 19 лютого 2020 року. Населення 463 особи.

 

Село Надточаївка виникло в середині ХVII ст.  Народна легенда розповідає, що  саме тут,  на березі річки Гнилий Ташлик і поселився козак Надточій, саме його нащадки і заснували це поселення. Село належало поміщику М.А.Терещенку. В селі була церква, церковно-приходська школа, 13 млинів, кузня, хлібний магазин.

Спливали роки. Пройшла революція, громадянська війна. В 1929 році в селі утворилось 4 земельні громади, працювала чотирьохкласна  школа, хата-читальня. В 1930 році було створено артіль «Трудовий хлібороб», а потім колгосп ім. М.С.Кірова. Колгосп мав велику свиноферму, птахоферму, вальцовий млин, три воловні.

В 1934 році в селі відкрили фельшеро-акушерський пункт.

Під час Другої світової війни (1939-1945 рр.) село 28 липня 1941 року  село окупували німецькі війська.  234 надточаївці стали учасниками Другої світової  війни, з них 113 загинули, 122 нагороджено бойовими орденами і медалями.

Після війни село відроджувалось і процвітало. В 1950 році було зібрано рекордні урожаї пшениці, кукурудзи і буряків. Колгосп вдруге став учасником Всесоюзної сільськогосподарської  виставки в Москві. В 1953 році в село провели радіо. В 1963 році з’явились перші два телевізори. Працювали: пасіка, птахоферма, вівчарня, свиноферма, конюшня, молочна ферма, городня бригада, тракторний стан, млин (1940 р.), олійниця, цегловий завод (1968 р.)

В 1964 році збудували нову школу,  в якій тоді навчалось 364 учні.

Ця школа працює і зараз. В ній замінено нові вікна та двері, куплено твердопаливний котел. При школі працює дитячий садок «Сонечко».

В 1973 році було збудовано новий Будинок культури.

В 2015 році драматичний колектив отримав звання Народного аматорського  колективу.

В 2017 році придбано нові костюми для хорового колективу, замінено покрівлю будинку культури.

Землі села Надточаївки зараз обробляють СТОВ «Едельвейс»,  «ЛНЗ-агро», СТОВ «ШАІ», фермерські господарства  «Вікторія», «Злагода», «Щедра нива», «Шемет», ТОВ «Орловське», ФОП Маскиса В.О., Вовк В.Д., Музика В.Б.

На території села працюють школа, поштове відділення, ФАП, Будинок культури, бібліотека, три магазини, млин, олійниця.

У 2016 році закінчено освітлення вулиць, зроблено нові огорожі біля школи, церкви, Обеліску.

Збудовано в 2017 році дитячий майданчик, поставлено нові лавочки, вказівники вулиць, демонтовано аварійний Обеліск та зроблено новий.

В 2015 році підведено в село газ.

Жителі села приймають активну участь в художній самодіяльності  та спортивних заходах, як місцевих так і районного та обласного значення.

 

Моє рідне село – Надточаївка зветься,

Тут широкі лани й синьоокі озерця,

В тихім шелесті трав розляглися доріжки,

По яких босячком пробігаються ніжки.

Споглядають за всім з неба синього зорі

Тут і щирість і сміх, тут усього доволі.

Над широким ставком похилилась калина,

А за щедрим столом вся зібралась родина.

Моє рідне село – мальовнича колиско,

Материнським теплом та піснями сповито.

Цю любов до землі, на якій народилась

Пронесу крізь роки, де вже б я не спинилась.

С.Кобець

 

Поділитись:
Перейти до вмісту