Почесні громадяни Шполянської міської ОТГ

Акопян Григор Гюмушевич
(06.04.1920 – 01.1944)
Народився у Вірменії. Навчався в Єреванському педагогічному інституті. Григор Акопян – талановитий фронтовий поет. У складі 71-ого окремого танкового корпусу брав участь у боях за визволення Шполи. Загинув у січні 1944 року і похований у м. Шпола. Його іменем названо одну з вулиць міста.
За безпосередню участь у боях при звільненні м. Шполи від німецько-фашистських загарбників, проявлені мужність і героїзм присвоєно (посмертно) воїну-танкісту, вірменському поету-комсомольцю Григору Акопяну звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Богомолкін Матвій Григорович
(20.08.1922 – 23.11.2009)
Учасник Сталінградської, Курської, Корсунь-Шевченківської битв. Кавалер багатьох орденів та медалей. Колишній комсорг ЦК ВЛКСМ (1948-49рр.) на республіканській комсомольській ударній будові Юрківського буровугільного комплексу.
У складі 20-го танкового Звенигородського корпусу брав участь у боях за визволення міста і району, в післявоєнні роки брав активну участь у патріотичному вихованні молоді. За безпосередню участь в боях при звільненні м. Шполи від німецько-фашистських загарбників, проявлені мужність і героїзм присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Кокорєв Микола Олександрович
(05.05.1923 - невідомо)
Після війни проживав у Москві та часто відвідував місто Шполу.
За безпосередню участь в роки Великої Вітчизняної війни командира розвідувальної роти старшого лейтенанта КМО в складі 20-го танкового Звенигородського корпусу в боях при звільненні міста Шполи від німецько-фашистських загарбників, проявлену мужність і героїзм, активну участь у повоєнні роки в патріотичному вихованні молоді присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Жизлов Микола Ілліч
(25.01.1923 – 1995)
Народився в с. Жизлово, нині Курська область. Після війни закінчив Сталінський індустріальний інститут, нині Донецький технічний університет, де і пропрацював від 1953 до 1992 року. Наукові дослідження: організація виробництва та вдосконалення управління економічними процесами гірничих підприємств; техніка і технології видобутку вугілля. Доктор технічних наук (1971), професор (1972). Був нагороджений бойовими нагородами.
За безпосередню участь у звільненні Шполи в роки Великої Вітчизняної війни помічника начальника штабу гвардії капітана Миколу Жизлова в складі 139-ого артилерійського полку 69-ої Гвардійської Червонопрапорної Звенигородської стрілкової дивізії в боях при звільненні міста Шполи від німецько-фашистських загарбників, проявлені мужність і героїзм, активну роботу у післявоєнні роки по патріотичному вихованню молоді присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Вардосанідзе Давид Григорович
Уродженець Грузії. За безпосередню участь в роки Великої Вітчизняної війни начальнику ветеринарної служби гвардії майору Давиду Вардосанідзе в складі 69-ої Гвардійської Червонопрапорної Звенигородської стрілкової дивізії в боях при звільненні міста Шполи від німецько-фашистських загарбників, виявлені мужність і героїзм, активну роботу по патріотичному вихованню молоді присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Ільченко Федір Михайлович
(8.03.1921 – 21.10.2010)
Народився в с. Ярмолинці на Вінниччині. В 1933 році разом з родиною переїхав до с. Кочержинці, Уманського району, Черкаської області. В 1941 році поїхав із села навчатися до Уманського педучилища. Однак стати вчителем так і не встиг — почалася війна. Закінчив зенітно-артилерійське училище, прискорені курси військової академії. Спочатку молодий командир бив ворога на Західному фронті, з весни 1942 — на Кримському, а з червня 1942 по лютий 1943 — на Сталінградському. У 1942 році взяв у полон німецького генерала-фельдмаршала Фрідріха Паулюса.
Визволяв міста Орел, Курськ, а також Донецьку, Дніпропетровську, Кіровоградську, Київську, Вінницьку області, Молдавію. Потім — Польщу. Чотири рази його було поранено. Але лишався в діючій армії і завершив війну в Німеччині. Служив і по війні. А потім на громадських засадах працював у ветеранських організаціях Києва. Полковник у відставці, був нагороджений вісьмома орденами і багатьма медалями. Очолював раду ветеранів 38-ї окремої мотострілецької бригади, раду інвалідів Старокиївського району Києва.
За безпосередню участь в боях при звільненні м. Шполи Черкаської області Української РСР від німецько-фашистських загарбників, проявлену мужність і героїзм, присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Григор’ян Григорій Аванесович
(16.05.1923 – 16.07.1999)
Народився в місті Мари, нині Марийського велаяту в Туркменістані. Закінчив 8 классів. Жив в містах Самарканд (Узбекистані), Куйбишев (зараз - Самара). Працював на авіаційному заводі.В боях Великої Вітчизняної війни з серпня 1943 року. Після війни жив в Самарканді, згодом в Душанбе, де керував відділом в управлінні «Гідромонтаж». На пенсії переїхав до Воронежу.
За мужність і звитягу, проявлених в боях, 18 вересня1944 года нагороджений орденом Слави 3-го ступеню (№ 143237) , 28 грудня 1944 года орденом Слави 2-го ступеню(№ 5703). А 15 травня 1946 року за зразкове виконання завдань командування в боях з німецько-фашистськими загарбниками нагороджений рденом Слави 1-го ступені (№ 1039), став повним кавалером ордена Слави.
За безпосередню участь у звільненні Шполи в роки Великої Вітчизняної війни командира мінометного розрахунку гвардії старшину Григорія Григоряна в складі 204-го Гвардійського стрілкового полку 69-ої Гвардійської Червонопрапорної Звенигородської стрілкової дивізії в боях за звільнення міста Шполи від німецько-фашистських загарбників, проявлені мужність і відвагу, активну роботу у післявоєнні роки по патріотичному вихованню молоді присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Петров Михайло Михайлович
(19.05.1915 – невідомо)
Участник військового конфлікту з Японією на Халхін-Голе, радянсько-фінської війни, Сталінградської, Курської і Корсунь-Шевченківської битв. Неодноразово поранений, зустрів Перемогу в ВВВ під Бреслау.
За безпосередню участь у роки Великої Вітчизняної війни заступника командира 155-ої танкової бригади по техчастині підполковника МихайлаПетрова в складі 20-го танкового Звенигородського корпусу в боях при звільненні міста Шполи від німецько-фашистських загарбників, проявлені мужність і героїзм, активну роботу у післявоєнні роки по патріотичному вихованню молоді присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Ігольніков Володимир Михайлович
(22.01.1937 – 1997)
Народився в місті Шпола. Закінчив середню школу № 1, Київський гірничий технікум, Київський інженерно-будівельний інститут. Здобув науковий ступінь кандидата технічних наук. Перший Лауреат Державної премії по будівництву нафто-газового проводу «Уренгой-Помари-Ужгород». Працював заступником голови Російського акціонерного товариства «Роснафтогазбуд». Сприяв газифікації міста Шполи. Працював довгий час у Сибірі.
За великий особистий внесок в соціальний розвиток міста Шполи присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Черній Іван Іванович
(04.02.1925 – 11.02.1995)
Народився в с. Оситняжка Новомиргородського району. Учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджений бойовими орденами і медалями. Закінчив Уманський сільськогосподарський інститут. В 1955 – 1960 р.р. секретар Шполянської міської ради. Згодом працював у колгоспі ім. Жданова. В 1971 – 1993 р.р. голова Шполянської міської ради. У період його трудової діяльності в місті здійснено будівництво лікарняного комплексу, поліклініки, житлових будинків, відбулася газифікація міста Шполи.
За великий особистий внесок в соціальний розвиток міста Шполи присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Шемет Борис Семенович
(11.08.1920 – 29.08.2012)
Заслужений працівник сільського господарства України, кавалер двох орденів Леніна, двох орденів Трудового Червоного Прапора, ордена „Знак Пошани”, уродженець і почесний громадянин м. Шполи. Він 35 років (1954-1990 рр.) очолював шполянський колгосп «Маяк» (раніше колгосп носив імена Горького та Жданова).
За великий особистий внесок в соціальний розвиток міста Шполи присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Ткаченко Олександр Миколайович
(07.08.1939 -           )
навчався в Шполянський ЗОШ №3. Закінчив Білоцерківський с/г інститут. Працював агрономом в колгоспі с. Василькова. Займав посаду першого заступника Голови Ради міністрів УРСР та голови Верховної ради голови агропромислової асоціації «Земля і люди». В період його трудової діяльності допомогав керівникам сільськогосподарських і промислових підприємств.
За великий особистий внесок в соціальний розвиток міста Шполи присвоєно звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Зданевич Володимир Флоріанович
(20.02.1927 -           )
народився на Хмельниччині. Нині проживає у м. Шпола. Під час Великої Вітчизняної війни служив на військовому крейсері «Ворошилов». У Шполі з 1951-го року. Працював директором районного будинку культури (1952 - 1956 р.р.), головою районного спорткомітету (1956 - 1967р.р.), директором комбінату комунальних підприємств Шполянського міськвиконкому (1967 - 1974 р.р.), начальником шполянського райавтодору (1974 - 2000 р.р.). За його керівництва асфальтовано усі дороги міста та району – 340 км. Депутат шести скликань Шполянської міськради, заслужений будівельник України, почесний дорожник. Член ветеранської організації міста та району. З нагоди 90-річчя про нього написана книга «Володимир Зданєвич. Погляд крізь роки». Автор – учителька-пенсіонерка Корольова Н.В.
За багаторічну сумлінну працю, значний вклад в розбудову міста надати звання «Почесний громадянин міста Шполи».
Кондратюк Олександр Іванович
(4.07.1982 – 20.01.2015)
захисник України, герой-кіборг, лейтенант медичної служби, уродженець міста Шполи. До лав АТО був призваний Шполянським районним комісаріатом 21 липня 2014 року і направлений в розпорядження військового комісаріату Житомирського ОВК, звідки перенаправлений у військову частину В-1611, де сумлінно виконував військовий обов’язок до останніх днів свого життя. У свої 32 роки Олександр досягнув значних успіхів, здобув професію лікаря-педіатра, значну увагу приділяв санітарно-освітній роботі, пропаганді здорового способу життя, профілактиці захворювань. Загинув 20 січня 2015 року під час виконання військових обов'язків на сході України. Страшна трагедія трапилась в результаті ведення бою з терористами в районі Донецького аеропорту. До Дня Гідності і Свободи (2015 р.) за ініціативи міського голови Сергія Кравченка Олександру Кондратюку присвоєно звання Почесного громадянина міста Шпола. А також Указом Президента України № 9/2016 від 16 січня 2016 року, "за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі", нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (посмертно).
ПОЛОЖЕННЯ про присвоєння звання «Почесний
громадянин Шполянської
міської об’єднаної територіальної громади»

1. Загальні положення

1.1. Звання «Почесний громадянин  Шполянської міської об’єднаної територіальної громади»    (надалі Звання) присвоюється особам за значний внесок в соціальний, економічний та культурний розвиток  Шполянської міської громади об’єднаної територіальної громади (Об’єднаної територіальної  громади), становлення та розбудову незалежної Української держави; утвердження української національної свідомості; за вагомі досягнення у галузях науки, освіти, культури, спорту, охорони здоров’я, охорони громадського порядку, будівництва та житлово-комунального господарства, підприємництва; за активну громадську та благодійну діяльність; інші заслуги перед Шполянською міською громадою об’єднаної територіальної громади та Україною.

1.2. Звання присвоюється в порядку, визначеному цим Положенням, особі незалежно від місця проживання, громадянства (в тому числі посмертно).

1.3. Звання присвоюється рішенням  Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади.

1.4. Особам, яким присвоюється Звання, вручається нагрудний знак, посвідчення та диплом, а також одноразова винагорода в розмірі 5000 гривень. У випадку присвоєння Звання посмертно нагрудний знак, посвідчення, диплом та винагорода 5000 грн вручаються близьким родичам-спадкоємцям.

1.5. Почесних громадян  Шполянської міської об’єднаної територіальної громади  записують до «Книги почесних громадян Шполянської міської об’єднаної територіальної громади» в хронологічному порядку, яка ведеться в одному екземплярі та зберігається в міській раді.

2. Порядок представлення до присвоєння звання

«Почесний громадянин Шполянської міської об’єднаної територіальної громади

2.1. Право висування кандидатур на присвоєння Звання належить:

- Міському голові;

- секретарю міської ради;

- постійним депутатським комісіям міської  ради;

- депутатським фракціям  міської  ради;

- трудовим колективам підприємств, установ, організацій  Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади   (незалежно від форм їх власності);

- громадським організаціям, профспілкам, творчим спілкам.

2.2. У разі подання кандидатури до присвоєння Звання, подаються такі документи:

- клопотання на ім’я міського голови;

- вичерпні біографічні дані про кандидата;

- обґрунтування доцільності присвоєння звання відповідно до п.1.1 цього Положення;

До пакету документів можуть додаватися відгуки-клопотання юридичних, фізичних осіб, громадських, партійних організацій, трудових колективів та зібрань громадян, які підтримують висування цієї кандидатури (кількість відгуків не обмежується).

2.3. Не розглядаються:

- подання у порядку самовисування;

- документи, що не відповідають вимогам, визначеним у п.2.2. цього розділу.

2.4. Попередній розгляд матеріалів та висновки щодо кандидатури на присвоєння Звання проводить постійна депутатська комісія  Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади  з питань забезпечення законності та правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, з питань регламенту, депутатської діяльності та етики.

3. Порядок вручення посвідчення, диплому та нагрудного знаку «Почесний громадянин Шполянської міської об’єднаної територіальної громади»

3.1. Посвідчення, диплом та нагрудний знак вручається громадянам, які удостоєні звання «Почесний громадянин  Шполянської міської об’єднаної територіальної громади»   безпосередньо, їх законним представникам або їх близьким родичам-спадкоємцям.

3.2. Відзнаку вручає  міський  голова або за його дорученням один із заступників  міського голови.

3.3. Короткі біографічні дані про почесного громадянина, його фото, зміст міської  ради заносяться до «Книги почесних громадян Шполянської міської об’єднаної територіальної громади».

3.4. Повідомлення про присвоєння Звання розміщується в засобах масової інформації та на офіційному сайті міської ради.

4. Пільги громадянам, яким присвоєно звання«Почесний громадянин Шполянської міської об’єднаної територіальної громади»

4.1. Почесному громадянину громади з боку посадових осіб місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності виявляються всі знаки уваги, що відповідають його високому званню та соціальному статусу.

4.2. Почесний громадянин має права і пільги на:

- позачерговий прийом з особистих і службових питань посадовими особами міської ради і її виконавчих органів, депутатами міської ради, керівниками установ, підприємств і організацій, що перебувають у комунальній власності;

- почесну участь в урочистих заходах громади;

- позачергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, які належать до комунальної власності.

4.3. Організація заходів, пов’язаних з похованням почесного громадянина Шполянської міської об’єднаної територіальної громади, проводиться за рахунок коштів міського бюджету у розмірі 5000 грн.

5. Заключні положення.

5.1. Робота щодо узагальнення поданих документів, подання їх на розгляд постійної депутатської комісії міської  ради, підготовки проектів рішень міської ради з питань присвоєння Звання, запис інформації у «Книзі почесних громадян», ведення реєстру посвідчень покладається на керуючого справами Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади.

5.2. Збереження та виготовлення посвідчень, дипломів, нагрудних знаків забезпечує  та організовує загальний відділ Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади.

5.3. Проведення виплати грошової винагороди проводиться фінансовим відділом Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади.

5.4. Особи, удостоєні звання «Почесний громадянин Шполянської міської об’єднаної територіальної громади», повинні дбайливо ставитися до вручених їм нагородних атрибутів. У випадку втрати диплому, посвідчення або нагрудного знаку внаслідок стихійного лиха, протиправних дій інших осіб або з інших причин, що не залежать від удостоєного звання, Почесному громадянину Шполянської міської об’єднаної територіальної громади за рішенням виконавчого комітету міської ради видаються їх дублікати.

5.7. Це Положення вступає в силу з моменту прийняття рішення  міської ради і поширюється на всіх Почесних громадян  Шполянської міської об’єднаної територіальної громади, в тому числі на тих, кому звання «Почесний громадянин міста Шпола» присвоєно до прийняття даного рішення.

Секретар міської ради Каландирець Т.В.

Поділитись:
Перейти до вмісту