Регламенти
Додаток 1
до рішення Шполянської міської ради ОТГ
від 23.04.2025 №72-3/ІХ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням Шполянської міської ради ОТГ
від 23.04.2025 № 72-3/ІХ
Р Е Г Л А М Е Н Т
ШПОЛЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ОБ’ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
ІХ-го скликання
2025
РЕГЛАМЕНТ
ШПОЛЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ОБ’ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
РОЗДІЛ І.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Міська рада – представницький орган місцевого самоврядування
- Шполянська міська рада об’єднаної територіальної громади (в значенні представницького органу)(надалі – Рада) – представницький орган місцевого самоврядування, який наділений правом представляти інтереси Шполянської міської територіальної громади і приймати від її імені рішення та здійснює в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами та цим Регламентом.
- Регламент Ради (надалі – Регламент) встановлює порядок діяльності Ради, скликання сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень Ради та з інших процедурних питань, порядок роботи сесії Ради, порядок проведення пленарних засідань Ради, порядок затвердження структури виконавчих та інших органів Ради, порядок їх формування, обрання та затвердження посадових осіб Ради, порядок формування та організації роботи постійних комісій, тимчасових контрольних комісій та інших органів Ради, порядок участі депутатських фракцій і груп у роботі та інші процедури, які випливають з повноважень Ради, встановлених Конституцією і законами України. Регламент Ради має вищу юридичну силу щодо усіх інших рішень Ради з цих питань.
- Загальний склад Ради – 26 депутатів.
- Дотримання даного Регламенту є обов’язковим на території Шполянської міської територіальної громади.
Стаття 2. Місце проведення та мова ведення засідань Ради
- Рада проводить засідання у залі засідань приміщень Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади (в значенні юридичної особи) (далі – Міська рада), або в іншому місці в адміністративних межах Шполянської міського територіальної громади, визначеному міським головою, особою, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови) або секретарем Ради (надалі – Секретар Ради) чи ініціативною групою депутатів, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» скликає сесію.
- Засідання Ради ведуться виключно українською мовою.
- Промовець, який не володіє українською мовою, може виступати іншою мовою із забезпеченням у разі необхідності перекладу його виступу на українську мову.
Стаття 3. Відкритість і гласність роботи Ради
- Пленарні засідання Ради, засідання постійних комісій, а також тимчасових контрольних та інших комісій Ради є відкритими і гласними, крім випадків, встановлених законами України та цим Регламентом.
- Відкритість засідань Ради забезпечується присутністю представників засобів масової інформації, почесних гостей і членів територіальної громади у встановленому цим Регламентом порядку на пленарному засіданні Ради та засіданнях її органів.
- Журналісти та технічні працівники засобів масової інформації присутні на засіданнях Ради та її органів за службовим посвідченням, яке має бути пред’явлено працівникам охорони та особі, яка реєструє присутніх на сесії Ради.
- Гласність засідань Ради може забезпечуватись шляхом проведення у залі засідань фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також може здійснюватися транслювання засідань через гучномовці за межі будинку Ради, по радіо, телебаченню, інтернету тощо.
- Гласність діяльності Ради забезпечується через офіційне оприлюднення текстів проєктів рішень та прийнятих рішень Ради, висновків і рекомендацій постійних комісій, звітів тимчасових контрольних комісій шляхом обов’язкового розміщення на офіційному сайті Міської ради.
- Гласність роботи Ради, при потребі за розпорядженням міського голови, особи, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови) чи на вимогу третини депутатів міської ради також забезпечується шляхом публікацій звіту про її сесійну діяльність, рішень Ради, постійних комісій, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови, особи, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови) у засобах масової інформації або в іншому друкованому виданні.
- Засідання Ради транслюються он-лайн на офіційному сайті Міської ради та зберігається у вільному доступі архів відео трансляцій.
- Пленарні засідання ради та засідання постійних комісій підлягають відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п’яти років. Відеозапис пленарних засідань ради та засідань постійних комісій оприлюднюються в частині, що не містить інформацію з обмеженим доступом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання, на офіційному веб-сайті ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису.
- Умовою для допуску на пленарне засідання Ради, засідання комісій ради для осіб є пред’явлення документа, що посвідчує особу, охороні (поліції, муніципальній інспекції тощо) та після реєстрації у відповідному журналі реєстрації. Особи, які не надали документ, що посвідчує особу та не зареєструвались в журналі реєстрації, не мають права бути присутніми на засіданні Ради. В даному випадку вони повинні залишити приміщення, в якому буде проводитись засідання Ради, комісії. Якщо особа, яка не надала документ, що посвідчує особу і не зареєстрована в журналі реєстрації відмовляється залишити добровільно приміщення, в якому буде проводитись засідання Ради, комісії, охорона (поліція, муніципальна інспекції тощо) має право в примусовому порядку вивести дану особу за межі приміщення де проводиться засідання Ради, комісії.
- Місця для депутатів Ради відводяться в залі засідань окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами.
- Відкритість та гласність діяльності Ради забезпечується відкритим заслуховуванням звітів Міського голови, керівників виконавчих та інших органів Міської ради, комунальних підприємств, депутатських фракцій не рідше одного разу на рік із подальшим публікуванням таких звітів на офіційному сайті Міської ради.
- Відкритість та гласність у діяльності Ради забезпечується через стабільне функціонування офіційного сайту Міської ради, за забезпечення роботи якого відповідає Секретар Ради або особа, на яку покладені дані обов’язки.
- Особи, які присутні під час проведення засідання Ради, комісії, які порушують громадський порядок шляхом порушення вимог громадського порядку та/або даного Регламенту (викрикування, будь-яке перешкоджання проведенню засідання Ради, комісії, ображання депутатів Ради, членів комісії чи присутніх, тощо) підлягають примусовому виведенню за межі приміщення де проводиться засідання Ради, комісії.
Стаття 4. Закриті засідання Ради
- Усі засідання Ради є відкритими, окрім засідань чи розгляду окремих питань, закритий розгляд яких передбачений законом.
- Засідання комісій Ради можуть проводитись закрито у випадках, визначених Законом та цим Регламентом.
Стаття 5. Встановлення Державного прапора України та прапора міста.
- На будівлі Ради встановлюється постійно піднятий Державний Прапор України.
- На час пленарних засідань Ради у залі засідань приміщення Міської ради (іншому місці проведення пленарного засідання) встановлюються Державний Прапор України та звучить Гімн України на початку та вкінці пленарного засідання Ради).
РОЗДІЛ II.
ДЕПУТАТ РАДИ – ПРЕДСТАВНИК ІНТЕРЕСІВ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ.
ОРГАНИ РАДИ
Стаття 6. Депутат та його права і обов’язки у Раді, її органах та виборчому окрузі
- Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності Ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, Радою та її органами, виконує їх доручення.
- Депутат Ради зобов’язаний виконувати обов’язки, що покладені на нього діючим законодавством та цим Регламентом, у т.ч. брати участь у роботі Ради, роботі постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень.
- Депутат Ради зобов’язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Регламенту та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності Ради та її органів.
- Для сприяння у здійсненні депутатської діяльності на офіційному сайті Міської ради може створюватись інтернет-приймальня кожного депутата Ради, яка забезпечує прийняття звернень виборців і об’єднань громадян через мережу Інтернет.
- Діяльність депутата висвітлюється на офіційному сайті Міської ради.
- Депутат періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями. Проведення звітів депутатів здійснюється не пізніше квітня місяця наступного за звітним роком. Депутат зобов’язаний подати завчасно письмовий звіт для його розміщення на офіційному сайті Міської ради, а також провести звітну зустріч із виборцями в строки вказані вище. Інші процедурні моменти звітування депутата визначаються законодавством або окремим рішенням Ради.
- Депутат має право на депутатське звернення та запитання, які оформлюються письмово.
- Депутат має право на невідкладний прийом будь-якою посадовою особою Ради, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності, що розташовані у місті, з питань депутатської діяльності. Таке право реалізується шляхом безумовної негайної зустрічі відповідної посадової особи та депутата. Здійснюючи таке право депутат повинен пред’явити посвідчення та повідомити про бажання зустрітись із посадовою особою в порядку невідкладного прийому згідно статті 14 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Посадовій особі, до якої з’явився депутат із вимогою невідкладного прийому, рекомендовано перервати усі заплановані справи (оголосити коротку перерву в нараді, перервати службові спілкування, розгляд документів, прийом громадян тощо) і негайно провести прийом депутата для заслуховування його вимог, заяв, скарг чи пропозицій. Депутати повинні використовувати право невідкладного прийому таким чином, щоб такий прийом був зумовлений нагальними та особливо важливими справами, тривав якомога оперативніше та не завдавав невиправданих утручань в роботу посадової особи.
- Депутат має право порушувати питання про недовіру Міському голові. Це право реалізується через внесення відповідного проєкту рішення в порядку визначеному Регламентом та законом.
- Депутат має право порушувати питання про розпуск виконавчого комітету.
- Депутат має право вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні Ради звіту чи інформації будь-якого органу Міської ради.
- Міська рада, її органи та посадові особи забезпечують необхідні умови для ефективного здійснення депутатами, депутатськими групами та фракціями їх повноважень.
- Міська рада забезпечує депутатів, депутатські фракції своїми офіційними виданнями та інформаційними матеріалами, надає можливість ознайомитись з рішеннями ради, виконавчого комітету та розпорядженнями міського голови тощо.
- Публічна образа депутата місцевої ради, опублікування або поширення іншим способом завідомо неправдивих відомостей про нього, а також намагання в будь-якій формі вплинути на депутата місцевої ради, членів його сім’ї з метою перешкодити депутату виконувати свої повноваження, змусити його до вчинення неправомірних дій тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Стаття 7. Помічники-консультанти депутата Ради
- Депутат Ради може мати до п’яти помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах.
- Персональний підбір кандидатур на посаду помічника-консультанта депутата Ради, організацію їх роботи та розподіл обов’язків між ними здійснює особисто депутат Ради, який несе відповідальність щодо правомірності своїх рішень.
- Умови діяльності помічників-консультантів депутата Ради визначаються Законом та Положенням про помічника-консультанта депутата Ради, яке затверджується Радою.
Стаття 8. Депутатські групи
- Депутати можуть об’єднуватись в депутатські групи для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень, за спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками. Членство депутата Ради в депутатській групі не звільняє його від персональної відповідальності за здійснення своїх депутатських повноважень.
- Депутатська група створюється на установчому засіданні членів групи. Група повинна мати свою назву. Порядок утворення депутатських груп визначається законом.
Стаття 9. Депутатські фракції
- Депутати мають право об’єднатись у депутатську фракцію. Депутатські фракції Ради формуються на партійній основі депутатами Ради.
- Депутат Ради може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Депутатська фракція повинна включати в себе не менш як трьох членів.
- Депутатська фракція створюється на установчому засіданні членів фракції. Депутатська фракція повинна мати свою назву та символіку. Діяльність депутатської фракції повинна відповідати ідеям та доктринам політичної сили, яку представляють депутати, що входять до складу фракції. Депутатська фракція може використовувати символіку політичної сили, яку вона представляє та має право на розміщення такої символіки на робочих місцях депутатів, які входять до складу фракції.
- Технічне і матеріальне забезпечення функціонування депутатських фракцій здійснюється Міською радою.
Стаття 10. Порядок реєстрації та припинення діяльності депутатських фракцій та груп
- З метою реєстрації кожної депутатської фракції або групи, уповноважена особа від фракції або групи подає міському голові підписане особисто кожним депутатом, який увійшов до складу депутатської фракції (групи), письмове повідомлення про сформування депутатської групи/фракції. У письмовому повідомленні зазначаються назва депутатської фракції (групи), її персональний склад та партійна належність членів депутатської фракції (групи), а також прізвища голови (співголів) депутатської фракції (групи) та її членів для оголошення головуючим на найближчому пленарному засіданні Ради про утворення депутатської фракції чи депутатської групи. Депутатська фракція (група) зобов’язана інформувати Раду про виникнення змін у складі депутатської фракції (групи).
- Головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів про реєстрацію такої депутатської фракції (групи), її кількісний склад, голову (співголів) депутатської фракції (групи) та її членів. Депутатська фракція та депутатська група вважаються створеними з моменту оголошення головуючим про це на пленарному засіданні Ради.
- Про вступ до депутатської фракції (групи) нових членів головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмового повідомлення, що підписується головою (співголовою) депутатської фракції (групи) та новими членами фракції (групи).
- Про вихід депутатів з депутатської фракції (групи) головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмової заяви депутата, що виходить з фракції (групи).
- Про виключення депутата з депутатської фракції (групи) головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмового повідомлення, підписаного головою (співголовою) депутатської фракції (групи).
Стаття 11. Права депутатських фракцій та груп
Депутатські групи та фракції мають права, передбачені чинним законодавством, у т.ч. на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні Ради з кожного питання порядку денного сесії Ради. Депутатські фракції мають право на обов’язкове оголошення перерви у пленарному засіданні Ради перед голосуванням щодо будь-якого конкретного питання (пропозиції, поправки, доповнення), для проведення консультацій та узгодження позиції членів депутатської фракції. Така перерва надається безумовно, негайно після оголошення без голосування тривалістю 15 хвилин. Перерва взята на вимогу однією фракцією вважається перервою для всіх фракцій. З мотивів кожного голосування може бути лише одна перерва.
Стаття 12. Комісії Ради
- У відповідності із вимогами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Рада утворює постійні, тимчасові контрольні та інші комісії. Функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається окремим положенням, яке затверджується Радою.
- Постійні комісії утворюються Радою. Постійна комісія діє у складі голови та членів комісії. Голова та члени постійної комісії обираються Радою з числа депутатів. Всі інші питання роботи комісії, у т.ч. обрання заступника голови та секретаря, вирішуються відповідною постійною комісією самостійно. За результатами розгляду звіту про діяльність постійної комісії за звітний рік може бути переобраний голова постійної комісії, а також може бути прийнято рішення про реорганізацію чи ліквідацію постійної комісії шляхом внесення змін в цей Регламент.
- У складі Ради функціонують постійні комісії, назви та склад яких визначається рішенням Ради.
- Персональний склад постійних комісій затверджується рішенням Ради.
- Депутат (окрім Секретаря Ради) зобов’язаний увійти у склад однієї з постійних комісій, брати участь у її роботі. Депутат зобов’язаний повідомити голову постійної комісії та загальний відділ Міської ради про поважні причини відсутності на засіданнях комісії.
- Тимчасові контрольні комісії Ради є органами Ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених Радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд Ради. Рішення про утворення тимчасової контрольної комісії Ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу Ради.
- Порядок діяльності тимчасової контрольної комісії та строк її повноважень визначаються рішенням Ради про створення такої комісії. Роботу тимчасових контрольних комісій забезпечує загальний відділ, Секретар Ради та виконавчі органи Ради.
- За рішенням Ради можуть створюватись інші комісії у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Стаття 13. Порядок відкликання голів та членів постійних комісій
- Голова постійної комісії може бути у будь-який час відкликаний Радою. Вмотивовані пропозиції про відкликання голови постійної комісії Ради вносяться:
(без врахування голосу самого голови постійної комісії);
1.2. За ініціативою не менш як однієї третини депутатів від загальної кількості Ради;
1.3. За рішенням депутатської фракції, членом якої був даний депутат, що обіймав посаду голови.
- Якщо питання про відкликання порушено за рішенням постійної комісії, Рада заслуховує доповідь з цього питання одного з членів комісії, визначеного нею. Голова постійної комісії доповідає про свою діяльність на цій посаді та організацію і стан справ з питань, віднесених до його компетенції. Рішення Ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
- Голова постійної комісії вважається відкликаним у випадку прийняття про це рішення Ради. Відкликаний голова постійної комісії стає членом цієї комісії, якщо ним не подано заяву про входження до іншої постійної комісії, яка підтримана Радою. Рада зобов’язана розглянути питання обрання нового голови постійної комісії на тому ж пленарному засіданні.
Стаття 14. Міський голова
- Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади.
- Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення відповідною міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання і, закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до законодавства України особи, крім випадків дострокового припинення його повноважень.
- Повноваження міського голови визначаються чинним законодавством і можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених чинним законодавством.
- При здійсненні наданих повноважень міський голова є відповідальним перед радою.
- Щорічно міський голова не рідше одного разу на рік звітує перед територіальною громадою про свою роботу.
- Міський голова має право протягом п’яти днів з дня прийняття рішення зупинити набрання чинності рішення і винести на повторний розгляд ради з обґрунтуванням зауважень.
- Міський голова має право покладати свої обов’язки на іншу, визначену розпорядженням міського голови посадову особу Міської ради на час його відсутності. Дана особа, на яку міським головою покладено виконання обов’язків Міського голови, має право за дорученням депутатів Ради видавати розпорядження про проведення чергової сесії Ради.
- Секретар Ради, який виконує обов’язки міського голови, вразі дострокового припинення повноважень Міського голови, набуває всіх прав і обов’язків, що і Міський голова. В даному Регламенті термін Міський голова застосовується і до Секретаря ради в тому разі, коли настає випадок, визначений першим реченням даного пункту.
Стаття 15. Секретар ради
- Секретар ради обирається Радою з числа її депутатів та працює в Міській раді на постійній основі. Повноваження секретаря Ради можуть бути достроково припинені за рішенням Ради.
2.Секретар ради:
1) у випадках, передбачених чинним законодавством та Регламентом:
а) скликає сесії Ради;
б) веде засідання Ради;
в) підписує протоколи сесії та її рішення;
2) організовує підготовку сесій Ради, питань, що виносяться на розгляд Ради;
3) повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії Ради, питання, які передбачається винести на розгляд Ради, забезпечує оприлюднення проєктів рішень Ради;
4) забезпечує своєчасне доведення рішень Ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень Ради відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, забезпечує офіційне оприлюднення рішень Ради;
5) за дорученням Міського голови координує та контролює діяльність постійних та інших комісій Ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
6) сприяє депутатам Ради у здійсненні їх повноважень;
7) організовує за дорученням Ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов’язаних з підготовкою та проведенням референдумів і виборів до органів державної влади та місцевого самоврядування;
8) забезпечує зберігання у Раді офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
9) вирішує за дорученням Міського голови або Ради інші питання, пов’язані з діяльністю Ради та її органів;
10) здійснює інші повноваження, що випливають із Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та цього Регламенту.
- Секретар ради за пропозиціями відповідних комісій Ради організовує планування роботи з підготовки проєктів рішень Ради і, враховуючи висновки профільних комісій про готовність проєктів рішень та інших актів до розгляду, вносить відповідні пропозиції на розгляд Міського голови згідно з положеннями цього регламенту.
- Якщо настає випадок, визначений п.8 ст.14 Регламенту, то Секретар Ради виконує одночасно і свої повноваження, визначені даною статтею і повноваження Міського голови.
Стаття 16. Лічильна комісія
- Робочими органами сесії Ради є лічильна комісія, що обирається з числа депутатів Ради на термін скликання.
Якщо впродовж скликання надходить пропозиція щодо зміни складу лічильної комісії, вона ставиться на голосування і більшістю від загального складу Ради вносяться зміни до складу робочих органів.
- Лічильна комісія формується за пропозиціями головуючого, депутатських фракцій та депутатів.
- Лічильна комісія обирається процедурним рішенням Ради. До складу лічильної комісії мають право увійти представники кожної депутатської фракції. Підрахунок голосів при обранні першої лічильної комісії здійснюється головуючим.
- Лічильна комісія обирає зі свого складу голову. Засідання лічильної комісії проводяться гласно і відкрито. У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування. Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
- Під час проведення електронного голосування, лічильна комісія може здійснювати контроль за правильністю підрахунку голосів програмним забезпеченням.
Стаття 17. Загальний відділ Міської ради
- Загальний відділ Міської ради є виконавчим органом Міської ради, який утворений та діє на підставі положення про відділ.
- Загальний відділ Міської ради здійснює організаційно-розпорядче, консультативно-дорадче, методичне та технічне забезпечення діяльності Міської ради, координує і надає практичну допомогу постійним комісіям, депутатським групам, фракціям, депутатам у виконанні їх повноважень.
Стаття 18. Виконавчі органи Ради
- Виконавчі органи Міської ради утворюються Радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених чинним законодавством.
- В порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», за пропозицією Міського голови, особи, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови) Рада затверджує структуру виконавчих органів Міської ради, загальну чисельність Міської ради та її виконавчих органів.
- Кандидатури на посади секретаря Ради, заступників міського голови, членів виконавчого комітету обговорюються у постійних комісіях, які можуть готувати мотивовані висновки щодо цих кандидатур.
- Рада приймає рішення щодо кожної кандидатури окремо або списком.
- Виконавчі органи Ради підзвітні і підконтрольні Раді, здійснюють повноваження, які визначені чинним законодавством та окремими рішеннями Ради.
РОЗДІЛ ІII.
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ РАДИ. ПРОВЕДЕННЯ ЧЕРГОВИХ ТА
ПОЗАЧЕРГОВИХ СЕСІЙ РАДИ
Стаття 19. Сесійна форма роботи Ради
- Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія Ради – це форма роботи Ради як представницького органу.
Стаття 20. Перша сесія Ради
- Перед початком першої сесії міська територіальна виборча комісія за участю працівників виконавчих органів Міської ради здійснює реєстрацію новообраних депутатів, які прибули для участі в пленарному засіданні.
- Першу сесію новообраної Ради відкриває голова міської територіальної виборчої комісії і веде його до моменту визнання повноважень депутатів міської ради нового скликання та новообраного міського голови.
- Голова міської територіальної виборчої комісії інформує Раду та Міського голову про результати голосування і підсумки виборів депутатів та міського голови. Інформація голови міської територіальної виборчої комісії береться до уваги.
- Після оголошення та затвердження результатів виборів депутатів Ради та Міського голови, голова міської територіальної виборчої комісії приводить до присяги новообраного Міського голову та депутатів. Міський голова та депутати, які склали присягу, підписують її текст.
- Присяга.
Новообраний Міський голова складає присягу, поклавши руку на Конституцію України. Текст присяги Міського голови викладений в Статуті Шполянської міської територіальної громади.
Новообрані депутати Ради складають присягу.
Від імені депутатів Ради текст присяги зачитує найстарший за віком новообраний депутат Ради, поклавши руку на Конституцію України. Інші депутати Ради вголос повторюють текст присяги.
Текст присяги депутатів Ради викладений в Статуті Шполянської міської територіальної громади.
Стаття 21. Відкриття та закриття сесії Ради
- Перед відкриттям кожного пленарного засідання проводиться реєстрація депутатів особисто з підтвердженням своєї присутності власноручним підписом. Депутат зобов’язаний брати особисту участь в пленарному засіданні Ради. Депутат зобов’язаний повідомити загальний відділ Міської ради про поважні причини відсутності на пленарному засіданні.
- Відкриття сесії Ради оголошується головуючим засідання (Міський голова, Секретар Ради, один із постійнодіючих головуючих депутатів Ради в разі відсутності Міського голови, Секретаря Ради, а в разі їх відсутності обраний більшістю присутніх депутатів Ради головуючий депутат Ради, голова постійної комісії з питань регламенту, коли сесія скликається цією комісією, інші особи, визначені чинним законодавством України) на початку пленарного засідання при наявності кворуму. Після відкриття оголошується, яка кількість депутатів прибула на пленарне засідання.
- При відкритті і після закриття сесії та пленарного засідання виконується Державний Гімн України. Усі присутні в залі пленарних засідань зобов’язані стояти під час виконання Державного Гімну України, присутні повинні співати Гімн або зберігати тишу.
- Сесія закривається після розгляду усіх питань порядку денного. Сесія не може бути закрита, якщо Рада не вичерпала порядок денний.
Стаття 22. Скликання чергових та позачергових сесій Ради
- Розпорядження про скликання сесії, яке видається міським головою або особою, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови), повідомляється депутатам не пізніше як за 10 днів до сесії, у виняткових випадках – не пізніше як за день до сесії.
В разі відсутності Міського голови і Секретаря ради, скликать чергові та позачергові сесії Ради мають право один із постійнодіючих головуючих депутатів Ради. В цьому випадку за поданням одного із постійнодіючих головуючих депутатів Ради (форма подання є довільна) особа, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови) видає відповідне розпорядження про скликання сесії.
- Мотивовані пропозиції про скликання позачергової сесії Ради, підписані ініціаторами у встановленому порядку, надсилаються Міському голові або особі, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови) або Секретарю Ради з визначенням питань і з проєктами документів, розгляд яких пропонується.
- Розпорядження про місце і час проведення та порядок денний пленарного засідання доводиться загальним відділом Міської ради до відома кожного депутата, зазвичай, у електронній формі (шляхом надсилання повідомлення на електронну пошту депутата, месенджерами), або в інший можливий спосіб, а також здійснюється через офіційний сайт Міської ради. Депутатам також надаються для ознайомлення проєкти рішень та додатки до них.
- Впродовж введеного воєнного стану організація роботи Ради може здійснюватись з особливостями, що зазначені у цьому пункті.
Рада здійснює свою роботу у формі засідань, які можуть проводитися і у режимі відеоконференції, в змішаному режимі (проведення в приміщенні (фізична присутність депутатів) та відеоконференції).
Рішення про засідання у режимі відеоконференції, ухвалює Міський голова або Секретар ради, а в разі їх відсутності – головуючий депутат Ради.
Порядок проведення засідань у режимі відеоконференції (в тому числі в змішаному режимі) повинен забезпечувати можливість реалізації прав депутатів ради, ідентифікацію особи, яка бере участь у засіданні, встановлення та фіксацію результатів голосування стосовно кожного питання.
Засідання ради, що проводиться у режимі відеоконференції (в тому числі в змішаному режимі), вважається повноважним за умови участі у такому режимі у засіданні більше половини депутатів від загального складу Ради.
Голосування на засіданні Ради, що проводиться у режимі відеоконференції, здійснюється депутатами поіменно, шляхом висловлення своєї позиції “за”, “проти” чи “утримався”. Підрахунок голосів під час голосування на засіданні ради, що проводиться у режимі відеоконференції, здійснюється лічильною комісією сесії, а у разі неможливості взяти участь у такому засіданні лічильної комісії підрахунок голосів здійснюється головуючим на засіданні або іншим, визначеним Радою депутатом.
На засіданні Ради, що проводиться у режимі відеоконференції, ведеться протокол. Рішення ради і протоколи проведених у режимі відеоконференції засідань оформляються у паперовому вигляді.
Стаття 23. Порядок денний сесії Ради
- Порядок денний сесії Ради пропонує Міський голова, особа, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови), Секретар Ради, а в разі їх відсутності – депутат Ради, який обраний більшістю депутатів Ради, а також в інших випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим Регламентом.
- Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проєкту порядку денного сесії, подається з проєктом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами цього Регламенту.
- Порядок денний затверджується більшістю від складу Ради шляхом голосування через програмний комплекс системи поіменного електронного голосування «Рада Голос» (Додаток 1 Регламенту) або шляхом піднімання рук, або поіменно на вимогу однієї третини від складу ради.
Стаття 24. Суб’єкти права внесення пропозицій щодо питань на розгляд міської ради (ініціатори).
- Пропозиції щодо питань на розгляд Ради, вносяться особами, визначеними п.1 ст.23 Регламенту.
- Ініціатор внесення має право на визначення (заміну) доповідача (доповідати самостійно, або доручити на власний розсуд це будь-який іншій особі).
Стаття 25. Підготовка питань, що вносяться на розгляд Ради
- Підготовка проєктів рішень на розгляд Ради здійснюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цього Регламенту.
- Проєкти рішень Ради повинні бути оформленні відповідно до вимог цього Регламенту, Положення про постійні комісії (в разі їх наявності) та правил діловодства, що діють в Міській раді.
- Розробники проєктів рішень Ради – виконавчі органи ради, міський голова, його заступники, виконавчий комітет, постійні комісії Ради, депутати, депутатські групи, фракції на підставі поданих документів та пропозицій після їх розгляду і вивчення готують проєкт рішення на сесію.
- Проєкт рішення має містити:
– назву документа;
– преамбулу з посиланням на відповідні законодавчі та нормативні акти із зазначенням номерів, статей, частин, пунктів та підпунктів та з вказанням мети розроблення рішення, а також із зазначенням висновків постійних комісій;
– додатки (якщо вони є);
– у випадку внесення проєкту рішення, що передбачає матеріальні чи інші витрати міського бюджету, мають додаватися фінансово-економічне обґрунтування та пропозиції щодо джерел покриття цих витрат;
– якщо суб’єктом подання є виконавчий комітет Міської ради, додається рішення виконавчого комітету з цього питання;
– до проєкту рішення, яким вносяться зміни, доповнення до чинного рішення міської ради, додається копія чинної редакція рішення;
– до проєкту рішення, яким скасовуються окремі пункти чи рішення виконавчого комітету або Ради в цілому, додаються копії цих рішень;
– до проєкту рішення подається також весь пакет документів, на підставі яких розробляється рішення (листи, розпорядження, технічна документація тощо);
- Проєкти рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, вносяться та розглядаються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
6.Проєкти рішень, що стосуються комунальних закладів, установ тощо Міської ради готуються керівниками даних установ, закладів тощо з послідуючою передачею даних проєктів заступникам міського голови, які згідно розпорядження міського голови про розподіл обов’ֹязків курують дані заклади, установи тощо.
- Проєкти рішень, які вносить на розгляд Ради візуються в такій черговості:
1) виконавцями проєкту;
2) керівниками структурних підрозділів (якщо проєкт готує працівник структурного підрозділу);
3) заступник міського голови, який згідно розпорядження міського голови про розподіл обов’ֹֹֹязків курує даний структурний підрозділ (цей підпункт не стосується тих структурних підрозділів, які безпосередньо підпорядковані Міському голові);
4) особами, яких стосується даний проєкт рішення;
5) юридичним відділом Міської ради.
Особи, що погоджують проєкт рішення, в процесі погодження можуть вносити свої правки шляхом виправлення проєкту кульковою ручкою. В такому випадку крім візи на проєкті проставляється напис «враховуючи в подальшому виправлення».
Всі правки виконавець зобов’язаний внести в прийняте Радою рішення.
8.Нумерація рішень Ради здійснюється наступним чином:
Нумерація рішень має наступний вигляд:
ХХ-Y/Z
де
ХХ – порядковий номер сесії;
Y – порядковий номер питання порядку денного;
Z – номер скликання Ради (пишеться римськими цифрами).
Приклад:
Питання порядку денного – 3
Порядковий номер сесії – 71
Номер скликання Ради – ІХ
Тоді рішення Ради матиме наступну нумерацію:
71-3/ІХ
- Усі завізовані проєкти рішень, в т.ч. і з земельних питань, подаються на реєстрацію у загальний відділ Міської ради.
Зареєстровані проєкти рішень подаються розробником до загального відділу Міської ради для розгляду у постійних комісіях та формування проєкту порядку денного сесії не пізніше, ніж за 11 днів до початку роботи сесії, або наступного пленарного засідання, крім випадків, визначених чинним законодавством».
- Усі проєкти рішень оприлюднюються на сайті Міської ради.
- Проєкти рішень розглядаються тими постійними комісіями, які зазначені в проєкті рішення.
Постійна комісія має право відкласти розгляд питання з вмотивованої підстави.
- У випадку, коли проєктом рішення Ради передбачено вчинення будь-ким певних дій (вчинення правочину, організація проведення заходу, видача дозволу, внесення змін до установчого документу тощо) чи утримання будь-кого від вчинення певних дій (заборона проведення робіт, заборона розміщення об’єкта тощо), проєкт рішення повинен містити пункт про:
– керівника або посадову особу виконавчого органу Міської ради, на яких покладається виконання прийнятого рішення;
– контрольні строки виконання рішення;
– контрольні строки надання відповіді.
- Контроль за виконанням рішення, на підставі якого передбачено вчинення будь-ким певних дій (вчинення правочину, організація проведення заходу, видача дозволу, внесення змін до установчого документу тощо) чи утримання будь-кого від вчинення певних дій (заборона проведення робіт, заборона розміщення об’єкта тощо) може бути покладено на керівника виконавчого органу або посадову особу, уповноважену на виконання обов’язків керівника, до відання, повноважень та компетенції якого віднесено предмет рішення, а за рішенням Ради контроль за виконанням рішення може бути покладено на міського голову чи його заступників або на Секретаря Ради.
- Про стан виконання рішення, контроль за виконанням якого покладено на керівника виконавчого органу або посадову особу, уповноважену на виконання обов’язків керівника, до відання, повноважень та компетенції якого віднесено предмет рішення, керівник цього органу у строки, встановлені рішенням, зобов’язаний письмово доповісти заступнику міського голови відповідно до розподілу обов’язків та секретарю міської ради для інформування депутатів.
- Проєкти рішень підлягають обов’язковому розміщенню на окремій сторінці офіційного сайту Міської ради.
Стаття 26. Попереднє обговорення проєктів рішень
- Загальний відділ Міської ради організовує попереднє обговорення постійними комісіями проєктів рішень з усіма додатками, що виносяться на розгляд Ради.
- Розробник проєкту рішення одразу (але не пізніше, ніж за 10 робочих днів до його розгляду з метою прийняття) оприлюднює проєкт рішення через відповідний структурний підрозділ, до повноважень якого належить оприлюднення проєктів рішень, в окремому спеціальному розділі на офіційному сайті Міської ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Проєкт рішення надається розробником проєкту загальному відділу Міської ради у паперовому вигляді з обов’язковим візуванням, порядок візування якого встановлено Регламентом.
Відповідальність за цілісність та відповідність наданого для оприлюднення проєкту рішення покладається на розробника проєкту рішення.
Всі зміни та доповнення до проєкту рішення, у разі їх надходження під час оприлюднення у визначений законом термін, опрацьовуються розробником проєкту рішення.
3.За висновком постійної комісії проєкт рішення може бути знятий з порядку денного з обґрунтованих причин.
Стаття 27. Пленарні засідання Ради
- Рада здійснює свою роботу шляхом проведення пленарних засідань.
Під час пленарного засідання може оголошуватись перерва з перенесенням на інший час або день продовження пленарного засідання.
- Пленарне засідання Ради зазвичай відбувається в наступному порядку:
– реєстрація присутніх на засіданні (запрошені, представники ЗМІ тощо (крім доповідачів по проєктах рішень Ради);
- реєстрація депутатів;
- затвердження порядку денного;
- обговорення питань порядку денного та голосування по них;
- закриття пленарного засідання сесії Ради.
Регламент дозволяє головуючому засідання Ради змінювати і додавати порядок ведення засідання.
- Відкриває, веде і закриває пленарні засідання Ради Міський голова, або Секретар Ради, або обраний депутатами головуючий на засіданні, один із постійно діючих головуючих депутатів Ради, обраних відповідно до даного Регламенту.
- Розпорядок роботи пленарних засідань сесій Ради визначається в розпорядженні Міського голови або особи, що виконує обов’язки міського голови (згідно розпорядження міського голови). Розпорядок може змінюватись депутатами ради під час проведення пленарного засідання Ради. Зміни фіксуються протокольно.
Стаття 28. Правомочність пленарних засідань Ради
- Пленарне засідання є правомочним за умови участі у ньому більше половини від загального складу Ради. Участь депутатів у пленарному засіданні визначається за їх підписами при реєстрації (дана норма не застосовується під час проведення засідання онлайн – в даному випадку це фіксує головуючий протокольно). Дані щодо присутності оголошуються головуючим на початку засідання.
- У разі відсутності необхідної кількості депутатів головуючий може перенести початок пленарного засідання на узгоджений з присутніми в залі засідань депутатами час для виклику відсутніх депутатів або перенести проведення засідання на інший, встановлений ними протокольно день, але не більше, ніж на два тижні.
- У ході проведення пленарного засідання сесії Ради, у разі потреби, за процедурним рішенням Ради може проводитися перереєстрація депутатів.
Стаття 29. Права та обов’язки головуючого на пленарному засіданні Ради
- Головуючий на засіданні Ради:
1.1 відкриває, закриває та веде засідання, оголошує перерви у засіданнях Ради;
1.2 повідомляє списки осіб, які записалися для виступу;
1.3 інформує про матеріали, що надійшли на адресу Ради;
1.4 виносить на обговорення проєкти рішень Ради, оголошує їх повну назву, розробників проєктів та наявність письмових пропозицій та поправок;
1.5 організовує розгляд питань;
1.6 надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, запитань, оголошує наступного промовця, називаючи ім’я, прізвище та посаду відповідної особи;
1.7 створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань;
1.8 ставить питання на голосування;
1.9 неухильно дотримується даного Регламенту та забезпечує його дотримання всіма присутніми на засіданні;
1.10 робить офіційні повідомлення, а також ті, які вважає за необхідне оголосити;
1.11 вживає заходи для підтримання порядку на засіданні (при цьому правомочний на приймання мір по видаленню порушників порядку з зали засідань шляхом надання відповідних усних вказівок працівникам КП «Муніципальна інспекція Шполянської міської ради ОТГ» та/або працівникам поліції;
1.12. підписує протоколи засідання Ради та всі документи, що пов’язані з проведенням засіданням Ради, в разі відсутності Міського голови, Секретаря Ради, підписує рішення Ради та додатки до них;
1.13 здійснює інші повноваження, що випливають з цього Регламенту та законів.
- Під час виступів на засіданні Ради головуючий не має права коментувати чи давати оцінки щодо промовців та їх виступів, за винятком випадків, зазначених у цьому Регламенті.
- Головуючий на засіданні може доручити іншим особам озвучення документів, пропозицій щодо обговорюваного питання.
Стаття 30. Затвердження порядку денного і внесення до нього змін. Послідовність розгляду питань порядку денного
- Проєкт порядку денного, приймається за основу або в цілому (в разі відсутності пропозицій) більшістю від загального складу ради. Пропозиції про зміни та доповнення до проєкту порядку денного (виключення окремих питань, зміна черговості їх розгляду) ставляться головуючим на голосування у порядку їх надходження. Порядок денний сесії Ради не може змінюватись після початку розгляду питань «по суті».
- При формуванні порядку денного сесії Ради першим питанням порядку денного ставиться питання оголошення депутатських запитів.
- 3. Питання порядку денного пленарного засідання розглядаються у тій послідовності, в якій їх включено до порядку денного засідання.
- Головуючий на засіданні може об`єднати обговорення кількох питань порядку денного, якщо немає заперечень депутатів.
- Послідовність розгляду питань порядку денного головуючий може змінити протокольно за згодою депутатів Ради.
Стаття 31. Депутатський запит, депутатське звернення, депутатське запитання. Оголошення, заяви.
- Депутат має право на внесення депутатського запиту, депутатського звернення, депутатського запитання, визначеному законодавством та даним Регламентом.
- Депутатський запит вноситься виключно в письмовій формі та розглядається на початку порядку денного. Депутатське звернення, депутатське запитання можуть вноситись в письмовій або усній формі. Депутатські звернення, депутатські запитання, заяви і оголошення оголошуються депутатами на початку будь-якого пленарного засідання сесії, крім пленарних засідань з розгляду земельних питань, де вони розглядаються в кінці засідання. Кількість оголошуваних депутатами запитів, звернень, запитань, заяв та оголошень не обмежується, для їх проголошення депутату надається час тривалістю до 3 хвилин на кожен виступ. Депутатський запит підлягає до включення до порядку денного пленарного засідання Ради без голосування.
- Після оголошення депутатського запиту, головуючий ставить такий запит на голосування. Запит вважається підтриманим у випадку, якщо за нього проголосувало більшість від загального складу Ради.
- Порядок розгляду депутатського запиту встановлюється чинним законодавством України. Загальний строк розгляду депутатських запитів – 10 календарних днів із моменту одержання запиту особою (особами), яким він адресований. При підтриманні депутатського запиту Рада може встановити менший або більший строк його розгляду. При відсутності в рішенні Ради про підтримання депутатського запиту вказівки на строк розгляду, вважається, що Радою встановлено загальний строк розгляду депутатських запитів. Скорочений строк розгляду депутатських запитів не повинен бути менше 5 календарних днів.
- При внесенні депутатського запитання строк його розгляду та надання відповіді встановлюються депутатом самостійно. Як правило відповіді на депутатські запитання мають бути надані до закінчення пленарного засідання або у письмовій формі не пізніше наступного робочого дня.
- Рішення Ради щодо заяв і оголошень не приймаються.
Стаття 32. Виступи, доповіді (співдоповіді), запитання
- Доповіді та співдоповіді, як правило, виголошуються з трибуни; пропозиції, поправки та запитання виголошуються, як правило, з місця.
- Запис на виступ і для запитань проводиться шляхом запису перед засіданням Ради.
- Головуючий на засіданні коротко представляє промовця під час надання йому слова. Промовець на початку виступу представляє себе із зазначення прізвища, імені, по-батькові та посади, а у разі виступу депутата – належність до депутатської фракції та номер округу; в разі виступу від постійної комісії Ради – зазначає їх назву.
- Після доповіді та співдоповіді з обговорюваного питання головуючий за необхідності пропонує записатись особам, які бажають поставити запитання доповідачу (співдоповідачам). Запитання доповідачам можуть ставити депутати, Секретар Ради та Міський голова, а також присутні у залі засідань за попереднім записом перед початком засідання Ради. Запитання повинні бути чіткими, зрозумілими і, по можливості, короткими. Забороняється використовувати надане для запитання слово для здійснення виступу.
- На пленарному засіданні ніхто не може виступати без дозволу головуючого. Головуючий на засіданні надає слово депутатам з дотриманням черговості та представництва депутатських фракцій, а також всім особам, що зареєструвались перед засіданням для виступу.
- Кожна з депутатських фракцій має гарантоване право на запитання доповідачу, а також на виступ уповноваженого представника з питання чи пропозиції, які мають ставитися на голосування. Головуючий на засіданні надає слово уповноваженим особам депутатських фракцій для висловлення узагальнених позицій.
- Депутату, який вніс пропозицію чи поправку, на його прохання, надається слово для виступу. Окрім цього, депутати мають право на запитання та виступ з приводу внесеної пропозиції чи поправки.
- Депутату, який не зареєструвався на пленарному засіданні, слово для будь-яких виступів, крім заяви, не надається.
- Головуючий може також надати слово для виступу з обговорюваного питання заступникам Міського голови, членам виконавчого комітету, директорам комунальних підприємств, керівникам структурних підрозділів виконавчих органів Ради тощо.
- За процедурним рішенням Ради слово для виступу в обговоренні надається за їх проханням:
- представнику ініціативної групи, якою внесено на розгляд Ради проєкт рішення в порядку місцевої ініціативи;
- особі, уповноваженій для виступу громадськими слуханнями під час розгляду Радою пропозицій громадських слухань;
- представнику ініціативної групи при вирішенні питань про створення органів самоорганізації населення;
- головам об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, квартальних, вуличних, будинкових комітетів;
- головам батьківських комітетів навчальних закладів;
- народним депутатам України,
- почесним громадянам міста.
- Депутат у будь-який момент може відмовитися від свого виступу, передати своє право на виступ іншому депутатові або помінятися з ним чергою, повідомивши про це головуючого. У разі відсутності депутата у момент надання йому слова вважається, що він відмовився від слова, якщо він не передав свого права на виступ іншому депутату. В разі відсутності заперечень у депутатів в наданні слова іншим особам, цим особам надається слово.
- Депутат, прізвище якого було згадано під час виступу, має право на беззаперечне проголошення репліки. Депутатська фракція (група), назва якої була згадана під час виступу, має беззаперечне право на виступ свого представника із реплікою.
Стаття 33. Вимоги до виступів на пленарному засіданні Ради
- Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, та дотримуватися тривалості часу, наданого для виступу. Виступ промовця не переривається, якщо він не триває довше встановленого для цього часу.
- Депутат (крім головуючого, Секретаря Ради, голів постійних комісій Ради, представника від депутатської фракції (групи), доповідача) може виступити на засіданні Ради з одного й того ж питання чи пропозиції, які будуть ставитися на голосування, тільки один раз, не враховуючи внесення поправок у ході засідання.
- Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно. Головуючий на засіданні оголошує письмові запитання. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його.
- Якщо депутат вважає, що виступаючий або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може звернутися до головуючого з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. Слово надається відразу після звернення.
Стаття 34. Тривалість виступів на пленарному засіданні
- Головуючий надає слово для виступу, з зазначенням часу для виступу, що не може перевищувати наступну тривалість:
- для доповіді – до 10 хвилин;
- співдоповіді – до 5 хвилин;
- заключного слова – до 3 хвилин для депутатських фракцій;
- тим, хто виступає в обговоренні – до 3 хвилин;
- для виступів щодо постатейного голосування проєктів рішень – до 2 хвилин;
- для виступів запрошених осіб, заступників міського голови, керівників структурних підрозділів виконавчих органів Ради – до 3 хвилин;
- для виступів у «Різному» – до 3 хвилин;
- для виступів з процедурних питань та з мотивів голосування, запитань, внесення пропозицій і поправок – до 2 хвилин;
- для надання пояснень депутату, який вважає, що виступаючий або головуючий неправильно тлумачать його слова або дії – до 2 хвилин;
- для проголошення репліки – до 1 хвилини.
- Головуючий може надати промовцю триваліший час, якщо ніхто з присутніх депутатів не заперечує. При наявності заперечень, триваліший час може надаватися за прийнятим без обговорення процедурним рішенням. Якщо виступ промовця був перерваний, наданий для виступу час продовжується на відповідний час.
Стаття 35. Перерви для узгодження позицій фракцій
Після обговорення питання порядку денного до початку голосування депутатська фракція має беззаперечне право на перерву для узгодження позицій. Така перерва надається в порядку, визначеному Регламентом.
Стаття 36. Закінчення обговорення питань
- Після закінчення обговорення головуючий повідомляє депутатів про перехід до голосування.
- З моменту переходу до процедури голосування, надавання слова заборонено, слово може надаватися тільки щодо процедурних питань та з мотивів голосування.
Стаття 37. Види та способи голосування
- Рішення Ради приймаються поіменним або таємним голосуванням у порядку, визначеному цим Регламентом.
- Рішення з процедурних питань приймаються поіменним голосуванням однією третиною від загального складу ради.
Стаття 38. Поіменне голосування
- Поіменне голосування здійснюється через програмний комплекс системи поіменного електронного голосування «Рада Голос».
- Поіменне голосування здійснюється шляхом обрання одного з варіантів: ”за“, ”проти“, ”утримався“.
- Поіменне голосування здійснюється кожним депутатом особисто.
- Після закінчення кожного голосування за допомогою електронної системи його результати висвітлюються на інформаційному табло електронної системи в залі засідань.
- Перша поіменна реєстрація депутатів на сесійному засіданні відбувається на початку засідання.
Поіменна реєстрація, крім випадків, визначених цим Регламентом, проводиться у будь-який час.
- Всі поправки, доповнення, пропозиції до проєктів рішень, що пропонуються для включення до порядку денного, надаються постійними комісіями, депутатськими фракціями, депутатами, департаментами не пізніше ніж за одну добу до проведення сесійного засідання та виключно у письмовому вигляді або електронному – від депутатів.
- За пропозицією головуючого під час ведення засідання депутати можуть здійснити перехід до поіменного голосування у звичайному режимі – через опитування лічильною комісією кожного депутата.
8.Якщо під час ведення засідання депутат Ради залишає сесійну залу або заходить в сесійну залу, про це оголошує головуючий із зазначенням в послідуючому даного факту в протоколі засідання
Стаття 39. Таємне голосування
- Таємне голосування проводиться за процедурним рішенням Ради або у випадках, прямо передбачених чинним законодавством України, шляхом заповнення бюлетенів та проведення подальшого підрахунку волевиявлення.
У разі прийняття рішення про проведення таємного голосування, організація цієї роботи покладається на лічильну комісію.
- Бюлетені для таємного голосування виготовляються загальним відділом Міської ради в кількості обраних депутатів міської ради та міського голови на папері.
У бюлетені для таємного голосування по кількох кандидатурах чи проєктах рішень надається перелік кандидатур і перелік проєктів рішень відповідно із зазначенням авторів проєктів зі словами “за” і “проти”.
У бюлетені для таємного голосування по єдиному проєкту або по єдиній кандидатурі мають бути слова “за” і “проти”.
На кожному бюлетені мають бути підпис голови, секретаря, членів лічильної комісії та печатка ради.
На бюлетенях забороняється робити будь-які позначки, за якими можна було б визначити особу, що голосує.
Позначки голосування ставляться тільки кульковою ручкою чорного або синього кольору. Забороняється робити позначки у бюлетені маркерами чи фломастерами.
Недійсними вважаються бюлетені невстановленого зразка, в яких поставлено більше, ніж одну позначку, в яких не поставлено жодної позначки або позначки поставлено маркером, фломастером, або іншими кольорами чи ручкою, визначеними цим Регламентом.
- Лічильна комісія повідомляє про час початку і закінчення таємного голосування. Депутат отримує бюлетень для таємного голосування, про що розписується у списку депутатів. Після закінчення часу, відведеного для голосування, лічильна комісія встановлює кількість депутатів, що взяли участь у голосуванні, та кількість бюлетенів, що не були використані, і знищує їх.
- Про результати таємного голосування лічильна комісія складає протокол, який підписується усіма членами лічильної комісії і оголошується головою лічильної комісії та затверджується Радою.
Стаття 40. Порядок голосування та прийняття рішення Ради
- Рішення Ради з будь-якого питання після його обговорення приймається на її пленарному засіданні у такій послідовності:
– проєкт рішення ставиться на голосування за основу (якщо передбачається внесення змін у проєкт);
– після цього ставляться на голосування, у порядку надходження, усі зміни та доповнення, що надійшли під час обговорення проєкту (якщо передбачається внесення змін у проєкт);
– проєкт рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахуванням змін та доповнень, підтриманих більшістю депутатів від загального складу Ради.
Якщо змін не передбачається, то проєкт рішення зразу приймається за замовчуванням в цілому.
- Головуючий може ставити рішення на голосування в цілому без його попереднього голосування за основу, за відсутності змін.
- У випадку, якщо Рада прийняла рішення за основу, головуючий пропонує розглянути пропозиції та доповнення до тексту проєкту рішення. Можливе прийняття рішення Ради спочатку по пунктах, розділах, а потім – в цілому.
- Усі пропозиції, поправки та доповнення ставляться на голосування окремо. На голосування ставляться всі пропозиції і поправки, що не були відкликані. Тексти пропозиції чи поправки, що будуть ставитися на голосування, повинні оголошуватися; при цьому називається ініціатор пропозиції.
- У разі, коли дві або більше пропозицій, що стосуються одного й того ж питання, виключають одна одну (альтернативні пропозиції), Рада, якщо вона не прийме іншого рішення, проводить голосування пропозицій у порядку їх внесення і виявляє з них ту, яка є прийнятною для подальшого розгляду за її суттю. Результатом вибору однієї з таких пропозицій шляхом прийняття рішення ради є відхилення інших і решта на голосування не ставиться.
- Після голосування всіх пропозицій та поправок проєкт рішення голосується в цілому.
- Після голосування по всіх пропозиціях та поправках, у випадку виникнення необхідності, Рада може прийняти рішення про направлення проєкту рішення разом із ухваленими поправками на доопрацювання чи довивчення. Дане рішення є протокольним, окремого рішення не передбачається.
- Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
- Депутат голосує особисто.
- Проєкт рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються не підтриманими. За пропозицією головуючого, Секретаря Ради, депутата, що підтримана процедурним рішенням Ради, проєкт рішення, пропозиція, доповнення чи зауваження до проєкту рішення можуть бути поставлені на повторне голосування не більше одного разу. В разі неприйняття рішення після повторного голосування – проєкт рішення, пропозиція, доповнення чи поправка вважаються не підтриманими.
Проєкти рішень, що не є адміністративною послугою, підготовлені не на звернення громадян та юридичних осіб, а з власної ініціативи суб`єктів, та такі, що стосуються повноважень виконавчих органів ради, комунальних підприємств, установ та організацій, засновником яких є Міська рада, якщо при їх розгляді Радою не набирається необхідна кількість голосів для їх ухвалення протягом трьох засідань сесій, автоматично знімаються з розгляду на пленарних засіданнях на 6 місяців і не включаються до порядку денного по закінченню цього строку за відсутності такої пропозиції від ініціатора проєкту рішення.
Стаття 41. Рішення Ради
- На пленарних засіданнях Рада може приймати нормативно-правові, ненормативні та інші акти у формі:
– рішення Ради, прийнятого у межах її компетенції для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки;
– протокольне доручення – рішення Ради, що стосується органу чи посадової особи Ради і містить зобов’язання або повноваження до одноразової дії;
– звернення – рішення Ради, зверненого до суб’єктів із закликом до певних дій та ініціатив;
– заяви – позиція Ради, що містить у собі виявлення позиції Ради з певних питань;
– депутатський запит – позиція депутата, підтримана Радою;
– процедурне рішення – рішення, прийняте Радою з процедурних питань.
- Рішення Ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу Ради, крім випадків, передбачених законом. При встановленні результатів голосування до загального складу Міської ради включається Міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні Ради, і враховується його голос. Депутат, що був відсутній під час голосування, не може подати свій голос після завершення голосування. Також депутат не має права відкликати свій голос після голосування.
- Загальний відділ Міської ради забезпечує передачу на підпис міському голові прийнятих Радою рішень, а в разі його відсутності – головуючому засідання Ради.
- Не пізніше п’ятого дня з моменту прийняття Радою рішення Міський голова, а в разі його відсутності, головуючий засідання Ради зобов’язаний підписати прийняте рішення.
- По рішеннях, які не прийняті на засіданні, друкуються їхні проєкти, але не підписуються. При цьому в верхньому правому кутку під шапкою рішення ставиться напис «РІШЕННЯ НЕ ПРИЙНЯТЕ».
Стаття 42. Рішення Ради з процедурних питань
- Рада може прийняти рішення з процедурних питань (надалі – процедурне рішення), зазначених у цьому Регламенті, без підготовки у постійних комісіях та включення до порядку денного і таке, що не потребує окремого документального оформлення.
- Процедурне рішення приймається відразу після обговорення і заноситься до протоколу пленарного засідання Ради.
- Процедурними, зокрема, вважаються рішення:
3.1. Про повторне голосування та переголосування;
3.2. Про передачу питання на розгляд відповідної комісії Ради;
3.3. Про визначення способу проведення голосування;
3.4. Про поіменне та таємне (в т.ч. шляхом оголошення позиції) голосування;
3.5.Про проведення додаткової реєстрації (перереєстрації) і спосіб перереєстрації;
3.6. Про надання додаткового часу для виступу;
3.7. Про зміну черговості виступів;
3.8. Про надання слова запрошеним на засіданні та встановлення тривалості їх виступів;
3.9. Про обрання двох постійнодіючих головуючих депутатів Ради в разі відсутності Міського голови та Секретаря Ради.
- Процедурне рішення приймається більшою половиною депутатів від загального складу Ради.
Стаття 43. Набрання чинності рішень Ради. Оприлюднення рішень Ради.
- Рішення ради набирають чинності з моменту підписання Міським головою або головуючим засідання, в разі відсутності Міського голови та Серкретаря Ради, якщо чинним законодавством України або самим рішенням не встановлено інший строк.
- Усі, без виключення, рішення Ради опубліковуються на офіційному веб-сайті Міської ради та в інший визначений у рішенні спосіб не пізніше як у 5-денний термін після їх підпису головуючим на засіданні.
- Перелік прийнятих Радою рішень із зазначенням повної назви та електронного посилання на офіційний сайт Ради можуть публікуватися в друкованому ЗМІ. В друкованому ЗМІ публікуються також рішення Ради, у випадку, якщо таке друкування визначено самим рішенням Ради.
- Контроль за оприлюдненням, реєстрацією рішень Ради здійснює загальний відділ Міської ради.
- Прийняте рішення Ради може в десятиденний строк надсилатися виконавцям, постійним комісіям, відповідним підприємствам, установам, організаціям, посадовим особам.
Стаття 44. Протокол пленарного засідання Ради
- Засідання Ради протоколюються загальним відділом Міської ради. У протоколі фіксуються:
– день, місце, початок і час закінчення засідання Ради, тривалість перерв;
– прізвище та ім’я головуючого на засіданні Ради та прізвища й імена присутніх депутатів (список присутніх на пленарному засіданні сесії Ради депутатів оформляється як додаток до протоколу);
– прізвища та імена присутніх та запрошених на засіданні Ради;
– питання порядку денного, винесені на розгляд, а також усі подання, питання і пропозиції;
– перелік рішень та результати виборів посадових осіб Ради;
– зміни та доповнення до проєктів рішень Ради, які враховуються при голосуванні;
– заяви, щодо яких прозвучали вимоги про занесення їх до протоколу;
– рішення щодо дисциплінарного впливу та прізвища тих, до кого вони були вжиті;
– копії запитів депутатів Ради;
– повідомлення та інше.
- Протокол пленарного засідання Ради підписується Міським головою або головуючим засідання, в разі відсутності Міського голови та Секретаря Ради.
РОЗДІЛ ІV.
ЕТИКА, ДИСЦИПІЛІНА ТА ЗАХОДИ ВПЛИВУ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 45. Норми депутатської етики та дисципліна
- Депутат Ради, здійснюючи свої депутатські повноваження, повинен дотримуватися правил депутатської етики, в тому числі керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності; не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів Ради, громадян.
- Для Міського голови і депутата є неприпустимим вживання образливих, неетичних, лайливих висловів по відношенню до громадян, окремих депутатів, депутатського корпусу в цілому, Ради, службовців місцевого самоврядування, тощо.
- Депутати, присутні на засіданні Ради, повинні мати охайний зовнішній вигляд, мати документ, який посвідчує особу (перелік таких документів встановлюється нормами чинного законодавства).
- Під час пленарного засідання Міський голова, депутати, а також запрошені особи, присутні на засіданні, представники засобів масової інформації не повинні заважати виступаючим і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйняттю виступу, здійсненню голосування, підбиття його підсумків (вигуками, оплесками, вставанням, тощо). Під час пленарного засідання Міський голова, депутати, а також запрошені особи повинні вимкнути персональні засоби зв’язку або перевести їх у беззвучний режим. Всім присутнім заборонено здійснювати та приймати телефонні дзвінки в залі проведення пленарного засідання під час тривання засідання.
- Вимоги поведінки, визначені у частині п’ятій цієї статті, застосовуються також під час проведення засідань постійних та тимчасових контрольних комісій Ради.
Стаття 46. Конфлікт інтересів
- Врегулювання конфлікту інтересів у діяльності міського голови, секретаря Ради та депутатів Ради здійснюється відповідно до закону.
- Оголошення про конфлікт інтересів обов’язково заноситься до протоколу засідання.
Стаття 47. Заходи впливу за порушення вимог Регламенту
- За порушення вимог даного регламенту до порушника можуть застосовуватись наступні заходи впливу (стягнення):
1.1. Позбавлення права на продовження виступу – за процедурним рішенням Ради;
- 2. Позбавлення права виступу до закінчення пленарного засідання – за процедурним рішенням Ради;
1.3. Видалення з зали пленарного засідання (зали роботи комісії) до закінчення засідання для запрошених та відвідувачів – за пропозицією головуючого (комісії).
- Стягнення застосовуються за пропозицією, внесеною головуючим або депутатом.
- Якщо головуючий на засіданні звертається до виступаючого чи присутнього, останній повинен негайно зупинити свій виступ чи припинити свої дії. У випадку не реагування виступаючого на звернення головуючого, головуючий може надати наказ відключити мікрофон і поставити на голосування питання про позбавлення права виступу. Якщо вказана пропозиція головуючого не буде підтримана процедурним рішенням ради, виступ промовця повинен бути продовженим із додаванням до часу виступу часу, який було використано для голосування з цього процедурного питання.
Стаття 48. Повнота та дійсність Регламенту
- Регламент Ради затверджується на пленарному засіданні Ради більшістю голосів від загального складу депутатів Ради.
- Даний Регламент регулює діяльність Ради та втрачає свою чинність з моменту ухвалення регламенту Радою наступного скликання.
- Контроль за дотриманням Регламенту покладається на Міського голову, Секретаря Ради, уповноважену постійну комісію. Під час пленарного засідання Ради контроль за дотриманням Регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні.
- Зміни та доповнення до Регламенту можуть бути внесені на пленарному засіданні Ради у порядку, передбаченому цим Регламентом та діючим законодавством.
- Відхилення від процедур, визначених в Регламенті, якщо це не впливає на результати голосування, не несе за собою наслідків нікчемності чи визнання недійсними прийнятих Радою рішень.
- У випадку виникнення спірних ситуацій, не передбачених цим Регламентом, питання вирішуються шляхом голосування.
| Додаток 1
до Регламенту Шполянської міської ради ОТГ
|
|
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок застосування програмного комплексу «Рада Голос»
- Призначення програмного комплексу системи поіменного електронного голосування (далі – ПК «Рада Голос»), його основні завдання і функції.
1.1. ПК «Рада Голос» – це комплекс спеціального обладнання і програмного забезпечення, що дозволяє автоматизувати процес проведення сесій міської ради.
1.2. Основною метою ПК «Рада Голос» є забезпечення швидкості та об’єктивності при виконанні та обліку процедурних дій депутатів – учасників сесії Шполянської міської ради ОТГ.
1.3. ПК «Рада Голос» призначений для вирішення таких завдань:
1.3.1. Скорочення і запобігання процедурних витрат часу при підготовці і проведенні сесій міської ради, а також при оформленні їх протоколів.
1.3.2. Автоматизація контролю за дотриманням регламентних норм.
1.3.3. Об’єктивна реєстрація всіх процедурних подій і оформлення підсумкових матеріалів сесій.
1.3.4. Формування комп’ютерної бази даних для створення архівних записів регламентованого права доступу до матеріалів сесій.
1.4. ПК «Рада Голос» виконує такі основні функції при проведенні підрахунків голосів і визначенні результатів:
1.4.1. Автоматизація підрахунку голосів і визначення результатів голосування з відображенням цієї інформації на екрані комп’ютера головуючого та секретаря міської ради, а також на спеціальному екрані в залі засідань.
1.4.2. Накопичення та оперативна видача довідкової і статистичної інформації про хід сесії.
1.4.3. Формування і друк списків поіменного голосування, протоколу та інших сесійних документів.
- Основні вимоги до ПК «Рада Голос»
2.1. ПК «Рада Голос» повинен забезпечити:
2.1.1. Оперативну реєстрацію депутатів Шполянської міської ради ОТГ.
2.1.2. Проведення відкритого поіменного голосування.
2.1.3. Збереження всіх результатів роботи ПК «Рада Голос» у реальному часі.
2.1.4. Відображення на екрані комп’ютера поточного часу і дати, порядку денного, інформації для голосування, результатів реєстрації депутатів і голосування, інформації про наявність кворуму.
2.1.5. Створення архівів результатів роботи сесій та можливість їх перегляду з комп’ютера секретаря.
2.2. Пульт повинен забезпечувати проведення голосування (опитування): пересилання на комп’ютер секретаря коду останньої натиснутої клавіші по закінченні часу голосування (опитування).
2.3. Програмне забезпечення комп’ютера секретаря повинно забезпечувати:
2.3.1. Повну відповідність регламенту проведення сесій міської ради.
2.3.2. Підготовку до проведення сесій: внесення порядку денного, проєктів рішень, дати сесії тощо.
2.3.3. Ведення бази даних депутатів: внесення даних у список депутатів.
2.3.4. Ведення журналу реєстрації всіх подій, що відбуваються в ПК «Рада Голос».
2.3.5. Проведення і фіксацію результатів голосування.
2.3.6. Відображення результатів голосування.
2.3.7. Відображення всієї необхідної інформації по ходу сесії на моніторі комп’ютера секретаря: порядок денний, інформацію з поточного питання порядку денного, список депутатів тощо.
2.3.8. Формування звітів по базі даних депутатів.
2.3.9. Формування протоколів сесії.
- Організація функціонування і обслуговування ПК «Рада Голос»
3.1. Підготовка та проведення сесій за допомогою ПК «Рада Голос»
3.1.1. Секретар міської ради виконує підготовку ПК «Рада Голос» до проведення сесії.
3.1.2. Секретар міської ради в ході підготовки до сесії перевіряє цілісність і несуперечність бази даних депутатів та здійснює діагностику зв’язку комп’ютера секретаря міської ради з пультами депутатів.
3.1.3. Під час проведення сесій міської ради виконання основних функцій щодо ПК «Рада Голос» здійснює секретар міської ради.
3.1.4. Секретар за допомогою відповідних функцій програмного забезпечення проводить реєстрацію депутатів, вносить зміни до порядку денного, проводить і фіксує результати голосувань, виконує формування протоколів сесії та звітів по базі даних депутатів.
3.1.5. Головуючий за допомогою відповідних функцій програмного забезпечення отримує всю необхідну інформацію на моніторі комп’ютера головуючого: порядок денний, інформацію з поточного питання порядку денного, список депутатів та ін.; отримує на екрані монітора інформацію про хід сесії.
3.2. Реєстрація депутатів міської ради
3.2.1. Перед кожним пленарним засіданням проводиться реєстрація депутатів Шполянської міської ради ОТГ в системі поіменного електронного голосування «Рада Голос». Перед початком пленарного засідання кожен депутат міської ради ставить підпис у відомості про отримання персонального пульту для голосування, після чого отримує персональний радіочастотний пульт, захищений hex-модуляцією. Пульт має три кнопки: «За» (зеленого кольору), «Проти» (червоного), «Утримався» (жовтого). Депутат має активувати пульт, натиснувши будь-яку з трьох наявних на ньому кнопок, що автоматично призведе до реєстрації депутата на цьому пленарному засіданні за допомогою ПК «Рада Голос». Дані цієї реєстрації є підставою для відкриття засідання.
3.3. Голосування за допомогою ПК «Рада Голос».
3.3.1. ПК «Рада Голос» дозволяє приймати рішення міської ради на її засіданні відкритим поіменним голосуванням.
3.3.2. При голосуванні по кожному питанню зареєстрований депутат міської ради має один голос. Голосування полягає у виборі варіанта відповіді на пульті депутата: «за», «проти», «утримався».
3.3.3. Перед початком голосування головуючий зачитує текст пропозиції чи поправки, що буде ставитися на голосування.
3.3.4. Інформація про номер та назву питання порядку денного, що голосується, виводиться на табло.
3.3.5. Після оголошення головуючим про початок голосування, перервати процес голосування неможливо. Час на процедуру голосування встановлюється згідно з регламентом ради.
3.3.6. По закінченні підрахунку голосів ПК «Рада Голос» автоматично визначає: число депутатів, що брали участь у голосуванні (згідно з зареєстрованими в базі даних депутатів); кількість голосів «за», «проти», «утримався», а також тих, що не голосували; прийняття чи неприйняття рішення за результатами голосування.
3.3.7. Головуючий повідомляє, яке рішення прийняте – «за» чи «проти». Інформація про результати голосування відображається на екрані, встановленому в залі засідань.
3.3.8. Голоси депутатів, що були відсутні під час голосування, не враховуються після закінчення часу, відведеного для голосування.
3.3.9. Якщо після визначення результатів голосування від депутатів надходить заява про невірогідність його волевиявлення, зафіксованого електронною системою, секретар разом з фахівцем з технічного обслуговування за участю цього депутата перевіряє справність роботи його пульта.
3.3.10. В разі фіксації збою і неточностей в роботі пульта депутата та визнання вирішальності цього голосу у прийнятті рішення міської ради вноситься пропозиція про проведення повторного голосування.
3.3.11. У випадку поіменного голосування формується список депутатів, що голосували «за», «проти», «утримався», «не голосували», що відображається на моніторах комп’ютерів секретаря, головуючого та на екрані, встановленому в залі засідань.
- Отримання звітів, іншої інформації та збереження даних
4.1. За допомогою ПК «Рада Голос» протягом сесії чи після її закінчення можна ознайомитися з інформацією про хід сесії, формувати та отримувати протокол сесії та результати прийняття рішень. Роздруківки (розшифровки) результатів голосування із зазначенням прізвищ депутатів та їх позиції з обговорюваного (прийнятого чи відхиленого) рішення («за», «проти», «утримався») можуть надаватися зацікавленим особам виключно за офіційним зверненням.
4.2. Доступ до ПК «Рада Голос» для безперешкодного отримання інформації, вказаної в п. 4.1 цього Положення, мають міський голова, секретар ради, депутати міської ради та фахівець, відповідальний за технічне обслуговування системи. Для всіх інших осіб доступ до інформації в ПК «Рада Голос» може бути дозволений спеціальним рішенням міської ради. Вся інформація зберігається на жорсткому диску комп’ютера секретаря.
Секретар міської ради О. КОШОВИЙ