Історія села Мар’янівка

Засновано Мар’янівку на початку ХVIII століття. Знаходячись у низовинній частині рельєфу оточеною горбами, село не раз зазнавало нападів кримських татар. Зокрема, у 1738 році його практично спалили. Через два роки відбудували наново. За документальними даними Мар’янівка заснована у 1740 році на широкій і довгій долині, поблизу річки Мар’янки.

Назва села виринає із легенди:  русокоса дівчина-красуня  Мар’яна, яка разом із козаками боронила свою землю від чужинців і загинула в бою. Потім козаки, які оселились на цьому місці назвали хутір Мар’яни, згодом село Мар’янівка.

За іншим переказом, перші жителі почали селитись біля горба (гори) Княжа, де під час раптового нападу татар було вбито наречених, які справляли весілля. Оскільки наречену звали Мар’яна, то й село назвали Мар’янівкою.

Село розташоване за 6 км від м. Шпола. Населення 1131 осіб (на 01.12.2020).

На території села працює фельдшерсько-акушерсткий пункт, будинок культури, загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, відділення зв’язку, торгівельні точки. Розташована Свято-Михайлівська церква.

 

Видатні люди села:

 

Слабошпицький Володимир Максимович  — письменник, літературний критик, журналіст, мистецтвознавець.

 

Шевченко Володимир Максимович — професор медицини.

 

У 2005 році Державним комітетом природних ресурсів України видано наказ, у якому визнано, що географічний центр України знаходиться на околиці с. Мар’янівка. У 2008 році в селі встановлено пам’ятний знак «Мар’янівка — географічний центр України».

Поділитись: