Історія с. Сердегівка

 СЕЛО СЕРДЕГІВКА

 

Село Сердегівка приєднане до Шполянської міської об’єднаної територіальної громади 19 лютого 2020 року. 

Розташоване на автошляху  Шпола –Київ.

Відстань  до адмінцентру громади    – 10 кілометрів.  Межує із селами Терешки, Надточаївка, Бурти.

 

           Площа 141 га. Сільськогосподарських угідь – 1077,8 га, зокрема ріллі – 988,2 га, садів -20,3 га, сіножатей -59 га. На території села проживає 227 осіб.

 

Як каже давня легенда, на Маришевому, було велике озеро з  цілющими джерелами. З цього озера брала початок велика річка Гнилий Ташлик. На березі річки поселився польський пан Сердега, який мав слугу Мариша. Від імені польського пана Сердеги і походить назва села – Сердегівка.

В пана Сердеги були кріпаки, які селилися вздовж річки. Багато років тому село знаходилося не на тому місці що нині. Річка, яка брала початок з Маришевого,  протікала зовсім іншим руслом. Русло річки було настільки велике, що й донині залишилися джерела та криничка.

Прикладом цього є діючі джерела на Маришевому та джерела в центрі, де розташований сільський ставок. Минали століття, і кому тільки не належало це село: пану Грушевському, пану Лопухіну і поміщику Терещенку. За історичними даними, до революції, 1890 році  село Сердегівка налічувало 133 двори, населення 550 осіб. Жителі вирощували хліб, а деякі йшли на заробітки на Херсонщину. В 1930-1933 роках померли від голоду 150 жителів, з них половина дітей.  У період  Другої світової війни з 1941-1945 р.р. не повернулися 67 жителів села.

За часів Радянського Союзу перше колективне господарство було створене у 1931 році «Нове життя», в якому першим керівником став Макар Лукович Бондаренко. Про нього люди згадують з повагою та любов’ю. Колективне господарство було заможним, отримувало  великі прибутки.            Із 1959 року два колективних господарства с. Сердегівка та с. Терешки об’єднуються в одне господарство ім..Шевченка, центральна дільниця якого розташовується у селі Терешки. Відтоді два села працюють спільною працею 29 років.

12 грудня 1988 року  відбулось роз’єднання раніше створених колгоспів і колгосп  «Нове життя» отримав свою первісну назву. Очолював колгосп «Нове життя». Починається будівництво  школи-садочку, заасфальтовано 4,2 кілометра доріг по селу, збудовано контору, житлові будинки для молодих спеціалістів.

 

 

Сердегівка відома також як край невтомних трударів-землеробів, предки  яких обробляли родючі землі нашого краю донині.

Славиться Сердегівська земля людьми, які нагороджені орденами –  шість осіб.

                 Багато славних людей народилися і виросли у  селі Сердегівка.

Рита (Харитина) Петрівна Нещадименко (1890-1926) – видатна українська актриса, уродженка Сердегівки.

Марко Петрович Нещадименко (1869-1942) відомий український мікробіолог, уродженець Сердегівки. 

 

Поділитись:
Перейти до вмісту